Diş beyazlatma, zaman içerisinde beyazlığını yitirmiş olan dişlerin eski görüntüsüne kavuşması için uygulanmakta olan beyazlatma yöntemidir. Zaman içerisinde dişlerin mine tabakası daha gözenekli bir yapıya dönüşür. Yoğun olarak çay, kahve, sigara ve benzeri boyar maddenin kullanılması sonucu mine ve dentin tabakasında oluşan leke ve renkleşmelerden duyulan rahatsızlık sonucu diş beyazlatma yöntemlerine başvurulmaktadır. Diş beyazlatma yöntemleri için çoğu kişi diş beyazlatan şeyleri ararken”diş beyazlatma jeli“, “diş boyama” işlemi “diş beyazlatma makinesi” ürünleri ve makineleri araştırmaktadır. Bu yöntemler kesinlikle ve kesinlikte sağlıklı değildir. Doğal diş beyazlatma işlemi doktorlar tarafından gerçekleştirilmektedir. Hiçbir şekilde doktor onayı olmadan jel, boya gibi ürünler kullanmamanızı tavsiye ederiz. Jel ile diş beyazlatma dişlerinize kalıcı hasarlar verebilir. En etkili diş beyazlatma yöntemi doktor kontrolünde gerçekleşmektedir. Diş beyazlatma evde bilinçsizce yapılmamalıdır.

diş beyazlatma

Diş beyazlatma işlemi nedir buna değindik, şimdi ise “Diş nasıl beyazlatılır” “Dişlerimi nasıl beyazlatabilirim” “Diş beyazlatma ilaci var mı” “Diş beyazlatma zararlı mı” “Diş beyazlatma ne kadar” gibi sorulara cevap vereceğiz. İki tür diş beyazlatma işlemi vardır bunlar, “Ev tipi diş beyazlatma” ve “Ofis tipi diş beyazlatma” olarak geçer. Diş beyazlatma uygulaması zararlı değildir ancak bu işlem yapılmadan önce ilk olarak diş taşlarının temizlenmesi gerekir. Dış beyazlatma işleminden sonra beyazlık yaklaşık 4-5 yıl devam eder fakat çay kahve sigara kullanan kişilerde bu süre daha kısalır. Diş beyazlatma ilacı var mı sorusuna gelince, sizlere herhangi bir hekim tavsiyesi almadan ilaç kullanmamanızı tavsiye ederiz. Diş beyazlatma İstanbul‘da bulunan kliniğimizde gerçekleştirilmektedir. Sizlerde hayalinizdeki bembeyaz dişlere İstanbul diş hekimi Dr. Özlem Özcan ile ulaşabilirsiniz.

Diş Beyazlatma İşlemi Nasıl Yapılır?

Diş beyazlatma işleminin ev tipi ve ofis tipi olmak üzere iki farklı uygulama şekli vardır.  Her iki beyazlatma türünde de öncelikle kişinin ağız içi muayenesi yapılır, işleme engel teşkil eden bir durum söz konusu değilse hangi çeşit beyazlatmanın yapılacağına karar verilir. Nasıl diş beyazlatılır küçük bir şekilde değindiğimize göre diş beyazlatma yöntemlerinden bahsedebiliriz.

Diş Beyazlatma Yöntemleri

Diş beyazlatma yöntemleri farklılıklar göstermektedir. Diş beyazlatan uygulama çeşitleri ev tipi diş beyazlatma ve ofis tipi diş beyazlatma olarak ikiye ayrılmaktadır.

Ev Tipi Diş Beyazlatma Nedir? (Home Bleaching)

En çok tercih edilen diş beyazlatma tekniklerinden birisi ev tipi diş beyazlatmadır. Yapılan muayeneden sonra ev tipi diş beyazlatmaya karar verildiyse, dişlerin ölçüleri alınır, bu ölçülere göre laboratuvarda ince, şeffaf ve dişleri tam olarak saran plaklar hazırlanır. Hasta bu plaklara hekiminin tavsiye ettiği şekilde ve miktarda jel uygular ve plak dişlerin üzerine oturtulur. Beyazlatma jelinin dişetlerine zarar vermemesi için plaktan taşan kısmı nemli bir pamuk ile silinmelidir. Bekleme süresi yaklaşık 5-7 saattir. Uygulama sayısı hekimin tavsiyesine bağlıdır, bu süre içerisinde düzenli olarak kullanmak tedaviden maksimum sonuç alabilmek için çok önemlidir. Bu diş beyazlatma yönetimi evde diş beyazlatma değildir, klinikte yapılması gereken bir diş beyazlatma yöntemidir. Evde diş sağlığınızı korumak istiyorsanız diş bakım seti kullanmanızı tavsiye ederiz.

Ofis Tipi Diş Beyazlatma Nedir ? (Office bleaching)

Hekim tarafından klinikte uygulanan beyazlatma yöntemidir. Diş beyazlatma uygulamaları arasından en çok tercih edilenlerdendir. Dişler kurutulduktan sonra beyazlatma ajanının zarar vermemesi için diş etlerine koruyucu jel sürülür ve ışık yardımı ile dondurulur. Daha sonra beyazlatma jeli dişlerin ön yüzeylerine homojen dağılacak şekilde sürülür. Farklı firmaların farklı uygulanan ürünleri bulunmaktadır. Bazı ürünlerde yaklaşık 20-40 dakika beklenir. Bunların ışıksız aktive olanları ve ışık ile aktive olan çeşitleri bulunmaktadır. Işık ile aktive olanlarda bu süre boyunca dişlere ışık tutulur. Işık kaynağı olarak lazer de kullanılabilir. Işık olmadan da aktive olan ürünlerde ise ışık kullanımı süreyi kısaltacağı için kullanım tercih edilebilir.İstenilen beyazlık durumuna göre seans birkaç defa daha tekrarlanabilir.

Ofis tipi diş beyazlatmada son yıllarda geliştirilen farklı ürünlerde en çok tercih ettiğimiz ikili jel uygulamasıdır. Bu sistemde dişi beyazlatan ve güçlendiren iki farklı jel karıştırılarak uygulama yapılmakta. Bu sistemle tek seansta ağrısız diş beyazlatma yapmak mümkün olmakta. 

Anında diş beyazlatma işleminin etkisini görebilmek için, beyazlatma işleminden sonraki 48 saat boyunca boyar madde içeren yiyecek ve içecekler tüketmemek gerekir. Bu süre zarfında beyazlama işlemi devam etmektedir, kullanılacak boyar maddeler bu süreci olumsuz etkileyebilir. Beyazlatma sonrasında dişlerde yoğun hassasiyet oluşuyor ise flor uygulaması da yapılabilir. Beyazlatma işleminden sonra estetik gülüş sahibi olma şansınız vardır.

Diş Beyazlatma Öncesi Neler Yapılmalıdır?

Dişlerini beyazlatmak isteyen kişiler bu işlem öncesinde bir ön hazırlık süreci geçirmelidir. Elbette ki bu süreç uzman hekim tarafından belirlenecek ve yönetilecek olan bir süreç olmalıdır. Diş parlatma işlemi yapılmadan önce mevcut diş ve diş etlerindeki sağlık problemleri çözülmelidir. Örneğin diş çürüğü olan hastaların öncelikle çürükleri tedavi edilmeli, diş eti problemleri olanlara gerekli tedaviler yapılmalı, diş taşları temizlenmeli. Çürüklerin temizlenmediği bir durumda diş beyazlatmak için kullanılacak olan jel maddeler çürüğü aşarak dişin derin dokularına geçecektir, bu durumda da istenmeyen sonuçlar oluşur ve zararları son derece ağır olabilir. Beyazlatma işlemi diş minesinin bütünlüğünün bozulduğu, çatlakların olduğu bireylere uygulanmamalıdır.

diş beyazlatma fiyatları

Diş Beyazlatma İşlemini Kimler Yaptırabilir?

Diş beyazlatma işlemi diş gelişimini tamamlamış (16-18 yaş) her bireye yaptırabilir, fakat bunun için uzman hekimin önerdiği süreç takip edilmelidir. Örneğin daha önce de belirtmiş olduğumuz gibi dişinde çürük olan ya da farklı tedaviler alması gereken kişiler öncelikle bu tedavi işlemlerini halletmeli daha sonrasında diş beyazlatma işlemini gerçekleştirmelidir. Kalıcı diş beyazlatma işlemi, porselen kaplama olan dişlerde işe yaramayacaktır. Bu sebeple, yalnızca sağlam ve sağlıklı olan dişlerin beyazlaması beklenebilir. Klinikte yapılacak olan diş beyazlatma işlemi ortalama için 60 ile 90 dakika arasında bir süreye ihtiyaç vardır. 

Diş Beyazlatma Öncesi Ve Sonrası Görselleri

diş beyazlatma öncesi ve sonrası

Diş Beyazlatma İşlemi Ağrılı Mıdır?

Lazerli diş beyazlatma işlemi hekim muayenesi sonucu ve kontrollü olarak yapılırsa ufak tefek sızlamalar haricinde bir ağrı olmaz. Diş kliniğimizde biyolojik diş beyazlatma işlemi uygulanmaktadır. Biyolojik diş beyazlatma hem dişi güçlendiren hem de beyazlatan bir işlemdir ve iki madde karıştırılarak kullanılır. Biyolojik diş beyazlatma işlemi sırasında ve işlem sonrasında hiçbir şekilde ağrı hissetmezsiniz. Eğer kontrolsüz ve özellikle aşınmış hasarla mine dokusu üzerine uygulanırsa ağrılı bir işlem haline dönüşür ve dişlere zarar verebilir. Mine tabakası dişin en dış ve koruyucu tabakasıdır. Bu tabakanın bütünlüğü bozulmuş dişlere beyazlatma uygulamak doğru değildir. 

Diş Beyazlatma Sonrası Nelere Dikkat Etmek Gerekir ?

 • Beyazlatma işleminden sonraki 2-3 gün boyunca boyar madde içeren besinler tüketilmemeli.
 • İşlem sonrası birkaç gün asitli yiyecek ve içeceklerden kaçınılmalı, asitli besinler bu süreçte dişlerde hasarlara sebebiyet verebilir.
 • Yine diş beyazlatma işlemi sonrasındaki birkaç gün dişler sert fırçalanmamalı, mümkünse ekstra yumuşak bir diş fırçası ile nazikçe temizleme işlemi yapılmalı.
 • Yardımcı ürün olarak beyazlatıcı diş macunu kullanılacak ise işlemden bir hafta sonra ve günde bir defa kullanılmalı, günün diğer öğünlerinde fırçalama işlemlerine normal bir diş macunu ile devam edilmeli.
 • Dişlerde hassasiyet oluştuysa hassasiyet giderici macunlar kullanmak faydalı olacaktır.
 • Beyazlatma işlemini sonrası dişlerin durumuna göre flor uygulaması da yapılabilir.

Diş Beyazlatma İşlemi Dişlere Zarar Verir Mi?

Diş beyazlatma işlemi yaptırmak isteyen bireylerin aklındaki en önemli sorulardan biride budur. Bu sorunun en net cevabı; eğer diş beyazlatma işlemi hekim tarafından yukarıda bahsettiğimiz aşamalar yerine getirilerek ve kontrollü bir şekilde yapılırsa dişlere zarar vermez. Fakat bu uygulama dişlerin yapısı gözetilmeden, çürük ve mine dokusu zayıf dişlere kontrolsüzce yapılırsa evet dişlere zarar verir.

Diş Beyazlatma İşlemleri Kimlere Uygulanmaz?

Diş beyazlatma tedavisinin 16 yaşından daha küçük yaştaki hastalara uygulanması yanlıştır. Bu yaşlarda olan hastalarda pulpa odası ve diş sinirlerinin olduğu bölge en geniş boyutlardadır. Diş beyazlatma tedavisi uygulanması sonrasında pulpa irrite olur ve yüksek hassasiyet meydana gelir. Sonucunda ise kanal tedavisi gereken bir duruma gelir.

Diş Beyazlatmanın Yan Etkileri Nelerdir?

Tüm beyazlatma jelleri dişlerde az ya da fazla hassasiyete neden olur. Soğuk-sıcak sıvılara ve havaya karşı dişlerde oluşan hassasiyet bireylere rahatsızlık verebilir. Bu uygulamanın olağan olan ve normal bir yan etkisidir. Hassasiyet 24-48 saatlik zaman zarfı içinde geçmezse beyazlatıcı kullanma işlemine son verilmesi gerekir. Bu tarz hassasiyet durumu olduğunda , diş doktorunuzun uygulayacağı florür ve size önermekte olacağı tedavi kremleri bu diş hassasiyetini olabildiğince azaltacaktır. Hassasiyet durumunu daha aza indirmek için bir diğer alternatif olarak içinde potasyum nitrat mevcut olan diş macunları da kullanılabilir. Diş beyazlatmanın zararları var mı diye soracak olursanızda , herhangi bir zararı olmadığını söyleyebiliriz. Diş beyazlatma işlemi dişlerinizde kalıcı bir zarar veya yapısal değişikliği yol açmaz.

Diş Beyazlatma Fiyatları

Diş beyazlatma ücreti oldukça sık sorulan bir sorudur. İstanbul diş beyazlatma fiyatları dişin durumuna ve diş yapısının pürüzsüzlüğüne göre değişiklik göstermektedir. Diş beyazlatma fiyatları ve diş temizleme fiyatı hakkında sağlıklı bir bilgiye sahip olmanız için Gayrettepe deki kliniğimizden randevu alabilir ve diş beyazlatma işlemimiz hakkında bilgilendirme ve fiyat bilgisini öğrenebilirsiniz. Diş beyazlatma fiyatları 2021 tablosu aşağıda yer almaktadır. Ancak kesin diş beyazlatma fiyat bilgisi için iletişime geçebilirsiniz. 2022 diş beyazlatma fiyatları, ofis tipi diş beyazlatma fiyat bilgileri ve ev tipi diş beyazlatma fiyat bilgileri için tabloyu inceleyebilirsiniz.

Diş Beyazlatma YöntemleriGüncel Diş Beyazlatma Fiyatı
Ev tipi diş beyazlatma1200 – 1500 TL
Ofis tipi diş beyazlatma2000 – 2500 TL
Kombine (Ofis+Ev Tipi)3500 TL

Diş Hekimi Özlem Özcan güvencesi ile bonding uygulaması yaptırabilir ve gülüşlerinizi kusursuz hale getirebilirsiniz.

Diş Beyazlatma Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

 1. Diş Beyazlatma Nedir?

  Diş beyazlatma, estetiğini ve parlaklığını kaybetmiş olan dişlerde uygulanan bir beyazlatma tedavi yöntemidir.

 2. Diş Beyazlatıcı Kullanmak Zararlı mı?

  Diş beyazlatıcı kullanmak uzmanlar tarafından önerilmez. Uzman kontrolü olmadan diş yapısında kullanılan her türlü ürün zarar verebilir.

 3. Diş Beyazlatma Lazer İle Yapılabilir mi?

  Lazerle diş beyazlatma yöntemi sık sık tercih edilen yöntemlerden bir tanesidir. Beyazlatma tedavilerinde kullanılması mümkündür. Ancak uzman kontrolünde ve tıbbi cihazlar ile yapılmalıdır.

 4. Diş Beyazlatma Fiyatları Ne Kadardır?

  Diş beyazlatma ücretleri uzmana ve yönteme göre değişiklik gösterebilir. Tam bir bilgi almak için uzmanımız ile iletişime geçebilirsiniz.

 5. Diş Beyazlığı Ne Kadar Süre Devam Eder? 

  İnsandan insana değişen kriterlere bağlı olmak suretinde , dişlerdeki beyazlık 3 ay ile 3-4 yıl arasında devam ediyor.  

 6. Sararan Dişleri Beyazlatmak İçin Ne Yapılmalı?

  Sararan dişleri, biyolojik diş beyazlatma ve ofis tipi diş beyazlatma yöntemleri ile beyazlatabilirsiniz.

 7. Evde Diş Beyazlatma Yöntemleri İşe Yarıyor mu?

  Evde diş beyazlatma yöntemleri istikrarlı bir şekilde uygulandığı takdirde işe yarayabilir. Ancak bu yöntemleri uygulamadan önce diş hekiminden tavsiye almak ve diş incelemesi yaptırmak önemlidir.

 8. Hindistan Cevizi Yağı İle Diş Beyazlatma Mümkün mü?

  Bir hekim olarak tavsiyemiz bu tarz yöntemlere kesinlikle itibar etmemenizdir. Hindistan cevizi yağı ile diş beyazlatmak mümkün değildir, sağlığınız için risk oluşturabilir.

 9. Dişler Nasıl Beyazlar?

  Diş beyazlatma işlemi, dişlerin üzerindeki gözenekli yapıda mine ve dentin yapısında bulunan renkli organik ve inorganik maddelerin çeşitli diş beyazlatma ürünleri ile giderilmesidir.

 10. Diş Beyazlatma İşleminden Sonra Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

  Diş beyazlatma işlemlerinin benzeri olarak biyolojik türde beyazlatmada da özellikle ilk 2 hafta , dişlerinizin sararmasına neden olacak çay, kahve , kola ve bunun gibi sıvılardan uzak durmalısınız. Ayrıca tütün ürünlerinden de kesinlikle uzak durmalısınız. Bu sebeple özellikle ilk 2 hafta bahsini ettiğimiz kriterlere dikkat etmeniz sağlığınız ve gülüşünüz için çok önemlidir.

 11. Diş Beyazlatmanın Etkisi Kalıcı mıdır?

  Diş beyazlatma kalıcı mı sorusu kişiden kişiye farklılık gösterir. Beyazlatma tedavisi sonrasında renk zaman içerisinde kaybolmaya başlar. Bu süreç hastanın dişleri olumsuz etkileyecek sıvıları (çay, kahve, kola) kullanması ve tütün ürünleri kullanımına bağlı olarak 6 ay ila 1 sene arasında bir zaman dilimindedir. Dişleri olumsuz etkileyecek bu ürünlerin kullanılması durumunda ters tepki gösterir ve dişler sararır.

 12. Bleaching Nedir?

  Bleaching diş mineleri üstündeki birçok farklı nedenden dolayı beliren renklenme durumlarını bir kaç ton açmayı sağlayan bir beyazlatma uygulamasıdır.

 13. En İyi Diş Beyazlatma Tedavisi Nedir?

  En iyi diş beyazlatma tedavisi, içerisinde peroksit olan maddelerin uygulanmasıyla yapılmaktadır. Muhakkak bir Diş Hekimi ile ve onun gözetiminde yapılmalıdır.