Laminate Veneer

Laminate Veneer (Yaprak Diş): Estetik sorunları olan ön bölge dişlerinin ön yüzeylerinin, fazla madde kaybına sebebiyet vermeden ince porselenlerle örtülmesi işlemine laminate veneer (yaprak diş) denir. Beyazlama ile düzelmeyen renklenmeler, aralıklı dişler, şekil bozuklukları gibi estetiği olumsuz etkileyen durumlarda başvurulan kozmetik bir tedavi seçeneğidir. Ön diş kaplama olarak da halk literatüründe yeri bulunmaktadır.

Laminate Veneer (Yaprak Diş) Kaplama

Lamine yaprak porselen diş yapımı ile elde edilmek istenilen görüntüye karar verildikten sonraki ilk seansta, dişlerde bir miktar şekillendirme veya pürüzlendirme yapılır. Sonrasında ölçü işlemi ile dişlerin kaydı laboratuvara aktarılır. Bu aşamada porselene lamine veneer kaplama işlemlerinde kullanılacak renk seçimi de yapılır. Son olarak da laboratuvarda hazırlanan yaprak lamine porselenler adheziv sistemler yardımı ile lamina diş yapıştırma işlemi gerçekleştirilir. Lamine ve zirkonyum kaplama arasında ne gibi fark var öğrenmek için “Lamine ve Zirkonyum Arasındaki Farklar Nelerdir” adlı içeriğimize göz atabilirsiniz.

Laminate Veneer Kimlere Uygulanabilir?

Lamine diş nedir inceledik, gelin şimdi Laminate Veneer kimlere uygulanır bundan bahsedelim. Laminate veneer yani porselen yaprak diş uygulaması genel olarak dişlerinin görünümünden rahatsız olan kişilere yapılmaktadır. Laminate veneer yaptırmak için;

 • 18 yaşından büyük herkese veneer uygulanabilir,
 • Yapılan porselen lamineyi uzun süre sağlıklı kullanabilmek için diş sıkma alışkanlığının olmamalı veya  tedavi edilmiş olmalı,
 • İstenilen diş beyazlığına sahip olmayan kişiler için çok iyi bir çözüm yöntemidir,
 • Diş çarpıklığı aşırı boyutlarda değilse veneer uygulaması ile düzeltilebilir.
 • Aşınmış dişlerin eski genç ve dinamik haline kavuşturulması için  porselen yaprak diş (porselen veneer) yapılabilir.
 • Diş kırılmaları ya da çatlaklıklarına sahip olma durumlarında porselen yaprak diş (laminate veneer) iyi bir tedavi yöntemidir.

Laminate Veneer hangi durumlarda uygulanabilir?

 • Diş Beyazlatma tedavisiyle netice alınamayan ileri renklenme durumlarında lamine ile istenilen renk elde edilebilir.
 • Hafif çarpıklık veya ayrık dişlerde lamine uygulaması ile ortodonti işlemine gerek kalmadan estetik bir görüntü sağlanabilir.
 • Aşırı renklenmiş ve büyük hacimli eski dolgularda oluşan estetik bozukluğun giderilmesinde uygulanır. Ayrıca ön bölge dişlerde fazla sayıda dolgunun olması da lamine seçeneğini düşündürür.
 • Kenarı kırık ve mine çatlağı olan dişlerde ideal bir tedavi seçeneğidir.
 • Ön dişler arası simetri bozukluğunda laminate veneer doğru bir tedavi tercihi olacaktır çünkü lamine dişlerde simetrik bozukluğu görülmeze

Kimler Laminate Veneer Yaptıramaz?

Laminate yaprak diş tedavisinden ve porselen laminate veneer tedavisinden yararlanamayacak yani bu tedavinin uygulanamayacağı kişiler şu şekildedir;

Çene düzensizliği olan kişiler (çapraz kapanış)

İleri derecede ortodontik bir probleme (aşırı çarptık dişler) sahip olan hastalar,

İleri düzeyde diş ve çene sıkma problemi olan kişiler,

Diş eti hastalıkları sebebiyle sallanan dişlere sahip kişiler,

Diş kaybından dolayı köprü ihtiyacı olan hastalar,

İleri derecede diş eti çekilmesi yaşayan hastalar

Lamine Diş Nasıl Yapılır?laminate veneer nasil yapilir

Porselen lamine kaplama diş yapımı esnasında uygulanacak adımlar şu şekildedir,

Ağızdan ölçü alınır ve bireye özgü gülüş tasarımı planı yapılır. Hastanın beklentileri belirlenir, bu beklentiler doğrultusunda porselen yaprak diş modellemesi mock up yapılır.

Mock up ile belirlenen şekil akışkan kompozit yapdımı ile hastaya uygulanır, bu aşamada hasta dişlerinin bitmiş halinin şeklinin ağzında duruşunu görebileceği için bitişte bir sürpriz ile karşılaşmayacaktır.

Uygulama sonrası hasta ile görüşme yapılır ve beklentiler karşılanıyor ise ikinci adıma geçilir.

Lamine yaprak diş için uygulama çalışmaları başlanır. İlk olarak bölgesel anestezi uygulanır.

Anestezi sonrasında yaprak porselen kaplama diş yapılacak olan dişler üzerindeki gerekli düzenlemeler yapılır.

Dişlerdeki düzenlemeler bittikten sonra porselen veneer ölçüsü alınır.

Laboratuvara doğru olarak ölçüler aktarıldıktan sonra yaprak porselen diş yapım işlemi başlar.

Laboratuvarda yapım işlemi bitmiş laminate diş kaplama yaklaşık olarak 2-3 saat süren bir senas ile dişer üzerine özel yapıştırıcıları ile yapıştırılır.

 

Porselen Laminalar’ın Avantajları Neler?

Porselen laminalar doğal dişlerde veya dolgu dişlerde olduğu gibi renkleşme yapmaz. Çay kahve ve boyayıcı maddelerden etkilenmez. Temizliği düzenli yapıdığı sürece yıllarca kullanılsa dahi ilk günkü renginde kalır.

Işık geçirgenliği doğal dişe yakın olduğu için son derece doğal bir diş görüntüsü vermektedir. Ağızda yapılan tüm poretez dişler içerisinde porselen laminalar en estetik ve mükemmel olanıdır.

Porselen laminate veneer yapımı aşamasında dişlerin sadece ön yüzeyinden çok az madde aşındırılır veya dişleri kısa ve ufak olan kişilerde hiç aşındırma yapmaya gerek kalmaz. Bu da dişlerin zarar görmeden estetik bir yapıya kavuşmasını sağlar.

Renk seçminde sınırlama yoktur, hasta istediği kadar açık renkte diş yaptırabilir.

Lamine veneer yapım süreci uzun değildir, güzel bir gülüşe 5-6 günlük bir sürede kavuşulur.

Porselen Lamina Yaptıran Kişiler Nelere Dikkat Etmelidir?

Çok sert yiyecekleri (elma, ayva) ısırarak yememeli

Kalem ısırma veya dişler ile iğne tutma (genelde terzilerin yaptığı bir alışkanlıktır) yapılmamalı,

Dövüş sanatları ile uğraşan kişiler dişlere yumruk gelmesine  engel olmalı veya koruyucu dişlik kullanmalı,

Kabuklu çerezler kesinlikle dişler ile kırılmamalı,

Diş sıkma alışkanlığı var ise masseter botox ve gece plağı ile tedavisi yapılmalı,

Rutin diş hekimi kontrolleri aksatılmamalıdır.

Pembe beyaz diş estetiği ile daha mutlu gülüşler için bizimle iletişime geçmeyi unutmayın!

Laminate Veener – Yaprak Diş Hakkında Merak Edilenler

1Lamine Diş Fiyatları Ne Kadardır?

Lamine diş (yaprak diş) uygulaması fiyatları kişilere göre değişkenlik göstermektedir. Herhangi bir şekilde net fiyat vermek mümkün değildir.

2Lamine Veneer Porselen Kaplama Ağrılı Bir Süreç midir?

Lamine kaplama işlemlerinde dişten fazla madde aşındırılmadığı için genellikle ağrısız olarak tamamlanmaktadır. Hastalar çok büyük problemler yaşamazlar.

3Laminate Veneer Nedir?

Estetik probleme sahip ön dişlerin porselen yöntemi ile kaplanması işlemidir. Laminate Veneer estetik diş tedavisi yöntemlerinden birisidir. Laminate kelimesi “yaprak” anlamına gelmektedir. Veneer ise kaplama anlamına gelmektedir. İkisi birlikte kullanıldığında “Yaprak diş kaplaması” anlamına gelmektedir.

4Laminate Veneer Ömrü Ne Kadar?

Laiminate veneer kullanım ömrü, kullanıcıya bağlı olarak 5 ile 15 sene arasında değişmektedir.

5Laminate Veneer Kimlere Uygulanmaz?

İleri derecede diş eti çekilmesinin olduğu durumlarda lamina tedavisi uygulanmaz, ayrıca daha önceden kaplamak yapmak için kesilmiş dişlere laminate veneer yapılamaz.

6Porselen Laminalar’ın bakımı nasıl yapılmalıdır?

Genel olarak çocukluğunuzdan beri yaptığınız rutin ağız ve diş sağlığı bakımını porselenlerde uygulamalısınız. Yani doğal dişleriniz için ne yapıyorsanız aynısını uygulamalısınız. Sert cisimleri ısırmamalısınız veya diş sıkma davranışlarında bulunmamalısınız.

7Porselen Laminalar takıldıktan sonra nelere dikkat edilmelidir?

Estetik diş tedaviniz sonrasında ilk dikkat etmeniz gereken şey diş gıcırdatma alışkanlığına kapılmamalısınız. Doğal dişler ile ısırabildiğiniz sert cisimleri ısırmamalısınız. Normal dişlerinize uyguladığınız diş fırçalama alışkanlığınızı bunda yapmamalısınız. Son olarak düzenli bir şekilde diş hekimi kontrollerine gitmeye özen göstermelisiniz.

8Porselen Laminalar nasıl yapılır?

Öncelikle muayeneye gelen kişiler lamine rengini ve formunu seçmektedir. Böylece yeni görünüme karar verilmiş olur. Kişinin ağızından ölçü alınır ve bireye özgü gülüş tasarımı planı yapılır. Kişi ikinci defa geldiğinde bu planlanan tasarım oluşturulur. İlk ve ikinci muayene arasında zaman zarfı 5-6 gündür. Ölçü alınması işlemi yapıldıktan sonra ağız içinde dişlere laminalar yapıştırılır. Bu süreçte aşındırma veya kesme gibi işlemler yoktur. Herhangi bir acı hissetmezsiniz.

Sizleri Ne Bekliyor?

Gayrettepe diş kliniğinde 14 yıl, alanında ise 16 yıllık tecrübeye sahip Diş Hekimimiz, binlerce hasta tedavisi, eğitimler, seminerler ve sunumlara katılmıştır.
Dt. Özlem Özcan Diş Kliniği tamamen etik çalışan %100 hasta memnuniyeti odaklı bir sağlık kuruluşudur. Hastalarımız en büyük referansımızdır.
Kliniğimiz Metrobüse 5 dk uzaklıkta olan Kliniğimiz Gayrettepe ve Esentepe mahallelerinin sınırı olan Yıldızposta caddesi üzerinde bulunmaktadır.

Ağız sağlığı beklemez.
Hemen randevu alın, gülüşlerinize sağlık katın!

4.9/5 - (35 votes)