Kuron Köprü Protezi: Bir veya birkaç diş eksikliğinin olduğu durumlarda, kaybolan estetik ve fonksiyonun yeniden sağlanması için diğer dişlerden de faydalanılarak yapılmakta olan kaplama işlemidir. Alt yapıda metal ve zirkonyum olarak iki seçenekten oluşur, üst yapıda ise porselen kullanılır. Fonksiyon ve estetik göz önünde bulundurularak alt yapıda kullanılacak materyale karar verilir.

Kuron: Aşırı harap, kırılma tehlikesi olan veya estetik olarak kişiyi rahatsız eden dişlerin küçültülüp kaplanması işlemidir.

kuron köprü protezi

Burada diş eksikliği söz konusu değildir, mevcut diş veya dişler; şekil bozukluğu, renkleşme, dolgu ile telafi edilemeyecek aşırı madde kayıpları, hassasiyete sebep olan kırık ve çatlaklar, kanal tedavisi neticesinde zayıflamış kırılganlık sebebiyle kaplanır. Sağlıklı olan komşu dişler bu tedaviden etkilenmez.

kuron köprü

Köprü: Diş eksikliğinin komşu dişlerden destek alınarak giderilmesidir. Boşluğun her iki tarafındaki diş küçültülür, bunların üzerine kaplamalar gelir ve boşluk kısımda bunlara bağlı eksik diş sayısı kadar yapay diş gövdesi ile doldurulur. Köprü eksik dişlerin her iki tarafında da diş olduğu durumlarda yapılabilir. Bu sebeple sonu serbest yani dişsiz olan çenelerde köprü protezi kullanılamaz.

Tam seramik kron uygulaması ile daha sağlıklı diş yapısına kavuşmak istemez misiniz? O zaman Dt.Özlem Özcan ile iletişime geçmeyi unutmayın!

Kuron Köprü Protezleri Hakkında Merak Edilenler

Kuron Tedavisi Nedir?

Kron tedavisi, çeşitli nedenlerden ötürü diş yapısında yaşanan madde kaybını ortadan kaldırmak ve dişleri eski görüntüsüne kavuşturmak için yapılan kaplama işlemidir.

Kuron Köprü Nasıl Yapılır?

Kron köprü, eski dişlerden yardım alınarak yapılmakta olan kron kaplama işlemidir.

Metal Destekli Porselen Kuron Nedir?

Metal destekli porselen kron, kaplamaların metal veya nikel ile desteklenmesidir.

Kuron Protezi Nedir? 

Kuron ve köprüler ağızda yapılan sabit protezlerdir. Köprü : Bir veya birkaç diş eksikliğinde estetik, fonetik ve fonksiyon kaybını karşılamak sebebi ile komşu dişlerden tampon alınarak diş eksikliğini tamamlamak amacı ile yapılan protez tipidir. 

Empress Kuron Nedir?

Tedavisinde metal madde kullanılmayan ve doğal görünümü bozmayan kaplama çeşidine empress kuron kaplama denir.

Kron Çeşitleri Nelerdir?

Kron çeşitleri, metal destekli porselen kron, zirkon destekli porselen kron, empress porselenler, porselen laminate olmak üzere dörde ayrılır.