laminate veneer öncesi ve sonrası

Laminate Veneer (Yaprak Diş): Estetik sorunları olan ön bölge dişlerinin ön yüzeylerinin, fazla madde kaybına sebebiyet vermeden ince porselenlerle örtülmesi işlemine laminate veneer (yaprak diş) denir. Beyazlama ile düzelmeyen renklenmeler, aralıklı dişler, şekil bozuklukları gibi estetiği olumsuz etkileyen durumlarda başvurulan kozmetik bir tedavi seçeneğidir. Ön diş kaplama olarak da halk literatüründe yeri bulunmaktadır.

Lamine yaprak porselen diş yapımı ile elde edilmek istenilen görüntüye karar verildikten sonraki ilk seansta, dişlerde bir miktar şekillendirme veya pürüzlendirme yapılır. Sonrasında ölçü işlemi ile dişlerin kaydı laboratuvara aktarılır. Bu aşamada porselene lamine veneer kaplama işlemlerinde kullanılacak renk seçimi de yapılır. Son olarak da laboratuvarda hazırlanan yaprak lamine porselenler adheziv sistemler yardımı ile lamina diş yapıştırma işlemi gerçekleştirilir. Lamine ve zirkonyum kaplama arasında ne gibi fark var öğrenmek için “Lamine ve Zirkonyum Arasındaki Farklar Nelerdir” adlı içeriğimize göz atabilirsiniz.

Laminate Veneer Kimlere Uygulanabilir?

Lamine diş nedir inceledik, gelin şimdi Laminate Veneer kimlere uygulanır bundan bahsedelim. Laminate veneer yani porselen yaprak diş uygulaması genel olarak dişlerinin görünümünden rahatsız olan kişilere yapılmaktadır. Laminate veneer yaptırmak için;

 • 18 yaşından büyük olmak,
 • Ağız ve çene sıkma problemi yaşamak,
 • İstenilen diş beyazlığına sahip olamamak,
 • Diş çarpıklığına sahip olmak,
 • Aşınmış dişlere sahip olmak,
 • Diş kırılmaları ya da çatlaklıklarına sahip olma durumlarında porselen yaprak diş (laminate veneer) yaptırılabilir.

Laminate Veneer hangi durumlarda uygulanabilir?

 • Diş Beyazlatma tedavisiyle netice alınamayan ileri renklenme durumlarında lamine ile istenilen renk elde edilebilir.
 • Hafif çarpıklık veya ayrık dişlerde lamine uygulaması ile ortodontiye gerek kalmadan estetik bir görüntü sağlanabilir.
 • Aşırı renklenmiş ve büyük hacimli eski dolgularda oluşan estetik bozukluğun giderilmesinde uygulanır. Ayrıca ön bölge dişlerde fazla sayıda dolgunun olması da lamine seçeneğini düşündürür.
 • Kenarı kırık ve mine çatlağı olan dişlerde ideal bir tedavi seçeneğidir.
 • Ön dişler arası simetri bozukluğunda laminate veneer doğru bir tedavi tercihi olacaktır çünkü lamine dişlerde simetrik bozukluğu görülmez.
lamine yaprak diş kaplama

Kimler Laminate Veneer Yaptıramaz?

Laminate yaprak diş tedavisinden ve porselen laminate veneer tedavisinden yararlanamayacak yani bu tedavinin uygulanamayacağı kişiler şu şekildedir;

 • Çene düzensizliği olan kişiler,
 • İleri derecede ortodontik rahatsızlığa sahip olan hastalar,
 • İleri düzey diş ve çene sıkma problemi olan kişiler,
 • Zayıf mine yapısına sahip olan hastalar lamine diş kaplama yaptıramazlar.

Lamine Diş Nasıl Yapılır?

Porselen lamine kaplama diş yapımı esnasında uygulanacak adımlar şu şekildedir,

 • Hastanın beklentileri belirlenir ve bu beklentiler doğrultusunda porselen kaplama diş modellemesi yapılır.
 • Modelle üzerinden hasta ile görüşme yapılır ve beklentiler karşılanıyor ise ikinci adıma geçilir.
 • Lamine yaprak diş için uygulama çalışmaları başlanır. İlk olarak bölgesel anestezi uygulanır.
 • Anestezi sırasında yaprak kaplama diş yapılacak olan hastanın ölçüleri alınır.
 • Daha sonra hiçbir acı vermeyecek şekilde uygulamaya geçilir ve laminate diş kaplama yaklaşık olarak 2-3 saat arasında tamamlanır.

Pembe beyaz diş estetiği ile daha mutlu gülüşler için bizimle iletişime geçmeyi unutmayın!

Laminate Veener – Yaprak Diş Hakkında Merak Edilenler

Lamine Diş Fiyatları Ne Kadardır?

lamine diş (yaprak diş) uygulaması fiyatları kişilere göre değişkenlik göstermektedir. Herhangi bir şekilde net fiyat vermek mümkün değildir.

Lamine Veneer Porselen Kaplama Ağrılı Bir Süreç midir?

Lamine kaplama işlemleri genellikle ağrısız olarak tamamlanmaktadır. Hastalar çok büyük problemler yaşamazlar.

Laminate Veneer Nedir? 

Estetik probleme sahip ön dişlerin porselen yöntemi ile kaplanması işlemidir. Laminate Veneer estetik diş tedavisi yöntemlerinden birisidir.Laminate kelimesi “yaprak” anlamına gelmektedir. Veneer ise kaplama anlamına gelmektedir. İkisi birlikte kullanıldığında “Yaprak diş kaplaması” anlamına gelmektedir. 

Laminate Veneer Ömrü Ne Kadar? 

Laiminate veneer kullanım ömrü, kullanıcıya bağlı olarak 5 ile 15 sene arasında değişmektedir. 

Laminate Veneer Kimlere Uygulanmaz? 

İleri derecede diş eti çekilmesinin var olduğu durumlarda lamina tedavisi uygulanmaz. 

Porselen Laminalar Dayanıklı mıdır?

Laminalar , ayna karşısına geçtiğinizde dişin ön bölgesinde görülen dişlere yapıştırma durumudur. Yapıştırma işleminden hemen sonra porselen yaprakların dişten kopma durumu çok zordur. Dikkat ettiğiniz taktirde düşmemektedir.

Porselen Laminalar’ın bakımı nasıl yapılmalıdır?

Genel olarak çocukluğunuzdan beri yaptığınız rutin ağız ve diş sağlığı bakımını porselenlerde uygulamalısınız. Yani doğal dişleriniz için ne yapıyorsanız aynısını uygulamalısınız. Sert cisimleri ısırmamalısınız veya diş sıkma davranışlarında bulunmamalısınız.

Porselen Laminalar’ın avantajları nelerdir?

Bazı insanların normal dişleri , sigaradan , çaydan veya bunun gibi içeceklerden renk değişimine uğrar. Periyodik olarak diş fırçalamasına rağmen , renk sararması görülmektedir. Bu uygulamanın ise en temel yararı içtiğiniz şeylerden dişlerinizin etkilenmemesidir. Işık geçirgenliği özelliği sayesinde doğal dişlerinizden görünüm olarak ayırt edemezsiniz.

Porselen Laminalar takıldıktan sonra nelere dikkat edilmelidir?

Estetik diş tedaviniz sonrasında ilk dikkat etmeniz gereken şey diş gıcırdatma alışkanlığına kapılmamalısınız. Doğal dişler ile ısırabildiğiniz sert cisimleri ısırmamalısınız. Normal dişlerinize uyguladığınız diş fırçalama alışkanlığınızı bunda yapmamalısınız. Son olarak düzenli bir şekilde diş hekimi kontrollerine gitmeye özen göstermelisiniz.

Porselen Laminalar nasıl yapılır?

Öncelikle muayeneye gelen kişiler lamine rengini ve formunu seçmektedir. Böylece yeni görünüme karar verilmiş olur. Kişinin ağızından ölçü alınır ve bireye özgü gülüş tasarımı planı yapılır. Kişi ikinci defa geldiğinde bu planlanan tasarım oluşturulur. İlk ve ikinci muayene arasında zaman zarfı 5-6 gündür. Ölçü alınması işlemi yapıldıktan sonra ağız içinde dişlere laminalar yapıştırılır. Bu süreçte aşındırma veya kesme gibi işlemler yoktur. Herhangi bir acı hissetmezsiniz.