Diş Dolgusu

Diş dolgusu; çürük, kırılma veya aşınmalar nedeniyle dişte oluşan madde kaybının giderilmesi için yapılan dolgu yöntemidir. Madde kaybı dişte estetik ve fonksiyon kayıplarına sebep olur. Aynı zamanda formu bozulmuş diş, diş etinin sağlığını ve komşu dişlerin fonksiyonlarını da olumsuz etkiler. Tedaviyi ertelemek sorunun daha da karmaşık hale gelmesine sebep olabilir.

Diş dolgusu, çürük veya yaralanma sonucu hasar görmüş dişleri onarmak ve fonksiyonlarını geri kazandırmak için yaygın olarak kullanılan bir dental prosedürdür. Bu noktada diş hekimi hasarlı bölgeyi temizler, temizlenen alana özel bir dolgu malzemesi uygular ve bu dolgu malzemesini sertleştirerek dişin eski sağlığına kavuşmasını sağlar. Diş dolgusu, estetik ve fonksiyonel olarak dişlerin sağlamlığını ve doğallığını geri kazandırırken aynı zamanda çürümenin ilerlemesini durdurarak dişin daha fazla zarar görmesini engeller. Ön diş dolgusu yaptıranlar, gülüşlerini yeniden estetik ve sağlıklı hale getirerek kendilerine olan güvenlerini artırırlar. Bu prosedür, hastaların ağız sağlığını korurken aynı zamanda estetik kaygılarına da cevap verir.

Diş Dolgusu Nedir?

Diş dolgusu, dişteki çürük, kırık veya hasarlı bölgelerin onarılması için kullanılan bir tedavi yöntemidir.  Kompozit reçine, amalgam ya da porselen gibi materyallerden yapılır. Estetik diş dolgusu yaptıranlar da dişlerindeki hasarları onarmak ve gülüşlerini daha estetik hale getirmek için bu prosedürü tercih ederler.

Diş hekimleri, çürük dişin etkilenen kısmını temizler ve ardından dolgu malzemesini uygular. 2 diş arası çürük tedavisi için kullanılan iki diş arası dolgu, dişler arasındaki boşluğu doldurarak dişlerin sağlamlığını ve estetiğini korur. Dişin eski formunu geri kazanmasına ve çiğneme fonksiyonunu yeniden kazanmasına yardımcı olur. Ayrıca çürüğün ilerlemesini önler ve dişin daha fazla zarar görmesini engeller. Dolgu malzemeleri, dişe uygun renkte seçilerek doğal bir görünüm elde edilmesini sağlar ve çoğu durumda dişin normal fonksiyonlarını sürdürmesine yardımcı olur. Bu anlamda diş dolgu fiyatları da duruma göre değişiklik gösterir.

Diş Çürüğü Nedir?

Normalde ağız floramızda zararsız bir şekilde yaşayan bakteriler, yediğimiz besinlerin diş üzerinde oluşturduğu plağın içerisine yerleşmesi ve oradan uzaklaştırılmaması sonucu dişlerimizde çürük yapar. Yani besinlerin diş üzerine yapışıp kalan kısmını fırçalama ve diğer yardımcı unsurları kullanarak uzaklaştırmadığımız takdirde, normalde ağzımızda bulunan çürük yapıcı bakteriler bu besin artıklarının içerisine yerleşerek buradan beslenmeye başlarlar. Bu bakterilerin beslenmesi sonucu ortaya çıkardıkları atık maddeler asidik olduğu için dişin dış tabakası olan mineyi aşındırırlar. Mine tabakası çok sert ve dayanıklı olmasına karşın bu asit yoğunluğu karşısında bir süre sonra demineralize olup yumuşak beyaz bir hal alır. İşte yumuşayan bu mine kısmı çürüğün ilk aşamasını oluşturmaktadır. Bu aşamada geri dönüş ihtimali vardır. Geri dönüş için öncelikle bakteri plağı uzaklaştırılır ve diş minesinin demineralize olan kısmına, dişi mineralize eden jeller uygulanabilir. Bu şekilde yumuşayan mine tabakası tekrardan sertleşir ve çürük bu aşamada durdurulmuş olur. Dişteki çürüğün giderilmesi diş beyazlatma açısından yardımcı olur.

Diş çürüğünün ilk aşaması fark edilmeden atlanırsa çürüğün ikinci aşaması meydana gelir. Bu aşamada artık mine tabakası delinmiş ve çürük dişin içine sızmış olur. Çürüğün ikinci aşamasında geri dönüş artık mümkün değildir. Bu aşamada dişte çoğunlukla herhangi bir belirti yoktur. Nadiren hassasiyet görülür. Çürük tespiti rutin diş hekimi kontrolü sonucu ortaya çıkar ve erken dönemde tedavisi yapılırsa ilerleme önlenmiş olur.

Çürük ikinci aşamada belirti vermediği için fark edilmeme olasılığı çok yüksektir ve dişin mine tabakası altında bulunan yumuşak dokusunun içinde hızlıca ilerleyecektir. Çürüğün üçüncü aşaması dediğimiz bu aşamada ilerleme hızlıdır ve dişte soğuk sıcak hassasiyeti yoğunluk kazanmaktadır. Kişi tarafından çoğunlukla diş çürükleri bu aşamada fark edilmektedir. Dolgu ile tedavisi mümkündür. Çürük dişe dolgu yapılmaması durumunda ağrılar yaşanır, kanal tedavisine giden bir süreç başlayabilir.

Çürüğün üçüncü aşamasında hekime başvurmak yerine bu hassasiyeti geçirecek yöntemler arama çabasına girildiği zaman dişteki çürüme daha da ilerleyerek çürüğün dördüncü aşaması dediğimiz sinir tabakasına ulaştığı aşamaya varılır. Bu aşamada çoğunlukla gece başlayan zonklama şeklinde ağrılar ortaya çıkar. Şiddetli ağrıların olduğu dördüncü aşamadaki diş çürüklerine artık dolgu tedavisi yeterli olmayacağı için kanal tedavisi uygulamasına geçilecektir.

Diş Dolgusu Çeşitleri Nelerdir?

Diş dolgu malzemesi, dolgu yapımı ve dişlere tam uygunluk gösteren ve herhangi bir sağlık sorununa yol açmayacak malzemelerden seçilmektedir. O malzemeler şu şekilde sıralanabilir;

 1. Amalgam diş dolgusu
 2. Kompozit diş dolgusu
 3. Porselen diş dolgusu

Amalgam diş dolgusu nedir?

Amalgam dolgu dirençli, uygulaması kolay ve ucuz bir materyaldir. Belli oranlarda gümüş, kalay ve bakır alaşımlarının civa ile karışımdan elde edilir. Yüzyıldan fazladır rutin olarak kullanılan bir dolgu materyali olmasına rağmen günümüzde estetik kaygılardan dolayı kullanımı baya azalmıştır.

Kompozit diş dolgusu nedir?

Kompozit dolguları diş rengindeki dolgulardır. Bonding dediğimiz yapıştırıcı sistemle birlikte kullanılır. Uygulaması amalgama göre daha komplikedir. Hemen hemen her diş rengini taklit edecek renk tonlarının bulunması estetik olarak çok iyi sonuçlar vermektedir. İlk çıktığı dönemlerde sadece ön dişlerde kullanıma uygun olmasında rağmen, hızla gelişen teknoloji sayesinde arka dişlerdeki basınçlara dirençli ürünler de geliştirilmiştir. Ürün ve renk seçeneklerinin tatmin edici düzeylere ulaşması amalgamın yerini almasını sağlamıştır. Kompozit dolgu fiyatları diğer dolgu çeşitlerine göre biraz daha yüksek olabilmektedir.

Porselen diş dolgusu nedir?

Çiğneme kuvvetlerinin çok yoğun olduğu azı dişlerinde, kompozit dolgulardan daha dirençli ve amalgam dolgulardan daha estetik olan porselen dolgular tercih edilir. Yapım aşaması diğer dolgulardan farklıdır. Öncelikle diş hazırlanır ölçüsü alınır, laboratuvarda bu ölçü üzerinde dolgu yapılır. Hazırlanan dolgu diş hekimi tarafından dişe uygulanır. Estetik ve direnç anlamında üstün bir dolgu çeşidi olmasına rağmen, çoklu seans sayısı ve maliyetli bir uygulama olması kullanım sıklığını azaltmaktadır.

Ayrıca bu dolgu çeşitleri haricinde ilaveten vidalı dolgu ve ışınlı dolgu yöntemleri de mevcuttur. Dolgu nedir sorusunun cevabını dolgu türleri ile beraber inceledikten sonra birazda ön diş dolgusu hakkında bilgi sahibi olalım.

Ön Diş Dolgusu Nedir?

Ön diş dolgusu, estetik diş dolgusu olarak da bilinmekte olan bir dolgu yönetimidir. Estetik olarak en çok dikkat çeken ön dişlerde yaşanan çürük problemlerini ortadan kaldırmak için yapılır. Ön diş dolgusu ve iki diş arası çürük dolgusu işlemleri yapılırken, dişlerin arasında kalan diastema adı verilen aralıklar (boşluklar) da kapatılmaktadır. Bu sayede ayrık diş görünümü ortadan kaldırılır. Oldukça estetik bir işlem olduğu için uzman bir diş hekimi tarafından yapılması gerekir. Bununla birlikte kırılan ön dişler için yapılan dolgu işleminde de kırık ön diş dolgusu denir.

Diş Dolgu Seçimi Neye Göre Yapılır?

Madde kaybının büyüklüğüne ve lokalizasyonuna göre kullanılacak dolgu türü değişebilir. Ön bölgelerde estetik ön planda olduğundan, burada kullanılacak dolgu renk ve şekil olarak diş dokusunu çok iyi taklit etmelidir. Arka bölgeler çiğnemenin yoğun yapıldığı bölgelerdir. Bu sebeple çiğneme kuvvetlerine dayanıklı dolgu materyalleri tercih edilmelidir.

Dişlere Neden Dolgu Yapılır?

Aşağıdaki sebeplerden dolayı dişlere dolgu yapılır:

 1. Dişlerde çürüme sonucu oluşan madde kaybının yerine konulması için,
 2. Kanal tedavisi sonrası oluşan boşluğun doldurulması için,
 3. Dişlerin renk ve şekil bozukluklarının giderilmesi için estetik amaçlı,
 4. Diş arası boşlukları kapatmak için,
 5. Dişin diş eti ile birleşim yerinde oluşan oyuğu doldurmak için,( bu oyuklara kama defekti deniliyor ve fırçalama işleminin sert olarak ileri geri yapılmasından kaynaklanıyor)
 6. Darbe sonucu kırılan dişlerin bütünlüğünü tekrar sağlamak için dolgu işlemleri yapılmaktadır.

Diş Dolgusu Nasıl Yapılır?

Diş Dolgusu tedavisi lokal anestezi yöntemi ile yapılır. Diş dolgusu yapılmadan evvel dişteki mevcut olan çürükler temizlenmektedir. Dişteki çürüklerin temizlenme işlemi bittikten sonra mevcut olan boşluk dolgu malzemesi aracılığı ile doldurulmaktadır. Bu işlem vakti kaç adet dişe dolgu tedavisi yapılacağına göre farklılık göstermektedir. Çürümekte olan dişlerin iç bölümündeki sinirler ölmeden ve damarlar fonksiyonunu kaybetmeden önce ön dişe dolgu yapılarak dişlerin kurtulması hedeflenmektedir. Altın, kompozit , porselen ve amalgam gibi diş dolgu malzemesi çeşitleri ile dolgu yapılabilmektedir. Dolgu nasıl yapılır konusuna açıklık getirdiğimize göre diş dolgusu yapım aşamalarına geçebiliriz. Bununla birlikte birçok kişi “evde diş dolgusu nasıl yapılır” merak etmektedir. Diş dolgusu işlemleri profesyonel bir ortamda ve kesinlikle bir diş hekimi kontrolünde gerçekleştirilmelidir.

Diş Dolgusunun Yapım Aşamaları Nelerdir?

Diş dolgusu tedavisi süreci tek seansda yapılacak kadar kısa bir işlem değildir ve bu sürecin belirli yapım aşamaları vardır. Diş dolgusu yapımı esnasında atılacak adımlar aşağıdaki gibidir;

 1. İlk başta dolgu yapılacak bölgenin daha iyi anlaşılabilmesi sebebiyle röntgen çekilmektedir.
 2. Sonraki işlemde dolgu yapılacak bölümün içi boşaltılmaktadır. Bunun için teknolojik araçlar kullanılmaktadır.
 3. Dolgu yapılması planlanan dişin hem çevresi hem de iç bölgesi sıkı bir şekilde temizlenmelidir.
 4. Diş Dolgusu malzemesi tercih edilmelidir. Seçilen diş dolgusu gereçleri hazır olmalıdır.
 5. Temizlenme işlemi yapılan dişin iç bölgesine hazırlanmış olan dolgu malzemesi doldurulmaktadır.
 6. Dolgu malzemesinin kısa süre zarfında donması amacı ile makine kullanılmaktadır.
 7. Dolgu tedavisi sonrasında hastayı rahatsız etmemesi için hastanın ağzını açıp kapatması istenir. Son olarak dolgunun hastayı rahatsız etmeyecek yapıda olmasında emin olarak dolguya son şekli verilir.

Diş Dolgusu Ağrılı Bir İşlem Midir?

Diş dolgusu lokal anestezi altında yapıldığı için minimum ağrılı bir işlemdir. Diş hekimi, dolgu yapmadan önce diş etrafındaki bölgeye uyuşturucu madde enjekte ederek ağrıyı engeller. Bazı durumlarda dolgu yapılırken hafif bir rahatsızlık hissedilebilir. Fakat bu ağrı, dayanılabilir düzeydedir. Ağrı hissi, dişin hasar derecesi ve kişinin ağrı eşiği gibi faktörlere bağlı olarak değişebilir. Özellikle büyük dolgular veya dişteki derin kavitelerde daha fazla dolgulu diş ağrısı hissedilebilir. Modern anestezi teknikleri ve dolgu malzemeleri, ağrıyı minimize etmeye yardımcı olur ve işlem sırasında rahat bir deneyim sağlar.

Dolgu tedavisi yapıldıktan sonra ağrı oluşup oluşmaması çürüğün diş sinirine yakınlığına göre değişmektedir. Ön diş arası dolgu işlemi sonrası kimi kişiler hafif ağrılar hissederken kimileri hissetmez. Eğer çürük erken aşamalarda tespit edilip dolgu yapılırsa çoğunlukla hiç bir hassasiyet hissedilmez. Çürük ilerleyen aşamalarda tespit edilip dolgu yapılırsa çoğu zaman geçici süreliğine sıcak soğuk hassasiyeti gösterebilmektedir. Bazen bu hassasiyetler giderek artıp ağrıya dönüşebilir. Diş dolgusu sonrası ağrı kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Dolgu sonrasında dişte bu şekilde şiddetlenen ağrıların olması dişe kanal tedavisi yapılmasını gerekli kılmaktadır.

Diş Dolgusu Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş dolgusu sonrası ağrı, işlem sırasında dişin temizlenmesi ve çürük bölgenin onarılması sürecinden kaynaklanır. Bu ağrı geçicidir ve birkaç gün içinde kendiliğinden azalır. Yine de ağrıyı hafifletmek için birkaç yöntem vardır. İlk olarak diş hekiminizin önerdiği ağrı kesicileri kullanabilirsiniz. Bunlar non-steroidal anti-inflamatuar ilaçlar (NSAID’ler) olabilir ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Ayrıca ağrılı bölgeye hafif bir soğuk kompres uygulamak da şişliği azaltabilir ve ağrıyı hafifletebilir.

Dinlenmek ve ağız çevresini fazla zorlamamak da iyileşme sürecine yardımcıdır. Bunun yanı sıra sıcak, soğuk veya sert yiyeceklerden kaçınarak ve yumuşak ve sulu yiyecekleri tercih ederek dişinize fazla baskı yapmamaya özen gösterebilirsiniz. Ancak ağrı şiddetli veya tedavi sonrası sürekli devam ederse mutlaka bir uzmana başvurmanız önerilir. Eğer büyük şehirdeyseniz İstanbul dolgu fiyatları üzerinden bir karşılaştırma yapabilir ve kliniğimize başvurarak diş dolgusu fiyatı hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Diş Dolgusu Ne Kadar Süre Dayanır?

Diş dolgularının dayanma süresi, kullanılan dolgu malzemesine, dolgunun yerine ve kişinin ağız hijyenine bağlı olarak değişebilir. Kompozit reçine dolguları, amalgam dolgulara göre daha az dirençlidir ve ömrü 7-10 yıl arasındadır. Amalgam dolgular ise daha dayanıklıdır ve 15-20 yıl kadar kalabilirler. Ancak dolgunun dayanma süresi kişiden kişiye değişebilir ve düzenli diş bakımı ve kontrolleri ile uzatılabilir. Peki, dolgulu diş çürür mü? Dolgu yaptıran kişinin ağız hijyenine ve diş sağlığına dikkat etmesi, dolgunun dayanma süresini etkileyebilir. Çünkü bakteriler sızarak dolgulu dişin çürümesi noktasında etkili olabilir. Herhangi bir sorun veya aşınma belirtisi gözlemlendiğinde bir diş hekimine danışmak önemlidir.

Bu dayanma süresi aşağıdaki faktörlere bağlıdır ve her hasta için farklılık gösterebilir:

 • Dolgu malzemesi seçimi, dolgunun dayanma süresini etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Kompozit dolgular 5-10 yıl arasında dayanabilirken amalgam dolgular daha uzun süre dayanabilir.
 • Diş dolgusu yapılan dişin konumu da dolgunun ne kadar süre dayanacağını etkileyebilir. Arka dişler daha fazla basınca ve sürtünmeye maruz kaldığından dolguların bu bölgelerde daha çabuk aşınabileceği düşünülür.
 • İyi bir ağız hijyeni uygulamak, dolgunun dayanma süresini uzatabilir. Dişlerin düzenli olarak fırçalanması, diş ipi kullanılması ve düzenli diş hekimi kontrolleri dolgunun uzun ömürlü olmasına yardımcı olabilir.
 • Aşırı sert veya yapışkan yiyecekleri sıkça tüketmek, diş dolgusunun daha hızlı aşınmasına veya kırılmasına neden olabilir. Bu nedenle dolgu yapıldıktan sonra çiğneme alışkanlıklarına dikkat etmek gerekir.
 • Diş dolgusu yapıldıktan sonra düzenli diş bakımı önemlidir. Diş fırçalama, diş ipi kullanma ve diş hekimi kontrolü gibi rutinlerin düzenli olarak yerine getirilmesi, dolgunun dayanıklılığını artırabilir.

Genel olarak diş dolguları uzun ömürlüdür. Fakat zamanla aşınabilir, renk değiştirebilir veya kırılabilirler. Dolgunun dayanma süresini uzatmak için iyi bir ağız hijyeni uygulanması ve düzenli diş hekimi kontrollerine gidilmesi gerekir.

Diş Dolgusu Sonrası Nasıl Beslenilmeli?

Diş dolgusu yapıldıktan sonra beslenme alışkanlıklarınızı bir süreliğine değiştirmeniz gerekebilir. Bu anlamda öne sürülen tavsiyeler aşağıdaki gibidir.

 • Yumuşak yiyecekler tercih edin: Dolgu yapılan bölgedeki dişinize zarar vermemek için ilk birkaç gün yumuşak ve ezici olmayan yiyecekler tüketmeye özen gösterin. Yoğurt, püre, haşlanmış sebzeler gibi besinler bu dönemde tercih edilebilir.
 • Sıcak ve soğuktan kaçının: Dolgu yapılan dişiniz hassas olabilir, bu nedenle ilk günlerde sıcak ve soğuk yiyeceklerden kaçının. Aşırı sıcak veya soğuk yiyecekler dişte hassasiyete yol açabilir.
 • Çok sert ve yapışkan yiyeceklerden kaçının: Dolgu yapılan bölgedeki dişinize fazla baskı yapacak veya dolgunun çıkmasına neden olabilecek sert veya yapışkan yiyeceklerden kaçının. Örneğin; cips, fındık, sakız gibi yiyeceklerden uzak durun.
 • İçme ve yemek yerken dikkat edin: Dolgu yapılan bölgeye fazla baskı yapmamak için yiyecekleri ve içecekleri dikkatli bir şekilde tüketin. Diş dolgusu henüz sertleşmemiş olabilir, bu nedenle aşırı baskı veya ısıya maruz kalmamaya özen gösterin.
 • Dengeli ve sağlıklı beslenme: Dolgu yapıldıktan sonra da sağlıklı bir beslenme sürdürmeye devam edin.
 • Diş fırçalama: Yiyeceklerden sonra dişlerinizi fırçalamayı ihmal etmeyin. Dolgu yapılan bölgeye fazla baskı yapmamak için diş fırçalama işlemini nazikçe yapın.

Bu önerileri uygulayarak diş dolgusu sonrası beslenme sürecinizi rahat ve sorunsuz bir şekilde geçirebilirsiniz. Herhangi bir ağrı veya rahatsızlık hissederseniz bir diş hekimine başvurmalısınız.

Diş Dolgusu Yapıldıktan Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

Dolgu işlemi anestezi altında yapıldıysa yemek yemek için uyuşukluğun geçmesi beklenmelidir.

Dolgulu dişlere bakteri plağı tutulumu doğal dişlerden daha fazla olacağı için bu dişlerin bakımına ekstra özen göstermek gerekmektedir. Diş ipi ve arayüz fırçası ihmal edilmemelidir.

Tıpkı doğal dişlerimizde olduğu gibi dolgulu dişlerimizle de kabuklu yiyecekler yememeli ve gazoz açma, kalem ısırma gibi davranışlardan uzak durmalıyız.

Dolgunun belirli bir ömrü olduğunu unutmamalıyız, kenar uyumları bozulmuş dolgular değiştirilmelidir.

Kimler Diş Dolgusu Yaptırabilir?

Diş dolgusu için aday olmak için öncelikle dişte çürük, kırık veya hasarlı bir bölgenin bulunması gerekir. Diş hekimi, çürük veya hasarın derecesine göre tedaviyi belirler. Dolgu, diş minesine zarar veren küçük çürükler veya küçük kırıklar için uygundur. Uygulama yapılacak birey, diş hekimi tarafından muayene edilir ve uygun tedavi planı hazırlanır. Lokal anestezi uygulandığı için hasta işlem sırasında ağrı veya rahatsızlık hissetmez. Diş hekimi, çürük veya hasarlı kısmı temizler. ardından uygun dolgu malzemesini kullanarak dişi restore eder.

Diş dolgusu için uygun adaylar, diş sağlığına dikkat eden ve düzenli olarak diş bakımını ihmal etmeyen kişilerdir. Diş çürükleri veya kırıkları erken aşamada tespit edildiğinde diş dolgusu ile ağız sağlığına zarar vermeden iyileştirilebilir. Ancak ileri derecede çürümüş veya hasar görmüş dişler için farklı dental prosedürler düşünülebilir. Diş dolgusu, hafif ve orta derecede çürümüş dişlerde etkili bir çözümdür. Dolgu malzemeleri arasında amalgam (gümüş dolgu), kompozit reçine (renkli dolgu) ve seramik gibi çeşitli seçenekler bulunabilir. Diş hekimi; hastanın ihtiyaçlarına, dişin konumuna ve bireysel tercihlere göre optimal dolgu malzemesini seçer.

Diş Dolguları Neden Düşer?

Eskimiş ve diş ile bağlantısı zayıflamış dolgular bir süre sonra düşer, bu sebeple dolguların belirli bir ömrü olduğu unutulmamalı ve gerekli durumlarda dolgular değiştirilmelidir.

Dolgu yapım aşamasında diş etleri kanalı ise bu kanın veya diş eti oluğu sıvısının dolgu yapılacak yeri ıslatması sonucu, diş ve dolgu arasında sağlıklı bir bağlantı olamamaktadır. Bağlantının zayıf olması sonucu bir süre sonra dolgu düşecektir. Bu sebeple dolgu yapılmadan önce gerekli ise diş taşı ve diş eti çekilmesi tedavisi yapılmalıdır.

Çok sert darbeler diş ve dolgu bağlantısını bozarak dolgunun düşmesine veya kırılmasına sebep olabilmektedir.

20’lik dişleriniz ile alakalı ağrı ve probleminiz mi var? Gömülü 20’lik dişleriniz ile ilgili tüm tedavileri Dt. Özlem Özcan avantajı ile gerçekleştirebilirsiniz. Gömülü diş tedavisi için bizlerle iletişime geçin.

Diş Dolgusu Ne Zaman Değiştirilir?

Dolgunun , alt bölgesinde veya kenarında çürük olmadığı, düşmediği ya da diş ile arasında gözle görülür bir boşluk olmadığı taktirde değiştirilmesi gerekmez. Normal şartlarda iki diş arasında kontak bulunmalıdır. Yani dolgu yapılan alan ve diğer diş arasında yiyecek artıklarının temizlenmesine olanak tanıyan bir alan olmalıdır. Dolgu da çatlak olması durumunda sızıntılara neden olacağı için değiştirilmesi gereklidir. Dolgulu diş çürürse ne olur sorusunda cevap ise eğer dolgulu diş çürür ise diş çekilmesi meydana gelir bunun sonucunda da kanal tedavisi uygulanması gerekir. Mevcut dişlere zarar gösteren ve bozulmaya sebep olan bir problem olmadığı taktirde dolgunun yenilenmesi gerekmez.

Diş Dolgusu Fiyatları

Diş dolgusu fiyatları dönemsel olarak değişiklik gösterebilmektedir. Her diş hekimi kendine özgü dolgu fiyatları belirleyebilir. Bu durum genellikle kliniğin konumu, tedavinin konforu ve diş hekiminin uzmanlık derecesi çerçevesinde değişiklik gösterebilir.

Diş dolgusu fiyatlarını etkileyen diğer faktörler ise yapılacak olan diş dolgusunun çeşididir. Amalgam dolgu ya da kompozit dolguda fiyatlar farklı iken, Porselen dolguda daha farklı fiyatlar ile karşılaşmak mümkündür. Bununla birlikte hangi dişe dolgu yapılacağı da fiyatlar konusunda farklılık yaratabilir. Örneğin ön diş dolguları daha estetik bir çalışma gerektireceği için ön diş dolgusu fiyatları daha fazla olacaktır. Çünkü ön diş dolgusu işlemleri hem estetik hem de uzman bir tedavi gerektirmektedir.

Diş dolgusu whatsapp bilgi al

Diş Dolgusu Hakkında Merak Edilenler

1Estetik Dolgu Nedir?

Diş yüzeyinde yaşanan kayıpların estetik olarak da eski görünüme kavuşturulması adına yapılan dolgulara estetik dolgu denilmektedir.

 

2Hangi Dişe Dolgu Yapılır?

Diş dolgusu özellikle çürük dişlere yapılmaktadır. Ancak kanal tedavisinde de diş dolgu sistemlerinin uygulandığı görülmektedir.

3Diş Dolgusu Ne Kadar?

Diş dolguları en uygun fiyatlı diş tedavisi süreçlerinden bir tanesidir. Fiyat yıllara göre değişiklik gösterse de 2021 yılı fiyat standartlarına göre 500TL civarlarında seyir etmektedir.

4Estetik Dolgu Fiyatları Ne Kadardır?

Estetik dolgu fiyatları günümüzde istanbul diş hekimleri çerçevesinde bakıldığı zaman 700 TL standartlarından başlamaktadır.

5Diş Dolgusu Ne Kadar Kalıcı?

Altın dolgular en uzun , 15 ile 30 yıl arasında, gümüş dolgular 10 ila 15 yıl dayanır. Kompozit dolgular ise estetik olmalarına rağmen genelde çok uzun ömre sahip değildir. 5 ila 7 yıl arasında değiştirmeniz gerekir.

6Ön Diş Dolgusu Nedir?

Ön diş dolgusu, dişlerin en ön kısmında yer alan kesici dişlerde yapılan dolgu işlemleridir. Estetik bir çalışma da gerektirdiği için estetik dolgu adı da verilmektedir.

7Amalgam Dolgu Nedir?

Amalgam dolgu, diş dolgusu çeşitleri arasında yer alan bir dolgu çeşididir. Diş dolgusu çeşitleri arasında hem uygun fiyatlı hem de dayanıklı olarak bilinmektedir. Bu dolgu çeşidi içerisinde yaklaşık yüzde elli oranında civa bulunmaktadır. Bunların haricinde ise gümüş , bakır ve çinko gibi elementlerde bulunmaktadır. Amalgam dolgu çeşitleri yiyeceklere karşı daha dayanıklıdır. Ayrıca sizin kullanımınıza göre değişkenlik gösterme durumu ile ömürleri en az 5 yıl civarındadır.

8Kompozit Dolgu Nedir?

Kompozit dolgu, dişinizin görünen bölgesi ve ön bölümlerine uygulanan bir dolgu çeşididir. İki çeşidi mevcuttur. Hastanın durumuna göre iki uygulamadan birisi ile tedavi edilir. Diş rengine entegre olan kompozit dolgu çeşidi , dişin daha dayanıklı hale gelmesini sağlar. Bu uygulama tek seansta değil birkaç seansta tamamlanmaktadır. Amalgam dolgu çeşidi ile karşılaştırıldığında ücreti daha yüksektir.

9Diş Dolgusu Düşer mi?

Diş dolgusu tabi ki düşebilir. Daha önce dolgu tedavisi yapılmış dişte tekrar çürük belirtisi görülürse, kişinin diş sıkma davranışı veya alışkanlığı varsa, anormal çiğneme alışkanlıklarına sahipse diş dolgusunda kırık, çatlak veya dolgu düşmesi durumu olabilir.

10Hatalı Diş Dolgusu Nasıl Anlaşılır?

Diş sıkarken oluşan ağrılar, diş etlerindeki hassasiyet, soğuk veya sıcak içecekler tüketirken hissedilen ağrılar hatalı diş dolgusu belirtileridir.

11Diş Dolgusu Acıtır Mı?

Profesyonel ortamlarda ve diş hekimi kontrolünde gerçekleştirilen diş dolgusu işlemlerinde büyük bir ağrı görülmez. Diş dolgusu ağrısı kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir.

Sizleri Ne Bekliyor?

Gayrettepe diş kliniğinde 14 yıl, alanında ise 16 yıllık tecrübeye sahip Diş Hekimimiz, binlerce hasta tedavisi, eğitimler, seminerler ve sunumlara katılmıştır.

Dt. Özlem Özcan Diş Kliniği tamamen etik çalışan %100 hasta memnuniyeti odaklı bir sağlık kuruluşudur. Hastalarımız en büyük referansımızdır.

Kliniğimiz Metrobüse 5 dk uzaklıkta olan Kliniğimiz Gayrettepe ve Esentepe mahallelerinin sınırı olan Yıldızposta caddesi üzerinde bulunmaktadır.

Ağız sağlığı beklemez.
Hemen randevu alın, gülüşlerinize sağlık katın!

4.9/5 - (8 votes)