Estetik Diş Dolgusu Nedir?

diş beyazlatma

Çürük, aşınma, kırılma ve benzeri sebeplerle bütünlüğü bozulan dişlere, kompozik veya porselen ile yapılan, renk olarak doğal dişe birebir uyumlu dolgulara estetik dolgu denilmektedir. İki çeşittir, bunlardan kompozit olan tek seansta hekim tarafından kademe kademe uygulanarak şekil verilir ve ışın ile sertleştirilir, bu sebeple ışınlı dolguda denilmektedir. Porselen dolgu (inley, onley) ise çoğunlukla madde kaybının çok fazla olduğu dişlerde ölçü alınarak yapılır. Bu sebepte porselen dolguların yapımı için en az iki seans gerekmektedir.

Estetik Diş Dolgusu Nasıl Yapılır?

İlk seansta diş dolgu yapmaya hazır hale getirilir ve ölçüsü alınır, bu ölçü üzerinden porselen dolgu hazırlanır. Sonraki seansta bu dolgu dişe yapıştırılır. Diş rengindeki bu dolgulardan kompozit dolgu, fiyat ve uygulama pratikliği açısında çok fazla tercih edilmektedir. Çocukların süt dişlerinde, yetişkinlerde kırıklara, çürüklere, aşınmalara, çatlaklara, renkleşmelere kadar geniş bir kullanım alanı bulunmaktadır.

Porselen olanlar ise dişten madde kaybının fazla olduğu durumlarda tercih edilir. Daha dayanıklı olması avantaj olmakla birlikte, iki seansta yapılması ve maliyeti bu dolguların dezavantajıdır.

Diş dolgusu tedavisi alarak, dişlerinizde yer alan çürüklerin daha fazla ilerlemesini engelleyebilir, diş kaybı yaşamanın önüne geçebilirsiniz. Estetik diş dolgusu için konusunda uzman Dt. Özlem Özcan’ı gayrettepe diş kliniğinde ziyaret edebilirsiniz. 

[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WhatsApp WhatsApp
Arama Yap
Yol Tarifi