Gülüş Tasarımı
(Hollywood Smile)

Gülüş tasarımı, estetik olarak bozulan dişlerin yapısını düzeltmek adına yapılan işlemlerdir. Estetik gülüş tasarımı ve Hollywood smile olarak da bilinmektedir. Diş ve çevresindeki dokuların hastanın mevcut gülüş fotoğrafları kullanılarak bilgisayar yardımıyla; diş formları, boyutları, duruşları, dişeti seviyeleri üzerinde değişiklikler yaparak ideal bir gülüş tasarlama ve bu tasarlanan gülüşün dişlere uygulanacak işlemler (lamine, zirkonyum, full seramik) ile hastaya aktarılmasıdır.

Gülüş estetiği nedir?

Gülüş Tasarımı, İngilizce “Smile Design” olarak da adlandırılır ve halk arasında “Hollywood Smile ya da Hollywood Gülüş Tasarımı” ismiyle de bilinmektedir. Pek çok tekniğin bir arada kullanılmasıyla istenilen gülüşün ortaya çıkmasına yönelik çalışmaların bütünüdür. Doğal bir gülümseme kazandırmayı amaçlar.

Gülüş tasarımı öncesi çürük dişler tedavi edilmektedir. Daha sonra yüz yapınıza, yaşınıza ve cinsiyetinize göre tedavi uygulanmaktadır. İstanbulda bulunan diş hekimliğimizde Hollywood gülüş estetiği işleminden faydalanarak hayalinizi kurduğunuz gülüşe sahip olabilirsiniz.

Dişlerinize estetik gir görünüm katmak ve şekil bozukluklarını gidermek için laminate veneer adlı sayfamızı inceleyebilirsiniz!

Gülüş Tasarımı Nasıl Yapılır?

Estetik gülüş tasarımı nedir? Gülüş tasarımı ile gülüş estetiği yakalama işleminde temel amaç hastanın ağız yapısına en uygun gülüşün tasarlanması ve doğal tebessüme ulaşmaktır. Diş hekimi tarafından hasta detaylı olarak dinlenir ve gerekli videolar ile fotoğraflar çekilerek yazılım sayesinde yüz, diş, çene ve karakter özellikleri dikkate alınarak bir gülüş tasarımı hazırlanır. Gülüş dizaynı bütüncül ve multidisipliner bir tedavidir. Temel amaç hastanın ağız sağlığını korumak, ağız estetiğini maksimum hale getirmek ve estetik gülüş kazandırmaktır.

Diş hekimleri, dijital yazılımlar sayesinde hastanın diş yapısı, diş etleri, dudakları ve yüzü arasındaki en doğru uyumu belirler. Bu sayede  kişiye doğal ve estetik bir gülüş oluşturur. Dijital gülüş tasarımında, hasta odaklı bir diş tasarımı ve tedavisi yapılır. Her kişiye yakışan gülüş şekli farklıdır. Bu yüzden diş hekimleri kişiye en uygun gülüşü tasarlar.

Dijital gülüş tasarımında, tasarımın yapılması ve ağız içinde gösterilmesi iki seans sürer.

Diş hekimleri ilk seansta hastanın kayıtlarını alır. Daha sonra ikinci seansta dijital yazılımlar kullanılarak hasta için yapılan gülüş tasarımı hastanın beğenisine sunulur. Hasta dijital gülüş tasarım programı sonrasında yapılan tasarıma onay verirse  gerekli çalışmalar hemen başlar. Revizeler yapılması gerekiyorsa dijital gülüş tasarımı üç seans sürebilir.

Dijital Gülüş Tasarımının aşamalarına geldiğimizde sizi aşağıdaki gibi bir sıralama bekler;

Dijital gülüş tasarımında ilk randevu

Hastanın dişlerinin mevcut şeklinin ölçüsü alınır.

Farklı açılardan ağız içi, dışı ve yüz fotoğrafları çekilir.

Hastaya diş hekimi tarafından daha önce yapılan öncesi/sonrası şeklinde vaka örnekleri gösterilir.

Alınan kayıtlar yardımı ile kişiye özel gülüş tasarımı yapılır.

Dijital gülüş tasarımında ikinci randevu

Hastanın diş ve diş etleri için gerekli işlemler gerçekleştirilir.

Hazırlanmış dişlerin ölçüsü alınır.

Daha önce hastanın beğenisine sunulmuş olan gülüş tasarımına uygun dişler üretilmeye başlanır.

Gülüş tasarımı süreci, yaklaşık 7-10 gün içerisinde tamamlanır.

Protez gülüş tasarımında implant tedavisi, ortodonti tedavisi, protez diş uygulamaları, diş eti tedavileri bir arada yapılır. Böylece diş hekimliğinde kullanılan tüm uygulamalardan destek alarak en doğru gülüş tasarlanır. Tabi bu tadavilerin dahil olduğu gülüş tasarımında yukarıda bahsedilen süre değişir.

Gülüş Tasarımı Uygulamaları Nelerdir?

Kimler Gülüş Tasarımı Yaptırabilir?

Öncelikle diş diziliminizde çapraşıklık varsa dişlerinizde anormal renklenmeler, lekelenmeler oluşmuşsa, dişlerinizin boylarında düzensizlik bulunuyorsa, kötü göründüğünü düşünüyorsanız, diş etlerinizin görüntüsüyle ile ilgili bir sorun mevcutsa, eksik dişleriniz varsa ve diş etleriniz arasında orantısızlık bulunuyorsa gülüş tasarımı yaptırmanız size daha rahat bir gülüş ve özgüven sağlayacaktır.

Dişlerinde bu tip sorunlar olmayıp hollywood gülüşü dişler için gülüş tasarımı yaptırmak isteyen her yaşta kişi de gene gülüş tasarımı yaptırabilir. İmplant uygulamaları ile total dişsizlik vakalarında dahi çok hoş gülümsemeler yaratılmaktadır. 

Kişiyi daha genç ve daha dinamik gösterir.

Diş ve çevre dokular daha sağlıklı olur.

Kişi daha güzel gülüş yapısına ve daha sağlıklı bir dış görünüşe kavuşur.

İdeal gülüşe kavuştuğu için kişinin özgüveni artar.

Sosyal hayat ve iş hayatında yaşadığı kaygıdan kurtulur.

Çoğunlukla estetik içerikli bir tedavi olduğu için maliyeti yüksektir.

İhtiyaçtan çok bir moda akımı haline dönüşmesi son derece yanlıştır, gerçekten gülüşünden rahatsızlık duyan kişilerin yaptırması gereken bir işlemdir.

Gülüş Tasarımı Kullanım Süresi

Gülüş tasarımının kullanım süresi, yapılan tedaviye ve hastanın kendisine bağlı olarak değişmektedir. Gülüş tasarımı için zirkonyum kaplama, porselen kaplama, diş beyazlatma gibi farklı yöntemler kullanılmaktadır. Hastanın dişlerine ve ağız sağlığına gösterdiği özen kullanım süresini etkileyecektir. Bu süre hastaya bağlı olarak 5-15 yıl arasında değişir. Unutmamalıyız ki ağız ve diş sağlığı konusunda özen göstermek, diş ömrümüzü uzatır ve sağlıklı günlerde sağlıklı gülüşlerle kaliteli bir yaşam sürmemizde en büyük etkiye sahiptir.

2023 Gülüş Tasarım Uygulaması Fiyatları

Gülüş tasarımı kişiye özel uygulanan bir işlem olduğu için gülüş tasarımı fiyatları da her kişi için farklı olacaktır. İmplant veya ortodonti gereksinimi, diş eti operasyonun yapılıp yapılmayacağı, kaplamaların zirkonyum, metal destekli veya lamina olması, gülüş estetiği fiyatları açısından maliyeti ciddi oranda değiştirecek etkenler olduğundan gülüş tasarımı gibi geniş kapsamlı bir konuda tek bir fiyatlamadan bahsetmek mümkün değil. Diş estetiği fiyatları kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Gülüş tasarımı ücretlerinin ağız içi muayene yapıldıktan sonra hastanın beklentilerine göre belirlenmesi çok daha doğru olacaktır.

Diş Hekiminiz sağlıklı günlerde sağlıklı gülüşler diler.

Gülüş tasarımı için İstanbul diş hekimi Özlem Özcan ile iletişime geçebilirsiniz.

Gülüş Tasarımı Hakkında Merak Edilenler

1Gülüş Tasarımı Nedir?

Gülüş tasarımı; estetik olarak görünümü bozulan dişlerin veya diş etlerinin hastaların yüz şekilleri ve ihtiyaçları göz önüne alınarak doğal ve güzel bir görüntüye kavuşturulması işlemidir. 

 
2Gülüş Tasarımı Uzun Sürer mi?

Gülüş tasarımı periyodları uzun sürebilmektedir. Ancak uzman bir diş hekimi sayesinde acısız ve başarı ile tamamlanır.

 
3Gülüş Tasarımı Kalıcı mıdır?

Holywood smile için çalışma yapılan diş hekiminin uzmanlığına ve başarısına göre, gülüş tasarımları kalıcı olabilmektedir.

 
 
4Hollywood Smile Fiyatları Ne Kadar?

Hollywood smile fiyatları kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Bu nedenle tam bir fiyat edinmek için uzmanımız ile iletişime geçmenizi öneririz.

 
 
 
5Gülüş Tasarımı Tedavisi Kaç Gün Sürer?

Dijital gülüş tasarımı ortalama  gün içerisinde biter. İlk seansta ; müşteriden alınan bilgiler , dijital ortamda değerlendirilir ve diş hekiminin, kişi için önerdiği gülüş tasarlanır. Bu esnada; müşterinin yüz şekli , göz , kulak, burun yapıları ve çene ucu gibi faktörleri göz önünde bulundurulur.

 
 
 
 
6Gülüş Tasarımı Nasıl Oluyor?

Lazer kullanılarak diş etleri ayarlanan seviyeye alınır. İleri seviye bir düzenleme ihtiyacı varsa sert doku ve yag kombine lazer cihazı kullanılır. Beyaz estetikte ise porselen laminalar kullanılarak gülüş tasarımı oluşturulur. Diş tasarımları hazırlanarak kalıplar laboratuvarda kalıcı dişlere dönüştürülür.

 
 
 
 
 
7Mock-up Nedir?

Gülüş tasarımı isteyen kişiye tedavi sürecine başlamadan evvel kalıcı olarak gelinecek ön izlemeyi gösteren bir methottur. Bu yöntemin hedefi geri dönüşü olmayan bir noktaya gelmeden önce , kişiye dişlerinin nasıl bir görünümde olacağını göstermektedir.

 
 
 
 
 
 
8Mock-up Nasıl Uygulanmaktadır?

Mock-up uygulaması , anestezi veya bunun gibi yorucu işlemlere gerek olmadan yapılan bir tedavidir. Tedavi olacak kişiden kalıp alındıktan sonra bir model yapılır. Sonra bu model üzerinde diş ve diş etlerine uygun şekil ve boyut verilir. Elde edilen bu tasarım ağıza aktarılır.

 
 
 
 
 
 
 
9Gülme Hattı Nedir?

Gülme hattı, üst diş bölgesinin kesici uçlarını takip eden hayali bir hattır. Bu hat diş hekimini , yapılması planlanan dişlerin hangi boylarda olacağı konusunda aydınlatır.

 
 
 
 
 
 
 
 
10Gülüş Tasarımı Ne Kadar Zamanda Biter?

Dişlerde gülüş tasarımı haricinde ekstra bir tedavi veya operasyona ihtiyaç duyulmadığı sürece 7-10 gün içerisinde bitmektedir.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
11Gülüş Tasarımında Yüz Şekli Önemli midir?

Gülüş tasarımında yüz şekli tabi ki önemlidir. Dişler yüz hattınız ve gülüşünüz bir bütündür. Bu bütünlüğün ve ahengin bozulmaması gerekir. Estetik bir diş görünümü için yüz şekli kadar cinsiyet de önemlidir. Kadınlarda narin ve oval hatlarda dişler yapılırken erkeklerde ise daha köşeli dişler yapılmaktadır.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
12Gülüş Tasarımı Hangi Dişlere Yapılır?

Çarpık bir dizilime sahip olan, renk değişimi ve lekelenmeler bulunan ya da orantısız olan dişlere gülüş tasarımı uygulanabilir.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
13Gülüş Tasarımı Ömrü Ne Kadar?

Gülüş tasarımının ömrü, uygulanan tedavi yöntemine ve kişinin yaptığı diş bakımının yeterliliğine göre değişiklik gösterebilir. Gülüş estetiğinin ömrü 5-15 yıl arasında değişebilir.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
14Gülüş Tasarımı Yaptırmak Sağlıklı mı?

Bir uzman tarafından uygulandığı sürece diş tasarımı yaptırmanın sağlığa herhangi bir zararı bulunmamaktadır.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Sizleri Ne Bekliyor?

Gayrettepe diş kliniğinde 14 yıl, alanında ise 16 yıllık tecrübeye sahip Diş Hekimimiz, binlerce hasta tedavisi, eğitimler, seminerler ve sunumlara katılmıştır.
Dt. Özlem Özcan Diş Kliniği tamamen etik çalışan %100 hasta memnuniyeti odaklı bir sağlık kuruluşudur. Hastalarımız en büyük referansımızdır.
Kliniğimiz Metrobüse 5 dk uzaklıkta olan Kliniğimiz Gayrettepe ve Esentepe mahallelerinin sınırı olan Yıldızposta caddesi üzerinde bulunmaktadır.

Ağız sağlığı beklemez.
Hemen randevu alın, gülüşlerinize sağlık katın!

5/5 - (12 votes)
Ara / Call
Harita / Map