Hareketli Protez Diş

İstediğiniz zaman takıp çıkarabildiğiniz, dişleriniz eksiliğinin giderilmesine yardımcı olan protezlere haraketli protez diş denir. Bu protezler klasik parsiyel, hassas bağlantılı, tam protezler, takma protez, yeni nesil diş protezi, immediat protezler, geçici protez ve diş üstü olmak üzere, diş yapımı çeşitleri sekize ayrılır. Hareketli diş protezleri sayesinde dişlerinizin kesilmesine gerek kalmadan, diş eksiklerinizi tamamlayabilirsiniz. Protez diş fiyatları için hemen iletişime geçerek fiyat alabilirsiniz!

Hareketli Diş Protezleri

Hareketli Protez Diş: kısmi dişsizlik veya tamamen dişsizlik durumlarında, köprü ve implant seçeneklerinin tercih edilmediği hastalarda kullanılmakta olan protez dişlerdir. Hareketli protezler hastanın takıp çıkartabildiği protezlere verilen genel isimdir.

Hareketli Protez Diş Çeşitleri Nelerdir?

Hareketli diş protezleri Total protez (tam damak) ve parsiyel protez (yarım damak) olarak ikiye ayrılır:

Total Hareketli Diş Protezi (Tam Damak)

Ağızdaki tüm dişlerin çekilmiş olduğu hastalarda, çekilen dişlerden geriye kalan çene kemiğinin oluşturduğu kret dediğimiz çıkıntıların üzerine yapılan protezdir. Tama damağın pembe kısmı akrilik adı verilen materyalden oluşur, dişlerde plastik ve porselen olarak iki seçenek bulunmaktadır. Tutuculuk çene kemiği ve protez arasındaki vakumla oluşur, bu sebepten diğer protez seçeneklerine göre tutuculuk zayıftır. Daha önce protez kullanmamış hastaların alışması uzun zaman alabilmektedir. Günümüzde implant uygulamasının yaygınlaşmasından dolayı kullanım alanı baya azalmıştır.

Parsiyel Hareketli Protez (Yarım Damak):

Kısmi dişsizlik durumunda, geriye kalan dişlere kroşelerle ( kanca) tutunan protez türüdür. Tutuculuğu hastanın mevcut olan dişlerinin etrafını saran kroşeler sağlam. Bu kroşelerin hastayı estetik olarak rahatsız ettiği durumlarda, mevcut dişler kaplanarak içerisine yerleştirilen hassas tutucularla metal görünümü gizlenebilir.

Hassas bağlantılı veya çıtçıtlı dişler dediğimiz bu protez türünde dışarıdan metal görünmediği için daha estetiktir. Hastanın kaplanan kendi dişleri ile hareketli protez üzerindeki dişler bir bütünlük içerisindedir. Ayrıca hassas bağlantılı dişlerde kullanılan çıtçıt veya sürgü dediğimiz sistem hareketli proteze daha fazla tutuculuk sağlar. Bu sebeple dışarıdan telleri görünen iskelet proteze göre çıtçıtlı protezler daha iyi tutunur ağıza. Buda hasta açısından kullanım rahatlığı sağlar.

Ne Zaman Hareketli Proteze İhtiyaç Duyulur?

  • Tam dişsizliği olduğu durumlarda
  • Çenenin arka tarafında köprü yapabilmek için destek dişlerin kalmadığı durumlarda, yani dişsiz sonlanan çenelerde,
  • Diş sonlanan ve implant yapmak için kemiğin yeterli olmadığı hastalarda,
  • Diş eksiklerinin köprü veya implant ile tedavi ettirmek istemeyen hastalara çiğneme fonksiyonunu kazandırmak için parsiyel protez yapılabilmekte,

Hareketli Protez Dişlerin Alternatifi Var mıdır?  

Hareketli protez kullanımı implant uygulmasınının yaygınlaşması ile giderek azalmıştır. Dişsiz sonlanan çenelerde parsiyel proteze alternatif olarak yeteri sayıda implant yaparak sabit olan köprü protezine geçiş sağlanabildiği gibi Tam dişsizlik durumunda da çene kemiği yeterliyse belli sayıda implant yaparak tam damak kullanması gereken bir hastaya sabit portez olan köprü protezi yapılabilmekte.

Hareketli Protezlerin Ömrü Ne Kadardır?  

Hareketli olan bu her iki protez 5-7 senede bir değiştirilmeli. Çünkü bu protezler ağzın anatomisine göre yapıldıkları için bu süre zarfında ağızda oluşan değişimlerden etkilenirler, tutuculukları bozulur. Ayrıca kullanılan akrilik materyali, yenilen içilen her şeyin ısısından ve ph’ sından etkilenir, zamanla hijyeni bozulur, bakteri barındırmaya başlar. Hareketli protezler çekilmiş olan dişlerinde yerinde kalan diş eti ile örtülü kemik yükseltisinin üzerine yapılmış olduğu için kilo alıp vermek bile bu protezlerin ağız ile uyumunu bozmaktadir. Bu şekilde uyumu bozulmuş protezlerin kullanımına devam etmek ağız ve genel sağlığa zarar verebilmektedir.

Hareketli protezler ağrı yapar mı?  

Hareketli protezlerden total protez yani tam damak protezler desteğinin tamamını çene kemiğinden alır. Parsiyel protezler ise desteğinin bir kısmını ağızda kalmış dişlerden, bir kısmınıda dişsizliğin olduğu bölgedeki çene kemiğinden alırlar. Bu sebeple özellikle total protezler ilk yapıdığı dönemde ağızda vuruklar oluşturarak ağrıya sebep olurlar. Bu süreçte bir kaç defa diş hekimine kontrole giderek, protezin damağa vuruk oluşturan kısmının aşındırılması gerekmektedir. Hareketli protezlerde hastanın aşırı kilo alıp verdiği veya çene kemiğinde ciddi erimelerin olması ile ağza uyumu bozulur.
 
Çene kemiğinin ölçüsüne göre kişiye özel yapılan bu protezlerin uyumu bozulduğu zamanlarda da ciddi vuruklara, damakta yara oluşumuna sebep olarak ağrı oluşturabilirler. Bu tür bir sorun ortaya çıktığında proteze besleme dediğimiz işlem yapılabilir. Beslemede protezin içerisine ölçü konularak çene kemiğinin yeni durumuna göre protezin iç kısmının yeniden şekillendirilmesi sağlananır. Eğer bu işlem ile sorunu gidermek mümkün olmayacak ise veya protez çok eskimiş ise yeniden ölçü alınarak protez yenilenir..

Hareketli protezlerin temizliği nasıl olmalıdır ?

Hareketli protezler her yemek sonrası çıkarılıp sabunlu suyla temizlenmeli, mevcut dişlerde fırçalanmalıdır. Gece yatmadan önce de protez temizlenmelidir. Protez temizliği için eczanelerde satılan ürünlerin kullanımı çok faydalıdır. Yeteri kadara temizlenmeyen hareketli parsiyel protezler ağızda bulunan diğer dişlerin çürümesine sebep olabilir. Tam dişsizlik durumunda temizlenmeyen protezler ağızda iyileşmeyen yaralar sebebiyet verebilidiği gibi barındırdığı bakterilerin besinlerle yutulması sonucu sindirim sisteminin sağlığınada zarar verebilmektedir.

Hollywood tarzı gülüş ile mutlu ve sağlıklı gülüşler sizlerin olabilir.


Hareketli Protez Dişler Hakkında Merak Edilenler

1Diş Protezi Neden Takılır?

Diş protezleri, hastaların tüm damağını kaybetmesi durumunda ya da benzer durumlarda protez takma dişlerde yapılan tedavi yöntemidir.

2Takma Diş Nedir?

Takma dişler, bireylerin istedikleri zaman takıp çıkarabilecekleri damaklardan oluşan dişlerdir.

3En İyi Takma Diş Hangisidir?

Takma ya da protez dişlerin en iyi ya da en kötü şeklinde kıyaslanması mümkün değildir. Kişiden kişiye ihtiyaçlara göre değişiklik gösterir.

4Çıtçıtlı Diş Protezi Nasıl Olur?

Bu tür protezler doğal dişe zarar verme ihtimali ve kötü görünüme sahip olması sebebiyle , çene arkının da dişsiz olduğu ihtimallerde , ilgili çeneye 3-4 implant uygulanarak implant üstü protez yapılarak hasta isteğine göre çıkarma şansı verir. Buna da halk içinde çıtçıtlı protez denilmektedir.

5Hareketli Protezler Nelerdir?

Hareketli Protezler sırasıyla total protez, parsiyel protez, immediat protez ve diş üstü protez olmak üzere 4 farklı çeşittedir.

6Hareketli protez yapılacağı zaman dişlerin uyuşturulması gerekir mi?

Kişinin dişine porselen yapıda kaplama yapılmadığı taktirde uyuşturulmasına gerek yoktur.

Sizleri Ne Bekliyor?

Gayrettepe diş kliniğinde 14 yıl, alanında ise 16 yıllık tecrübeye sahip Diş Hekimimiz, binlerce hasta tedavisi, eğitimler, seminerler ve sunumlara katılmıştır.
Dt. Özlem Özcan Diş Kliniği tamamen etik çalışan %100 hasta memnuniyeti odaklı bir sağlık kuruluşudur. Hastalarımız en büyük referansımızdır.
Kliniğimiz Metrobüse 5 dk uzaklıkta olan Kliniğimiz Gayrettepe ve Esentepe mahallelerinin sınırı olan Yıldızposta caddesi üzerinde bulunmaktadır.

Ağız sağlığı beklemez.
Hemen randevu alın, gülüşlerinize sağlık katın!

5/5 - (13 votes)