Laminate Veneer Nasıl Yapılır?

laminate veneer nasıl yapılır

Dişler yemek yeme eylemini yapmanın yanı sıra estetik açıdan da görüntümüzde ve konuşmamızda büyük rol oynamaktadır. Kişinin dişlerinde bulunan şekil bozuklukları günlük hayatta olumsuz etkiler yaratabilmektedir. Dişlerin renk ve şekil bozukluklarının giderilmesinde laminate veneer (yaprak diş) uygulamasına sıklıkla başvurulmaktadır. Bu yazımızda laminate veneer nasıl yapılır? Neden yapılır? bunlardan bahsedeceğiz. Peki, laminate veneer nasıl yapılır?

Laminate Veneer Nedir?

Laminate” Latince bir kelimedir ve “yaprak” anlamına gelmektedir. “Veneer” ise “kaplama” demektir. Bu yüzden laminate veneer tedavisi “yaprak diş kaplama” olarak da Türkçe isimlendirilmektedir.

Ortodonti tedavileri şekil bozukluklarında güzel sonuçlar alan uygulamalardır. Ancak ortodonti uygulamaları uzun zaman gerektiren tedavilerdir. Buna karşın lamine diş uygulaması ise zaman kazandıran bir yöntemdir. Günümüzde kozmetik ve estetik diş hekimliği alanının gelişmesi ile birlikte yaprak porselen diş kaplaması işlemi birçok hekim tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Dişlerin yaprak porselen ile kaplanması işlemine yaprak diş denir. Laminate veneer nedir anlattığımıza göre şimdi laminate veneer nasıl yapılır buna değineceğiz.

Laminate Veneer Nasıl Uygulanır?

Laminate Veneer (yaprak diş) uygulaması diş hekimleri tarafından yapılan bir işlemdir. Dişlerin şekil ve renk bozukluklarının tedavisinde kullanıldığı gibi kırık ya da aşınmış diş restorasyonu için de kullanılabilmektedir. Tedavi için izlenen adımlar aşağıdaki gibidir:

 • Tedavi başlangıcında yaprak porselen dişin yerine tam oturması için dişlerin yüzeyleri kaplama boyutunda yüzeysel olarak aşındırılır. (Aşındırma 0.3 ile 0.5 mm arasında değişebilmektedir)
 • Kaplama diş yapımı uygulanacak kişiden ölçü alınarak dişlerin modeli elde edilir.
 • Elde edilen model üzerinden yaprak porselenler hazırlanır. Laboratuvar ortamında yaprak dişlerin hazırlanması yaklaşık 5 gün sürecektir.
 • Hastanın dişleri temizlenir.
 • Hazırlanmış olan yaprak porselenler özel bir jel yardımıyla diş yüzeyine yapıştırılır. Böylelikle laminate veneer nasıl yapılır sorusunun cevabını vermiş olduk.

Yaprak laminelerin hazırlanması sürecinde diş hekiminiz geçici dolgu ya da geçici laminate yapabilmektedir.

Yaprak Diş Kaplaması Neden Yapılır?

Laminate veneer nasıl yapılır inceledik şimdi neden yapıldığına değineceğiz. Diş şeklinin bozuk olması kişinin gülüşünü gizleme ihtiyacı duymasına neden olabilmektedir. Buna bağlı olarak dış görünüşünün kötü olduğunu düşünen kişi, özgüven kaybı yaşayabilir. Yapılan araştırmalara göre gülüşüne ve diş yapısına güvenen kişilerin daha özgüvenli, mutlu ve başarılı olduğu görülmüştür.

Laminate veneer uygulaması estetik açıdan sağladığı faydanın yanı sıra zamandan da tasarruf ettiren bir işlemdir. Kişilerin bu tedaviye ihtiyaç duymalarına neden olan durumlar şunlardır:

 • Estetik diş tasarımı yaptırarak gülüşünü yeniden dizayn ettirmek
 • Dişler arasındaki boşlukların kapatılması
 • Dişlerde çatlak ya da kırık olması
 • Dişlerde renk ve şekil bozuklukları olması
 • Dişlerin kalıcı olarak beyazlamasının istenmesi
 • Dişlerde oluşmuş eğriliklerin ve çarpıklıkların giderilmesinin istenmesi

Bu gibi durumlarda yaprak diş tedavisi diş hekimleri tarafından uygulanmaktadır.

Yaprak Porselenin Özellikleri

Yaprak diş tedavisinin 7-8 günlük kısa bir sürede sonuç vermesinin yanı sıra birçok avantajlı özelliği de bulunmaktadır. Laminate veneer uygulamasını diş hekimleri de bu avantajlı özellikleri nedeniyle yoğun bir şekilde kullanmaktadır. Yaprak porselen diş özellikleri şunlardır:

 • Yaprak porselen diş aşınmalara karşı oldukça dayanıklıdırlar.
 • Dişi korur ve çürüklerin gelişmesine engel olurlar.
 • Uygulanması dişleri küçültmeden yapılır.
 • Kahve, çay ve sigara gibi etkenler nedeniyle renk değişimine uğramazlar.
 • Dişlerin arka tarafında yani dil tarafında bir işlem yapılmadığından hasta yabancılık çekmez. Adaptasyonu oldukça kolaydır.
 • Porselen lamineler o kadar doğal görünümlüdür ki bir uygulama yapıldığı anlaşılmaz.

Tüm bu sebepler göz önüne alındığında laminate veneer uygulaması oldukça kullanışlı bir tedavidir.

Laminate Veneer Tedavisinin Uygulanmadığı Durumlar

Bazı durumlarda laminate veneer (yaprak diş) tedavisi hasta üzerinde uygulanamamaktadır. Bu tedaviye engel olan durumlar şunlardır:

 • Ağız içindeki alt çenenin önde olması halinde,
 • Hastanın çenesinde ters kapanma gözleniyorsa,
 • Hastanın dişinde yeterli miktarda mine yok ise,
 • Hastada uyku sırasında diş gıcırdatma (bruksizm) ve diş sıkma alışkanlıkları gibi problemler var ise,
 • Yaprak laminelerin yapışmama durumu söz konusu ise (dental fluorosizli).

Maddelenen bu durumlardan herhangi birinin hastada bulunması halinde laminate veneer tedavisi uygulanamamaktadır.

Laminate Veneer Fiyatları Ne Kadar?

Laminate veneer nasıl yapılır ve laminate veneer hakkında detaylı bilgi verdik. Şimdi ise fiyatlardan bahsedelim. Laminate veneer fiyatları uygulamayı yaptırdığınız hekime ya da kuruma göre değişiklik göstermektedir. Bunun dışında yaprak diş uygulamasında fiyatlandırma, hastanın dişlerinin durumuna ve uygulamanın yapılacağı diş sayısına göre de fark eder. Fiyat bilgilendirmesini en doğru şekilde, diş hekiminizin kontrolü sonrasında almanız mümkündür. Genel olarak laminate veneer fiyatları aşağıda ki tabloda yer almaktadır.

Akrilik Laminate Veneer Tedavisi1000-2000 TL
Full Seramik Porselen Diş 2000-3500 TL

Laminate Veneer Hakkında Merak Edilenler

Laminate veneer tedavisi sonrasında porselen dişlerin kullanım ömrü ne kadardır?

Yaprak porselen dişler 15 yıla kadar gönül rahatlığıyla kullanılabilir. Hatta iyi bakıldığı takdirde bu süre 20 yıla kadar çıkabilmektedir.

Zirkonyum mu yoksa yaprak porselen mi yaptırmalıyım?

Bu soruya verilecek en doğru cevap hem hastaların hem de doktorların daha çok tercih ettiği yaprak porselen olacaktır. Çünkü, porselen lamine doğal diş yapısına daha çok benzemektedir.

Laminate veneer tedavisi acı verici bir uygulama mıdır?

Hayır, bu tedavi sırasında açık çekmezsiniz. Çünkü, tedavi işlemine başlamadan önce dişleriniz uyuşturulacaktır. Bu yüzden işlem sırasında herhangi bir acı hissetmezsiniz.

[Toplam: 0 Ortalama: 0]
WhatsApp WhatsApp
Arama Yap
Yol Tarifi