Diş Eti Çekilmesi

diş eti çekilmesi

Diş ve çene kemiğinin üzerini örten dokuya diş eti denilmektedir. Sağlıklı diş eti açık pembe renktedir.Dişin görünen kısmının zamanla artması ve kökünün açığa çıkması diş eti çekildiğinin en önemli göstergesidir. Dikkatli bir takip ile herkes diş etlerinin çekilip çekilmediğini gözlemleyebilir ve diş eti çekilmesi oluyorsa ilerlemeden bir uzman hekime görünerek problemi büyümeden çözebilir.

Diş Eti Çekilmesi Neden Olur;

Diş eti çekilmesi her yaşta görülebilir ve çeşitli sebeplerden kaynaklanabilir.

 • Genetik olarak dişeti problemi bulunması ve tedavinin ihmal edilmesi
 • Sert diş fırçası ile aşırı baskı uygulayarak diş fırçalanması
 • Kalem veya çeşitli objeler ile diş etine hasar verici alışkanlıklar. Bu genelde alt ve üst ön dişlerde lokal diş eti çekilmesi olarak görülmektedir.
 • Hızlı ortodontik harketlerde kemik desteğinin azaldığı dişlerde görülebilir.
 • Aşırı çarpık dişlerde temizliğin yeteri kadar yapılamadığı bölgelerde görülebilir.
 • Aşırı diş taşı ve ilerleyen diş eti problemlerinin tedavisinin geciktirilmesi sonucu diş eti çekilmesi görülür.
 • Sigara, alkol ve madde bağımlılığı neticesinde diş etlerinin zayıf olması ve ağız bakımınında ihmal edilmesi ile diş eti çekilmesi görülür.
 • Uzun süre kullanılan protezlerin hijyeninin bozulması ve aşırı bakteri barındırıyor olması da diş eti çekilmesine sebep olur.
 • Diş eti ameliyatları ile derin ceplerin giderilmesi sonrasında doğal olarak bir kısım diş eti çekilmesi görülmektedir.
 • Kötü yapılmış dolguların diş eti üzerine oturmuş olması
 • Yine ideal olmayan şekilde yapılmış kuron ve köprü protezlerinin diş etini aşırı irrite etmesi

gibi sebeplerle diş eti çekilmesi görülmektedir.

Diş eti çekilmesinin ne gibi zararları vardır ?

Diş etininin çekilmesi demek dişin ağız içinde görünür olmaması gereken, yani etin veya kemiğin içinde olması gereken kısmının açığa çıktığı anlamına gelmektedir. Dişin bu kısımları normalde ağızda gördüğümüz mine tabakası ile kaplı olan kısmı kadar güçlü ve sert değildir. İşte bu dokuların diş eti çekilmesi neticesinde açığa çıkması hassasiyet oluşumuna sebep olabilmektedir. Dişlerin diş  eti ve çene kemiğinin içerisinde olan dokuları çürümeye ve darbelere çok dayanıksızdır. Diş eti çekilmesi sonucu bu yüzeylerin açığa çıkması  ağızdaki tüm asitli, soğuk, sıcak  yiyecek ve içeceklere ayrıca çeşitli darbelere maruz kalması bu yüzeylerde aşınmalara ve çürük başlamasına sebep olmaktadır.

Diş eti çekilmesi estetitiği de bozan bir soruna dönüşür. Özellikle ön bölgedeki çekilmelerde bu şikayet daha ön plana çıkmaktadır.

Diş eti çekilmesinin ileri boyutlara ulaşması , devamında çene kemiğinde de erimelerin oluşmasına sebep olmakta ve bir süre sonra yeterli kemik desteğini kaybeden dişlerin kayıpları dahi görülebilmektedir.

Diş eti çekilmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Her tedavide olduğu gibi önce sorunun nerden kaynaklandığını bulmak gerekir zira  neden ortadan kaldırılmadan yapılan bir tedavi uzun ömürlü olmayacaktır. Neden diş eti hastalıkları ise öncelikle diş eti hastalığı için gerekli temizlik ve tedaviler uygulanmalıdır. Nedeni fırçalama gibi hasta alışkanlıkları ise bunlar düzeltilmelidir. Ayrıca kötü yapılmış dolgu ve protezler de bildiğimiz gibi diş eti çekilmesine sebep olmaktadır ve varsa bunlar da yenilenmelidir. Neden ortadan kaldırıldıktan sonra diş eti çekilmeleri için yapılabilecek, yani diş etini eski durumuna getirebilecek tek tedavi cerrahi işlem uygulamaktır. Cerrahi işlem iki şekilde uygulanmaktadır. Birinci yöntem ile  ağızın diğer bölgelerinden alınan bağ dokusu parçaları buraya yerleştirilerek diş etinin tekrar eski seviyeye gelmesi sağlanmaya çalışılmaktadır. İkinci yöntem de ise diş eti çekilmesinin olduğu bölgeye komşu bölgelerdeki sağlıklı dokuları gevşetip kaydırarak açığa çıkan diş yüzeyi kapatılmaya çalışılır. Her iki cerrahi yöntemde hassas yöntemlerdir ve hasta uyumu çok önemlidir. Hasta cerrahi işlem sonrası gerekli özeni göstermez ise başarı oranı çok düşer. Sigara, alkol gibi kötü alışkanlıklar bu tarz diş eti operasyonlarında tedavi başarısını son derece negatif etkileyen unsurlardır. Çünkü bu tarz ağzın yüzeysel dokularına yapılan işlemler bu alışkanlıkların sadece sistemik değil; duman, ısı gibi lokal etkilerinede maruz kalırlar.

Diş Eti Çekilmesi Nasıl Önlenir?

 • Doğru fırça ve doğru yöntem ile diş fırçalanması
 • Diş eti problemlerinin tedavi ettirilmesi
 • Diş çarpıklıklarının orotodontik tedavi ile giderilmesi
 • Diş etini sıyırmaya yönetik yanlış alışkanlıkların terk edilmesi
 • Sigara, alkol gibi kötü alışkanlıkların bırakılması
 • Genetik olarak diş eti problemi olan hastalarda periyodik hekim kontrolünde erken tedavi
 • Diş taşı temizliğinin ihmal edilmemesi
 • Diş eti çekilmesi tedavisi alınması 

diş eti çekilmelerini önlememize yardımcı olur.

 

Diş eti çekilmeleriniz için diş hekimi gayrettepe kliniğimizde bizleri ziyaret edebilirsiniz.

Genel Puan 0
Arama Yap
Yol Tarifi