İmplant Nasıl Uygulanır? İmplant Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

İmplant Nasıl Uygulanır

Modern tıp, hızla gelişen teknolojiden büyük ölçüde yararlanmaktadır. Son yıllarda diş hekimliği de teknolojik gelişmelerden oldukça faydalanmıştır. Bu yazımızda diş hekimliğinde kullanılan modern tedavi yöntemlerine değinmek istedik.

Teknolojik gelişmeler ışığında bulunan tedavi yöntemlerinden biri olan dental implantlar, geleneksel köprü ve protezlere alternatif olarak geliştirilmiştir. Peki implant nasıl uygulanır ve implant tedavisinin avantajları nelerdir?

İmplant Nedir?

İmplant, eksik veya hasarlı dişlerin yerine küçük bir titanyum vidanın çene kemiğine yerleştirilmesini içerir. Titanyum, doğal kemiğinizle bütünleştiği için diş implantları titanyumdan yapılır. Diz ve kalça protezleri de aynı malzemeden yapılmaktadır. İmplant tedavisi sonucunda, implant üzerinde yeni bir diş kronunun takıldığı yapay bir diş kökü oluşur.

Diş hekimliğinde yaygın olarak kullanılmasının başlıca nedeni, tek diş eksikliklerinden hiç dişi olmayan hastalara kadar çok çeşitli durumlarda kullanılabilmesidir. Bu uygulama komşu dişlere müdahale edilmeden yapılır. Hem normal çiğneme hissine en yakın hem de diğer dişlere müdahale etmeden tedavi imkanı; 21. Yüzyıl’da kişiye özel uygun implant yöntemleri en sık kullanılan tedavi yöntemlerinden biri haline gelmiştir.


İmplant Nasıl Uygulanır?

Cerrahi implant nasıl uygulanır diye sorulduğunda, hastanın kemik yoğunluğunun ve diş yapısının kapsamlı bir şekilde incelenmesiyle başladığını söyleyebiliriz. İmplant cerrahisi için kemik yoğunluğu ve miktarı yetersiz kaldığında kemik grefti uygulanır ve bölgenin kemikleşmesi beklenir. Bu senaryo implant cerrahisinin temelini oluşturur.

İmplant dişin oluşturulabilmesi ve protez aşamasına geçilebilmesi için implantın çene kemiğine kaynaştırılması gerekir. 2 ila 3 aylık bir süreçte implant ve çene kemiği bütünleştikten sonra dişler hazırlanır ve cerrahi implant tedavisi uygulanır.

Hastaya implant nasıl uygulanır sorusunun cevabı ise; hastanin tedavisini uygulamak için hafif sedasyon kullanılır. İşlem öncesi detaylı bir muayene ve röntgen gereklidir. Çene kemiği ve kalan diş ölçüleri alınır ve uygun implant belirlenir. Dental implantlar iki şekilde yerleştirilebilir. İmplant yerleştirildikten sonra tek aşamalı prosedürde geçici bir başlık takılır. İki aşamalı işlemde diş implantı yerleştirildikten sonra üzeri diş eti ile kaplanır ve iyileşmesine izin verilir. Daha sonra protez başlıklar takılır. Her iki durumda da geçici bir köprü yerleştirilir ve alt çene için üç ay, üst çene için altı ay iyileşme süresi beklenir.

Bazen yeni yapılmış dişler implantların üzerine hemen yerleştirilebilir. İmplant ameliyatından sonra hasta kısa süre içerisinde dişlerini eski fonksiyonlarında kullanmaya devam edebilir. Hasta diş implantı ile güvenle gülebilir ve yemek yiyebilir.

İmplant Çeşitleri Nelerdir?

Günümüzde çok sayıda implant çeşidi bulunmaktadır. Bununla birlikte, en yaygın vida şeklindeki implant türüdür. Kullanılan implant tipi hastanın çene kemiğine ve destek dokusuna bağlıdır. Farklı implant türleri nelerdir ve bu türlere göre implant nasıl uygulanır:

 • Endosteal İmplant: Bir veya daha fazla diş eksik olduğunda kullanılan bir implant türüdür. Çene kemiğinin iç kısmında kullanılır. Günümüzde en sık kullanılan implant tiplerinden biridir. Vidalı, bıçaklı ve silindirik olarak sınıflandırılır.
 • Subperiosteal İmplant: Bu implantlar kemik ölçüleri alınarak hazırlanır. Bu implantlar sayesinde çiğneme kuvveti tüm çene kemiğine dağıtılır. Kafes şeklindedirler. En popüler implant türlerinden biridir.
 • İntramucosal İmplant: Bu bir tür titanyum implanttır. Protez retansiyonunu iyileştirmek için kullanılırlar, ancak günümüzde yaygın olarak kullanılmazlar.
 • Endodontic implant: Zayıf diş yapılarını onarmak için kullanılan bir implant diş türüdür. Güçlü bir çene yapısı oluşturmak için kullanılır.
 • Transmandibular implant: Kemik hacmi eksikliklerini düzeltmek için kullanılan bir implant türüdür. Zor bir tedavi şekli olduğu için günümüzde yaygın olarak kullanılmamaktadır.

İmplant Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

İmplant tedavisi nedir ve implant nasıl uygulanır sorusunun cevabının ardından neden implant yaptırmalıyım ve faydaları nelerdir sorularına cevap vermek kafanızdaki soru işaretlerini ortadan kaldırmak açısından önemlidir. İmplantın sayısız avantajı vardır. Birincil faydası, uzun yıllar ağızda herhangi bir sorun yaratmadan kalabilmesidir. Bilinen en uzun implant kullanım süresi 40 yıldır. Günlük bakım sonrası doğal dişlerinize en yakın çiğneme fonksiyonları uzun yıllar rahatsızlık vermeyecek bir tedavi şeklidir. 21. yüzyılın en önemli diş buluşlarından biri olarak kabul edilir.

İmplant tedavisinin kişiye sağladığı birçok avantaj vardır:

 • İmplant kişinin yaşam kalitesini artırır.
 • Protezin düşme korkusu olmadan konuşabilmenin ve yemek yiyebilmenin rahatlığı hissedilir.
 • Kemik kaybını önleyerek kemik erimesini azaltır.
 • Ayrıca konuşmayı düzenler ve ağız kokusunu ortadan kaldırır.
 • İmplant tedavisi ile oluşturulan dişlerin ömrü diğer tedavi yöntemlerine göre son derece uzundur. Hatta bazı doktorlar dişlerine ömür boyu garanti veriyor.
 • Tedaviden sonra dişlerin temizlenmesi kolaydır. Diğer dişlerden bir farkı olmadığı için uygun implant uygulanmış dişlerin temizliğinde de aynı yöntemler kullanılabilir.
 • Konuşma, gülme gibi günlük aktivitelerinizi sınırlamak zorunda kalmadan günlük hayatınıza rahatça devam etmenizi sağlar.

İmplant Tedavisi Fiyatları Neye Göre Değişir?

İmplant nasıl uygulanır sorusunun cevabının ardından diğer önemli bir soru ise İmplant fiyatlarının neye göre değiştiğidir. İmplant fiyatları için belirli bir rakamın konuşulması bu süreçten yararlanmak isteyenleri yanıltabilir. Çünkü çeşitli fiyatlar ile karşılaşılabilir. Bunun nedeni, fiyatların çeşitli faktörlere bağlı olarak değişebilmesidir. Bu işlemde kullanılan vida benzeri malzemeyi yapmak için titanyum kullanılır. Bugün bu tıbbi malzemeyi üreten çok sayıda şirket var.

İmplant fiyatlarını etkileyen faktörlerden biri de hangi firmanın ürününün tercih edildiğidir. Yerli ve yabancı implantlar, çeşitli fiyatlarla karşılaşmanızı sağlar. Elbette bu ürünlerin kalitesi de farklılık gösterebilir. Yüksek kalite değerine sahip implantlar, düşük kalite düzeyine sahip ürünlerden daha pahalı olabilir. Sonuç olarak implantın markası ve kalitesi fiyatı etkileyen en önemli faktörlerdir.

İmplant Nasıl Uygulanır Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

İmplant takılma süresi ne kadardır?

Her implantın yerleştirilmesi yaklaşık 3-4 dakika sürer. İmplantlar önce çene kemiğine yerleştirilir ve 3 ile 6 ay arasında bir sürede çene kemiğine kaynaması beklenir. Ardından protez dişlerin yerleştirilmesi ile tedavi tamamlanır.

İmplant tedavisi kaç aşamadan oluşur?

İmplant tedavileri iki aşamaya ayrılır: cerrahi aşama ve üst yapı aşaması. Normal şartlarda implantın kemiğe yerleştirilme süresi olan cerrahi işlem, implant için yaklaşık 15 dakika sürer. Toplam operasyon süresi kemiğinizin durumu, yerleştirilecek implant sayısı, hastanın uyumu gibi faktörlere göre belirlenir.

Aynı gün içinde diş çekilip ardından implant nasıl uygulanır?

Çene yapısı ve kemik dokusu sağlıklı olan hastalarda çekimden hemen sonra implant tedavisine başlamakta herhangi bir sakınca yoktur. Aslında hem hekim hem de hasta diş çekimi sonrası tedaviyi uygulamayı daha kolay bulacaktır. Çünkü diş kökten ayrıldıktan sonra boş kalan diş kökü kemik dokusunu kaybetmeye başlar.

Aynı gün kaç implant nasıl uygulanır?

Aynı gün içinde 12-15 implant oluşturulabilir. Hastanın alt ve üst çenesi için implant diş yapımında doğru yerleştirme kritik önem taşır. Örneğin alt çeneye 6 implant yerleştirildikten 10 gün sonra üst çeneye implant yapılması gerekir. Bazı durumlarda implant dişler hem alt hem de üst çeneye aynı anda yerleştirilebilir.

[Toplam: 0 Ortalama: 0]
WhatsApp WhatsApp
Arama Yap
Yol Tarifi