Diş ve çene kemiğinin üzerini örten dokuya diş eti denilmektedir. Sağlıklı diş eti açık pembe renktedir. Dişin görünen kısmının zamanla artması ve kökünün açığa çıkması diş eti çekildiğinin en önemli göstergesidir. Dikkatli bir takip ile herkes diş etlerinin çekilip çekilmediğini gözlemleyebilir ve diş eti çekilmesi oluyorsa ilerlemeden bir uzman hekime görünerek problemi büyümeden çözebilir. Bu içeriğimizde diş eti çekilmesi nasıl anlaşılır? Diş eti çekilmesine ne iyi gelir? gibi sorularınıza cevap vereceğiz.

Diş eti çekilmesi, dişlerin sıkılması, sağlıksız beslenme veya dişlerin günlük olarak bakımının yapılmaması durumlarında ortaya çıkan diş problemidir. Düzenli olarak dişlerin temizlenmesi, diş fırçalamadan önce diş ipi kullanılması, ağız hijyeninin aksatılmaması diş etinin çekilmesini önler. Fakat eğer diş çekilmesi ve diş eti sızlaması çok ileri bir seviyeye geldiyse bunun için cerrahi müdahele gerekmekte, ayrılan diş dokusunun yerine tekrar dikilmesi gerekmektedir. İstanbul gayrettepe diş hekimi Dr Özlem Özcan dan randevu alarak diş etlerinizi tekrardan onarmanız mümkündür.

Diş Eti hastalıkları yani periodontal hastalıklar dişi çevreleyen diş eti, kemik ve bağlantı liflerindeki iltihaplanmalara denir. Başlangıcı dişetinde hafif kızarık ve kanama ile olmasına rağmen ilerleyen durumlarda kemik kayıpları ve neticesinde diş kayıplarına kadar gidebilir.

diş eti çekilmesi

Diş Eti Çekilmesi Neden Olur?

Diş eti çekilmesi her yaşta görülebilir ve çeşitli sebeplerden kaynaklanabilir.

 • Genetik olarak dişeti problemi bulunması ve tedavinin ihmal edilmesi
 • Hormonal faktörler,
 • Kötü beslenme,
 • Diş eti çürümesi
 • Uzun süre kullanılan protezlerin hijyeninin bozulması ve aşırı bakteri barındırıyor olması da diş eti çekilmesine sebep olur. Bu gibi durumlarda ileri derecede diş eti çekilmesi tedavisi uygulanmalıdır.
 • Stres ve aşırı yoğun iş temposu,
 • Diş sıkma ve gıcırdatma gibi alışkanlıklar,
 • Kötü yapılmış dolguların diş eti üzerine oturmuş olması,
 • Şeker hastalığı,
 • Kötü yapılmış restorasyon ve kaplamalar,
 • Yine ideal olmayan şekilde yapılmış kuron ve köprü protezlerinin diş etini aşırı irrite etmesi,
 • Sert diş fırçası ile aşırı baskı uygulayarak diş fırçalanması,
 • Kalem veya çeşitli objeler ile diş etine hasar verici alışkanlıklar. Bu genelde alt ve üst ön dişlerde lokal diş eti çekilmesi olarak görülmektedir.
 • Hızlı ortodontik harketlerde kemik desteğinin azaldığı dişlerde görülebilir,
 • Sigara, alkol ve madde bağımlılığı neticesinde diş etlerinin zayıf olması ve ağız bakımınında ihmal edilmesi ile diş eti çekilmesi görülür.
 • Aşırı çarpık dişlerde temizliğin yeteri kadar yapılamadığı bölgelerde görülebilir,
 • Aşırı diş taşı ve ilerleyen diş eti problemlerinin tedavisinin geciktirilmesi sonucu diş eti çekilmesi görülür,
 • Ağız bakımın düzenli ve yeterli olmaması
 • Diş eti ameliyatları ile derin ceplerin giderilmesi sonrasında doğal olarak bir kısım diş eti çekilmesi görülmektedir.

gibi sebeplerle diş eti çekilmesi görülmektedir.

Diş Eti Çekilmesi İle Ortaya Çıkabilecek Yan Etkiler Nelerdir?

Diş eti çekilmesi tedavi edilmezse ne olur” sorusu oldukça sık sorulmaktadır. Diş eti çekilmesi sebebiyle oluşan yan etkilerin ilki diş ve çene kemiği kaybıdır. Buna ilave olarak diş eti çekilmesi (periodontitis) durumundan sorumlu bakteriler diş etinden dolaşım sistemine yayılabilir ve vücudunuzun diğer bölgelerini kötü yönde etkileyebilir.

Diş eti çekilmesi (periodontitis), solunum, ramatoid artrit , koroner arter hastalığı ve diyabet hastalığında mevcut kan şekerini kontrol eden sorunlar ile bağlantılı olduğu incelenmiştir.

Diş Eti Çekilmesinin Belirtileri Nelerdir?

 • Diş etlerinde kaşıntı ve dolgunluk hissi
 • Diş etinde beyazlık
 • Durduk yere diş eti kanaması
 • Diş etinin kırmızı olması
 • Kırmızımsı mor ve gözle görülür şekilde şişlik.
 • Üzerine bastırıldığında diş ve dişetinin birleşim yerinden iltihap gelmesi
 • Soğuk ya da sıcağa karşı aşırı derecede hassas olan dişler vardır.
 • Dişlerin sıralanışında belirli bir farklılık vardır.
 • Ağızda kötü bir tat ve koku bulunmaktadır.
 • Dişlerin sallanması ya da sallanması hissi vardır.
 • Fırçalarken ya da durduk yere kolay bir şekilde kanayabilen diş etleri vardır.
 • Dişten uzaklaşmış olan ya da çekilmiş olan diş etleri vardır.

Diş Eti Çekilmesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Her tedavide olduğu gibi önce sorunun nerden kaynaklandığını bulmak gerekir zira neden ortadan kaldırılmadan yapılan bir tedavi uzun ömürlü olmayacaktır. Neden diş eti hastalıkları ise öncelikle diş eti hastalığı için gerekli temizlik ve tedaviler uygulanmalıdır. Nedeni fırçalama gibi hasta alışkanlıkları ise bunlar düzeltilmelidir. Ayrıca kötü yapılmış dolgu ve protezler de bildiğimiz gibi diş eti çekilmesine sebep olmaktadır ve varsa bunlar da yenilenmelidir. Diş eti güçlendirme için tek tedavi cerrahi işlem uygulamaktır. Cerrahi işlem iki şekilde uygulanmaktadır.

Birinci yöntem ile ağızın diğer bölgelerinden alınan bağ dokusu parçaları buraya yerleştirilerek diş etinin tekrar eski seviyeye gelmesi sağlanmaya çalışılmaktadır.

İkinci yöntem de ise diş eti çekilmesinin olduğu bölgeye komşu bölgelerdeki sağlıklı dokuları gevşetip kaydırarak açığa çıkan diş yüzeyi kapatılmaya çalışılır. Her iki cerrahi yöntemde hassas yöntemlerdir ve hasta uyumu çok önemlidir. Hasta cerrahi işlem sonrası gerekli özeni göstermez ise başarı oranı çok düşer.

Sigara, alkol gibi kötü alışkanlıklar bu tarz diş eti operasyonlarında tedavi başarısını son derece negatif etkileyen unsurlardır. Çünkü bu tarz ağzın yüzeysel dokularına yapılan işlemler bu alışkanlıkların sadece sistemik değil; duman, ısı gibi lokal etkilerine de maruz kalırlar.

Diş Eti Çekilmesinin Ne Gibi Zararları Vardır?

Diş eti çekilmesi demek dişin ağız içinde görünür olmaması gereken, yani etin veya kemiğin içinde olması gereken kısmının açığa çıktığı anlamına gelmektedir. Dişin bu kısımları normalde ağızda gördüğümüz mine tabakası ile kaplı olan kısmı kadar güçlü ve sert değildir. İşte bu dokuların diş eti çekilmesi neticesinde açığa çıkması hassasiyet oluşumuna sebep olabilmektedir. Dişlerin diş  eti ve çene kemiğinin içerisinde olan dokuları çürümeye ve darbelere çok dayanıksızdır. Diş eti çekilmesi sonucu bu yüzeylerin açığa çıkması  ağızdaki tüm asitli, soğuk, sıcak  yiyecek ve içeceklere ayrıca çeşitli darbelere maruz kalması bu yüzeylerde aşınmalara ve çürük başlamasına sebep olmaktadır.

Diş eti çekilmesi estetitiği de bozan bir soruna dönüşür. Özellikle ön bölgedeki çekilmelerde bu şikayet daha ön plana çıkmaktadır. Diş eti çekilmesi eski haline gelir mi diye soracak olursanız, evet doğru bir tedaviden sonra diş etleri eski haline geri gelir.

Diş eti çekilmesinin ileri boyutlara ulaşması, devamında çene kemiğinde de erimelerin oluşmasına sebep olmakta ve bir süre sonra yeterli kemik desteğini kaybeden dişlerin kayıpları dahi görülebilmektedir.

Diş Eti Hastalıkları Nelerdir?

Diş eti hastalıkları pek çok kişinin ağız sağlığını olumsuz etkilemektedir. Diş eti hastalıklarının farklı çeşitleri bulunmaktadır. Diş Eti hastalıkları genel olarak şu şekilde gruplandırılmaktadır.

 • Gingivitis, diş eti hastalıklarının en sık görülen ve en basit olanıdır. Gingivitis mikrobik sebeplerden ötürü olmaktadır. Diş etinde kendiliğinden görülen kanamalar, çekilmeler, sıyrılmalar, kızarmalar ve şişmeler ile birlikte fark edilmektedir. Gingivitiste ağrı yoktur yada çok azdır. Tedavisi diş temizliği ve ağız bakımının düzenli yapılması ile olmaktadır.
 • Kronik periodontitis, çok yavaş ilerlemektedir bu sebepler çok zor gözlemlenebilir. Tedaviye geç kalınma olasılığı yavaş ilerlediği için çok yüksektir. Yetişkin bireylerinde çoğunda gözlemlenmektedir. Dişi çevreleyen diş eti, diş etinin dişe bağlayan lifler, dişi kemiğe bağlayan lifler ve kemikte sırasıyla yıkım meydana gelmektedir. Kemikteki erime neticesinde derin cepler oluşur. Bu ceplerin bakteri plağı ve besin artıkları ile dolması enfeksiyonun daha alt dokulara taşınmasına yardımcı olur. Diş etleri kırmızı morumsu görünümdedir, ağızda kötü koku, dişlerde sallanma ve yer değişikliği gözlemlenebilir. Başlangıç seviyesindeki kronik periodontitis diş temizliği veya küretaj sonrası düzenli ağız bakımı ile tedavi edilebilirken, ileri seviyedeki kronik periodontitis tedavisinde bunların yanı sıra cerrahi müdahalelerde gerekmektedir.
 • Agresif periodontitis, Lokalize ve yaygın olmak üzere iki şekilde görülür. Genellikle 30 yaş altı gençlerde gözlemlenen agresif perodontitisin tedavisi karmaşık ve zordur. Lokalize agresif periodontitiste klinik bulgular az olmasına karşın kemik yıkımı çok fazladır. Yaygın agresif periodontitiste ile hem klinik bulgular net görülmekte hemde kemik kaygı derin ve çok sayıda dişi etkilemektedir.
 • Sistemik hastalıklarla görülen periodontitisler, sistemik hastalıkların ağız içinde oluşturduğu diş eti problemleridir. Bunlardan en önemlileri diyabet hastalarıdır. Diyabet hastalarının bitmek bilmeyen dişeti problemlerinin, kan şeker seviyesi düzene girip hastalık kontrol altına alınınca geçtiği gözlemlenebilir. Diş hekimi muayenesinde sebepsiz diş eti problemlerinin araştırılması ve bunların altında yatan sistemik hastalıkların bulunmasında hastaya yol gösterilmesi gerekmektedir.
 • Nekroz oluşturan periodontal hastalıklar, ağız içi hijyenin olmaması, AİDS hastalığı, sigara kullanımı, stresin fazla olması gibi sebeplerden ortaya çıkar. Diş etinin dişler arasındaki sivri kısmı olan diş eti papillerinden başlayarak, zaman içerisinde tamamen yok olması ile birlikte kemiklere kadar giden  ve kemiklerde erimeye yol açan periodontal hastalıktır.
 • Diş eti apsesi, diş etine gelen travmalardan kaynaklı olarak gelişir. Diş etlerinde görülen şişlikler, kırmızılıklar ve ağrılar uygun tedavi yöntemleri ile giderilebilmektedir.

Tüm bu hastalıklar neticesinde acil olarak diş eti tedavisine başlanmalıdır. Bunun için bir diş hekimi ile iletişime geçmenizi tavsiye ederiz. Eğer hastalıkların önemsenmemesi gibi bir hata yapılır ise diş eti ameliyatı kaçınılmaz olur. Özellikle diş eti beyazlaması ve diş eti iltihabı durumlarında muhakkak birkaç gün içerisinde hekiminiz ile iletişime geçmelisiniz.

diş eti çekilmesi neden olur

Diş Eti Çekilmeleri Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Diş eti çekilmesi tedavisi edilmezse ilerler ve daha derin dokuları etkileyerek kemik erimelerine ve sonrasında dişte hiç çürük olmamasına rağmen diş kayıplarına yol açabilir. Ayrıca sistemik hastalılar ile birlikte seyreden diş eti problemleri tedavi edilmez ise sistemik hastalığın şiddetinin artmasına sebebiyet verebilir. Diş eti problemleri gebelik sırasında da son derece önem verilmesi gereken bir konudur. Gebelik dönemindeki mide bulantıları kişiyi ağız bakımından uzaklaştırabildiği için diş eti problemleri ortaya çıkabilmekte. Eğer gebelik döneminde diş etlerinde problemler oluştuysa mutlak suretle tedavi edilmesi gerekmektedir. Tedavi edilmediği taktirde gebeliğin gidişatına olumsuz etkileri olmaktadır. Ağız ve diş sağlığının çok önemli bir parçası olan diş etlerindeki problemlerin, ağız ve genel sağlığın devamlılığı için tedavisi edilmesi çok önem taşımaktadır.

Diş Eti Çekilmesi Nasıl Önlenebilir?

Diş eti çekilmesi ve bu hastalıkların önlenmesi için ağız bakımının doğru şekilde yapılması gerekmektedir. Doğru bir fırçası, diş ipi ve arayüz fırçası ile dişlerin tüm yüzeyleri temizlendikten sonra, yardımcı unsur olarak ağız sularından da faydalanabilir. Ayrıca diyabet gibi sistemik hastalıkların kontrol altına alınması da diş eti hastalıklarının oluşumunu önler. Düzenli diş hekimi kontrolleri diş eti problemleri oluşumuna izin verilmeden erken dönemde tedaviye başlanması açısında son derece önemlidir. Bu sebeple ağızdaki tüm sorunlar gibi diş eti problemlerini önlemek içinde 6 ayda bir diş hekimimizi ziyaret etmeliyiz.

 • Doğru fırça ve doğru yöntem ile diş fırçalanması,
 • Diş eti problemlerinin tedavi ettirilmesi,
 • Diş çarpıklıklarının orotodontik tedavi ile giderilmesi,
 • Diş etini sıyırmaya yönetik yanlış alışkanlıkların terk edilmesi,
 • Sigara, alkol gibi kötü alışkanlıkların bırakılması.

Diş Eti Çekilmesi (Periodontitis) İçin Yaşam Stili Farklılıkları Ve Evde Bakım

Diş Eti çekilmesini aza indirgemek ve önlemek için çeşitli basit koşullar vardır. Bu koşulların arasında öncelikle kişinin dişlerini günde iki kez ve normal olarak her öğünden veya ara öğünden sonra fırçalaması bulunur. Kişi yumuşak bir diş fırçası kullanıyor olmalıdır ve fırçayı en az üç ayda bir değiştirmelidir. Elektrikli diş fırçaları oluşan plakları ve tartarı önlemede daha güçlü olur. Her gün en az bir kez diş ipi kullanılması şarttır.

Diş doktorunun önerdiği vakalarda dişler arası plağı azaltmak için ağız gargarası yapılması iyi olur. Son faktör ise sigara içmekten ve tütün kullanma alışkanlığından muhakkak kaçınılmalıdır. Çünkü bu davranışlar ağız kuruluğuna ve bakteri gelişimine sebep olan şeylerdir.

Diş dolgularınızı yaptırdıktan sonra, istanbul diş beyazlatma hizmetimize göz atabilirsiniz.

Diş Eti Çekilmesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Diş Etlerine Ne İyi Gelir?

Diş eti hastalıklarından uzak durmak için ilk olarak ağız sağlığına önem verilmelidir. Asitli içeceklerden uzak durulmalıdır.

Diş Eti Bakımı Nasıl Yapılır?

Ağız bakımına önem vermek diş eti bakımına da fayda sağlar. Dişlerin düzenli fırçalanması, diş eti kontrollerinin aksatılmaması ve herhangi bir aksilikte hemen diş hekimine başvurulması gerekir.

Diş Eti Çekilmesi Neden Olur?

Diş eti çekilmeleri, diş etlerinin hasta olduğuna ve tedavi gerektirdiğine işarettir. Çekilmelerin önlenmesi için çeşitli bakımlar ve uzman tedavisi gereklidir. Özellikle genetik olarak da karşılaşılabilen bu çekilmeler nedeniyle diş kaybı yaşanabilir.

Diş Etlerinin Sağlıklı Olup Olmadığını Nasıl Anlarız? 

Diş eti kanaması, diş eti hastalığınız olduğunu gösterir. Sağlıklı diş eti kanamaz ve dişlere sıkıca tutunmuştur. 

Çekilen Diş Eti Geri Gelir Mi?

Diş eti çekilmesi tedavisi ile çekilen diş etleriniz eski haline geri gelir.

Diş Etleri Neden Ağrır?

Hormonal faktörler, kötü beslenme, stres ve ağız bakımının düzenli olarak yapılmaması diş etlerinin ağrımasına sebep olur