Diş Kaplama Nasıl Yapılır?

diş kaplama nasıl yapılır

Diş kaplaması; aşınmış mine, düzensiz diş dizilimi ya da aralığı, diş renginde bozulma ve çatlaklar gibi diş sorunlarını gidermek için dişlerinizin ön yüzeylerine uygulanan bir tedavidir. Ön yüzeylere uygulanan diş kaplaması temelinde, diş renginde porselen ya da kompozitten oluşan oldukça ince bir kabuktur. Peki, tam olarak diş kaplama nasıl yapılır?

Diş kaplama nasıl yapılır anlatmadan önce, kaplama işleminin avantajlarından bahsedelim. Kaplamalar, güzel hizalanmış, biçimli dişlerle gülüşlerin dönüşümüne yardımcı oldukları için estetik diş hekimliği olarak sınıflandırılsalar da koruyucu özelliklere de sahiptirler. Böylece daha kapsamlı prosedürlere olan ihtiyacı da ortadan kaldırabilirler.

Diğer avantajlar arasında uzun ömür, daha iyi bir gülümseme ve kronlarla karşılaştırıldığında diş yapısının çok az değiştirilmesi ya da hiç değiştirilmemesi yer alır. Kötü bir görünüme sahip olan dişlerin sebebi ne olursa olsun, diş kaplamaları, aşağıdakiler de dahil olmak üzere kozmetik diş sorunlarınızın hepsini olmasa da çoğunu çözebilir:

 • Mine aşınması: Alkolsüz içecek kullanımı, çay-kahve tüketimi, sigara ve bazı ilaçların kullanımı sonucu doğal olarak ya da kalıtsal bir yatkınlığın sonucu olarak ortaya çıkabilir. Kaplamalar, aşınmış mineden zarar görmüş gülümsemeleri eski haline getirmek için idealdir.
 • Aşınma ve yıpranma: İnsanlar yaşlanmaya başladığı zaman dişler de doğal olarak aşınmaya ve bunun akabinde bozulmaya başlar. Eski dişlerde çatlaklar ya da genel olarak düzensiz bir görünüm olması daha yaygındır. Kaplamalar dişlerinize sağlıklı, genç bir görünüm kazandırabilir.
 • Genetik: Bazı insanlar, dişleri arasında yaşlandıkça genişleyen doğal olmayan bir boşlukla doğarlar.
 • Düzensiz dişler: Diş gıcırdatmanın ya da sıkmanın yanı sıra, genel aşınma ve yıpranmanın bir sonucu olarak görülebilir. Bu durum, kozmetik gülümseme problemlerine ek olarak, ısırma sorunlarına da (maloklüzyon) neden olabilir.
 • Dişlerde renklenme: İnatçı diş renklenmeleri, diş beyazlatma tekniği ile tamamen düzeltilemeyebilir. Bu tür durumlarda kaplamalar, basit ve kozmetik bir tedavi sağlayabilir.

Diş Kaplama Süreci

Diş hekiminiz, 3D boyutlu gelişmiş bir teknoloji kullanıyorsa ve dişinizde kaplama yapılmasını önleyecek herhangi bir sorun yoksa yalnızca bir diş randevusunda özel yapım diş kaplamalarınıza kavuşabilirsiniz. Diş kaplama nasıl yapılır gelin daha detaylı inceleyelim. Standart bir diş kaplama tedavisi sırasıyla şu şekilde ilerler:

 • Kaplama için iyi bir aday olup olmadığınıza karar vermek için diş hekiminiz ağız içi fotoğraflar ve diş röntgeni çekecektir. Böylece kaplama işlemi öncesinde kapsamlı bir muayeneden geçersiniz.
 • Kaplamanıza yer açmak için diş hazırlığı sırasında küçük bir diş minesi parçası çıkarılır. Diş hekiminiz, tedavi sırasında acı hissetmemeniz için size lokal anestezi uygular.
 • Dişlerinizin kalıbını yapmak için standart bir macun ölçüsü ya da ağız içi tarayıcı kullanılır.
 • Hekiminiz ile birlikte kaplamalarınıza doğal bir renk seçmek için, bir renk kılavuzundan yardım alarak yakındaki dişlerinize göz atılır.
 • Ölçü ve renk tonu, dişlerinize tam olarak uyacak olan özel bir porselen kaplama oluşturmak için anlaşmalı bir laboratuvara gönderilir.
 • Diş hekiminiz, kaplamalarınız gelene kadar takmanız için geçici bir kaplama yapacaktır. Uzun süre dayanmaları amaçlanmamıştır ve genellikle sadece birkaç hafta kullanmanız gerekir.
 • Bir sonraki diş hekimi ziyaretinizde hekiminiz, kaplamalarınızı uygun şekilde ağzınıza oturana kadar yerleştirir ve ayarlar. Daha sonra hekiminiz, yeni kaplamalarınızla ısırmanızın kalitesini inceler.
 • Kaplama, ayarlandıktan sonra dişlerin ön yüzeyine sıkıca tutturulur. Fazla çimento temizlenir ve böylece diş kaplama sürecinizin sonuna gelirsiniz ve diş kaplama nasıl yapılır sorusunun cevabına ulaşabilirsiniz.

Diş Kaplamanın Faydaları Nelerdir?

Diş kaplama nasıl yapılır anlattık şimdi diş kaplama işleminin faydalarına değinelim. Bir diş kaplama tedavisi almanın pek çok önemli faydası mevcuttur. Ancak kaplamaların sağladığı en önemli faydalar arasında dişlerinizin görünümünü iyileşmesi, daha parlak ve daha güzel bir gülümsemeye kavuşmanız gibi faktörler yer alır. Kaplamalar, aşağıdaki kozmetik sorunları gidermek için sıklıkla kullanılır:

 • Hasar görmüş, kırık ya da yontulmuş dişler,
 • Dişlerde yer alan boşluklar,
 • Sivri ya da olağandışı bir şekle sahip olan dişler,
 • Ortalamadan çok daha küçük olan dişler,
 • Beyazlatma tekniği ile düzeltilemeyecek kadar ciddi renk değişikliğine ya da düzensiz renklenmeye sahip dişler.

Kaplamalar, seçilen kaplama türüne göre on yıl ya da daha fazla süre dayanabilir. Bu da onları, gülümsemenize olan güveninizi artırabilecek yarı kalıcı bir yatırım haline getirir.

Diş Kaplama Sonrası Bakım

Uzman bir diş hekimi tarafından alacağınız diş kaplama tedavisinin iyileşme süresi, diğer diş tedavilerine kıyasla nispeten daha kısadır. Bu tür tedavilerde, kaplamalar yerine yapıştırıldıktan ve herhangi bir anestezik durum geçtikten sonra normal şekilde yiyebilir ve çiğneyebilirsiniz. Ancak, anestezi etkisini yitirirken yanaklarınızı ya da dilinizi çiğnememeye özen göstermeniz gerekebilir.

Bazı durumlarda kaplamaların, uygulandıktan hemen sonra biraz sert olduğunu fark edebilirsiniz. Birkaç gün normal yemek yeme ve fırçalamadan sonra, bu pürüzlü kısımlar (tipik olarak kaplamaya yapışabilen ek çimentodan kaynaklanır) aşınır. Aksi takdirde diş hekiminiz bunları düzeltebilir.

Diş kaplaması yaptırdıktan sonra bazı önlemler almak ve bakım yapmak, kaplamalarınızın kullanım süresini arttırmaya yardımcı olabilir. Uzman diş hekimleri tarafından tavsiye edilen önlemler ve bakım önerileri şunları içerir:

 • Tırnak ve kalem arkası gibi sert cisimleri kemirmemek
 • Buz çiğnememek
 • Bir ürünün ambalajını açmak için dişlerinizi kullanmamak
 • Darbe içeren sporlar ile meşgulseniz ağız koruyucu takmak
 • Dişlerinizi sıklıkla sıkıyor ya da gıcırdatıyorsanız gece plağı, ağız koruyucusu ya da atel kullanmak
 • Yiyecekleri ön dişlerinizle çiğnememek. Özellikle sert yiyecekler tüketiyorsanız arka dişleriniz ile çiğnemek

Diş kaplama sonrası dikkat edeceğiniz bu önemli bakım ipuçları sayesinde kaplamalarınız ile birlikte çok daha uzun ve sağlıklı yıllar geçirebilirsiniz.

Diş Kaplama Fiyatları

Porselen kaplamalar, dolaylı ya da doğrudan olsun, kompozit reçine kaplamalardan daha pahalıdır. Geleneksel porselen kaplamaların fiyatları diş başına değişim gösterir, ancak bu kaplamalar, 15 yıla kadar dayanabilirler. Kompozit kaplamaların fiyatları ise porselen kaplamalara göre diş başına daha az değişkenlik gösterir, ancak kompozit kaplamalar sadece 7 yıla kadar dayanabilir. Zirkonyum diş kaplama ise dişlerin doğal görünmesini ve aşınmaya karşı dirençli olmasını sağlar. Bu sebeple zirkonyum diş kaplama fiyatları biraz daha pahalıdır.

Kaliteli bir diş kaplamasının maliyeti, başta çok yüksek gibi görünse de kullanım ömrü uzun olduğu için kendinize yapacağınız en iyi yatırımlardan biridir. Genel olarak, diş kaplamalarının maliyeti, aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi faktör tarafından belirlenir: Diş kaplama nasıl yapılır ve tedavi süreci nasıl işler bunlardan bahsettik. Sırada diş kaplama fiyatları nasıl belirlenir buna değineceğiz.

 • Estetik diş hekiminin ameliyatın gerçekleştirilmesi için yaptığı harcamalar ve diş hekiminin kendi ücretlendirmesi
 • Kaplamaları yapan seramik kaplama ustasının ve kaplamayı yerleştiren diş hekiminin yaratıcı ve teknik yetkinliğe sahipliği
 • Tedavinin yapılacağı yer (Estetik diş hekimliği işlemlerinin maliyeti, özellikle büyük kentsel bölgeler ve daha küçük topluluklar arasında, ülkenin bölgelerine göre önemli ölçüde değişmektedir.)
 • Ne tür bir diş sigortasına sahip olduğunuz (Estetik işlemler, genellikle diş sigortası kapsamında değildir.)
 • Kullanılan malzeme (Porselen, ister dolaylı ister doğrudan olsun, kompozit reçinelerden daha pahalıdır.)
 • Tedavi edilecek olan toplam diş sayısı.
Veneer Seramik Kron Kaplama900-1000 TL
Seramik Porselen Kaplama1000-1200 TL
Porselen Lamine Kaplama2000-2500TL
Tam Seramik Kaplama2000-2300TL

Estetik ve restoratif diş operasyonları için pek çok diş hekimi farklı ödeme seçenekleri sunmaktadır. Bu nedenle diş kaplaması yaptırmadan evvel ödeme seçenekleri hakkında diş hekiminize danışmanız gerekir.

Diş Kaplama Hakkında Merak Edilenler

Kaplama çeşitleri nelerdir?

En yaygın kaplama çeşitleri porselen ve kompozit yapıştırmadır. Bir dişin görünümünü iyileştirmek için kompozit kaplamalar, şekillendirilen ve dişe yapıştırılan bir reçineden yapılır. Porselen kaplamalar ise genellikle laboratuvarda üretilir ve diğerlerine kıyasla daha az leke tutar.

Neden diş kaplaması yapılır?

Rengi bozulmuş, aşınmış, yontulmuş, yanlış hizalanmış, aralıklı ya da düzensiz dişlere sahip olan insanlar için diş kaplaması en uygun tedavi yöntemidir.

Zirkonyum kaplama nedir?

Bu kaplamalar, alt yapısında metal kullanmak yerine beyaz renkli bir alaşım olan zirkonyumun işlenmesiyle yapılmaktadır. Zirkonyum kaplamalar, mevcut en estetik ve doğal görünümlü kaplamalardır. Sonuç olarak, estetik diş hekimliğinde sıklıkla kullanılırlar.

[Toplam: 1 Ortalama: 5]
WhatsApp WhatsApp
Arama Yap
Yol Tarifi