Laminate Veneer

Laminate Veneer (Yaprak Diş): Estetik sorunları olan ön bölge dişlerinin ön yüzeylerinin, fazla madde kaybına sebebiyet vermeden ince porselenlerle örtülmesi işlemine laminate veneer (yaprak diş) denir. Beyazlama ile düzelmeyen renklenmeler, aralıklı dişler, şekil bozuklukları gibi estetiği olumsuz etkileyen durumlarda başvurulan kozmetik bir tedavi seçeneğidir. Ön diş kaplama olarak da halk literatüründe yeri bulunmaktadır.

Laminate Veneer (Yaprak Diş) Kaplama

Lamine yaprak porselen diş yapımı ile elde edilmek istenilen görüntüye karar verildikten sonraki ilk seansta, dişlerde bir miktar şekillendirme veya pürüzlendirme yapılır. Sonrasında ölçü işlemi ile dişlerin kaydı laboratuvara aktarılır. Bu aşamada porselene lamine veneer kaplama işlemlerinde kullanılacak renk seçimi de yapılır. Son olarak da laboratuvarda hazırlanan yaprak lamine porselenler adheziv sistemler yardımı ile lamina diş yapıştırma işlemi gerçekleştirilir. Lamine ve zirkonyum kaplama arasında ne gibi fark var öğrenmek için “Lamine ve Zirkonyum Arasındaki Farklar Nelerdir” adlı içeriğimize göz atabilirsiniz.

Laminate Veneer Nedir?

Lamine veneer, estetik diş tedavisi alanında yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Dişlerin ön yüzeylerine ince kaplamalar şeklinde uygulanan ve doğal diş görünümünü iyileştirmek için tasarlanmış özel porselen tabakalardır. Lamine veneerler dişlerdeki çeşitli kozmetik kusurları düzeltmek için kullanılır. 

Bu yöntem, estetik bir gülümseme elde etmek isteyenler arasında popülerdir ve doğal diş yapısını korurken istenilen estetik sonuçları sağlar. Lamine veneerlerin doğal dişe benzer bir görünüm ve dayanıklılık sağlaması, onları tercih edilen bir seçenek haline getirir. Bu yöntem, diş hekimi tarafından hastanın ihtiyaçlarına ve isteklerine göre kişiselleştirilir ve kalıcı bir çözüm sunar. 

Lamine diş uygulaması kişinin dış görünüşünü ve estetiğini kötü yönde etkileyen birtakım diş bozukluklarında uygulanan seramik restorasyon işlemidir. Porselen laminate veneer uygulaması genellikle estetik problemleri olan ön dişlerde yapılan bir tedavi çeşididir. Porselenden elde edilen diş kaplaması çok ince ve yarı geçirgen yapıdadır. Bu özelliğinden ötürü “yaprak diş” tedavisi olarak da isimlendirilmektedir. Veneer uygulaması birçok sebepten hekimler ve hastalar tarafından tercih edilen bir tedavi yöntemi olmuştur. 

Porselen Yaprak Diş Kaplama Nedir?

Yaprak porselen diş kaplama, ince bir porselen tabaka dişin ön yüzeyine yapıştırılarak uygulanır. Bu porselen yapraklar, doğal diş görünümünü ve estetiğini iyileştirmek için özel olarak tasarlanmıştır ve estetik diş problemlerini gidermek için kullanılırlar. Dolayısıyla pek çok estetik sorunu çözmek için etkilidir. Özellikle dişlerdeki renk bozuklukları, lekeler, küçük çatlaklar, aralıklar ve hafif eğrilikler gibi problemleri ortadan kaldırmak için tercih edilir. Ayrıca dişlerdeki aşınma veya erozyon nedeniyle oluşan hasarları kapatmak için de ideal bir seçenektir.

Bu kaplamalar dişlerin rengini, boyutunu, şeklini ve hatta hafif düzensizliklerini düzeltmek veya gidermek için kullanılırlar. Örneğin; dişlerdeki renk bozuklukları ve lekeler, porselen yapraklarla kapatılabilir ve daha beyaz ve düzgün bir gülüş elde edilebilir. Dişlerdeki küçük aralıklar veya hafif eğrilikler de porselen yapraklarla düzeltilebilir ve daha simetrik bir gülüş sağlanabilir.

Laminate Veneer Kimlere Uygulanabilir?

Lamine diş nedir inceledik, gelin şimdi Laminate Veneer kimlere uygulanır bundan bahsedelim. Laminate veneer yani porselen yaprak diş uygulaması genel olarak dişlerinin görünümünden rahatsız olan kişilere yapılmaktadır. Laminate veneer yaptırmak için;

 • 18 yaşından büyük herkese veneer uygulanabilir,
 • Yapılan porselen lamineyi uzun süre sağlıklı kullanabilmek için diş sıkma alışkanlığının olmamalı veya  tedavi edilmiş olmalı,
 • İstenilen diş beyazlığına sahip olmayan kişiler için çok iyi bir çözüm yöntemidir,
 • Diş çarpıklığı aşırı boyutlarda değilse veneer uygulaması ile düzeltilebilir.
 • Aşınmış dişlerin eski genç ve dinamik haline kavuşturulması için  porselen yaprak diş (porselen veneer) yapılabilir.
 • Diş kırılmaları ya da çatlaklıklarına sahip olma durumlarında porselen yaprak diş (laminate veneer) iyi bir tedavi yöntemidir.

Laminate Veneer hangi durumlarda uygulanabilir?

 • Diş Beyazlatma tedavisiyle netice alınamayan ileri renklenme durumlarında lamine ile istenilen renk elde edilebilir.
 • Hafif çarpıklık veya ayrık dişlerde lamine uygulaması ile ortodonti işlemine gerek kalmadan estetik bir görüntü sağlanabilir.
 • Aşırı renklenmiş ve büyük hacimli eski dolgularda oluşan estetik bozukluğun giderilmesinde uygulanır. Ayrıca ön bölge dişlerde fazla sayıda dolgunun olması da lamine seçeneğini düşündürür.
 • Kenarı kırık ve mine çatlağı olan dişlerde ideal bir tedavi seçeneğidir.
 • Ön dişler arası simetri bozukluğunda laminate veneer doğru bir tedavi tercihi olacaktır çünkü lamine dişlerde simetrik bozukluğu görülmez.

Laminate Veneer Tedavisinin Tercih Edilme Sebepleri

Lamine diş uygulaması, ortodonti tedavisine alternatif olarak kullanılabilecek bir işlemdir. Çok ileri olmayan diş çarpıklıkları ve rotasyonlar haricinde birçok bozuklukta tercih edilen bir uygulama olmaktadır. Bu tedavi şekli kırık, çatlak, ayrık ve lekelenmiş dişlerde uygulanarak kişiye estetik ve doğal bir gülüş tasarımı sağlayabilmektedir. Üstelik bu sonuç oldukça kısa bir sürede elde edilmektedir. Tedavinin artı yönlerinden bir diğeri de acısız olmasıdır. İşlem öncesinde, uygulama yapılacak bölgenin uyuşturulması sayesinde tedavi sürecinde hiçbir acı ya da sızı hissetmezsiniz.

Laminate veneer tedavisinde kaplamalar için çeşitli materyaller kullanılabilmektedir. Ancak porselen bunlar arasında en çok tercih edilendir. Çünkü orijinal diş yapısına en yakın kaplama türü porselen olmaktadır. Porselen lamineler renk ve ışık geçirgenliği bakımından doğal diş yapısına oldukça yakındır. Bu sebeple dışarıdan bakıldığı zaman kişinin dişlerinde kaplama olduğu anlaşılmaz.

Kimler Laminate Veneer Yaptıramaz?

Lamine yaprak diş tedavisinden yani porselen laminate veneer tedavisinden yararlanamayacak, bu tedavinin uygulanamayacağı kişiler şu şekildedir:

 • Çene düzensizliği olan kişiler (çapraz kapanış)
 • İleri derecede ortodontik bir probleme (aşırı çarptık dişler) sahip olan hastalar,
 • İleri düzeyde diş ve çene sıkma problemi olan kişiler,
 • Diş eti hastalıkları sebebiyle sallanan dişlere sahip kişiler,
 • Diş kaybından dolayı köprü ihtiyacı olan hastalar,
 • İleri derecede diş eti çekilmesi yaşayan hastalar

Lamine Diş Nasıl Yapılır?laminate veneer nasil yapilir

Porselen lamine kaplama diş yapımı esnasında uygulanacak adımlar şu şekildedir,

 1. Ağızdan ölçü alınır ve bireye özgü gülüş tasarımı planı yapılır. Hastanın beklentileri belirlenir, bu beklentiler doğrultusunda porselen yaprak diş modellemesi mock up yapılır.
 2. Mock up ile belirlenen şekil akışkan kompozit yapdımı ile hastaya uygulanır, bu aşamada hasta dişlerinin bitmiş halinin şeklinin ağzında duruşunu görebileceği için bitişte bir sürpriz ile karşılaşmayacaktır.
 3. Uygulama sonrası hasta ile görüşme yapılır ve beklentiler karşılanıyor ise ikinci adıma geçilir.
 4. Lamine yaprak diş için uygulama çalışmaları başlanır. İlk olarak bölgesel anestezi uygulanır.
 5. Anestezi sonrasında yaprak porselen kaplama diş yapılacak olan dişler üzerindeki gerekli düzenlemeler yapılır.
 6. Dişlerdeki düzenlemeler bittikten sonra porselen veneer ölçüsü alınır.
 7. Laboratuvara doğru olarak ölçüler aktarıldıktan sonra yaprak porselen diş yapım işlemi başlar.
 8. Laboratuvarda yapım işlemi bitmiş laminate diş kaplama yaklaşık olarak 2-3 saat süren bir senas ile dişer üzerine özel yapıştırıcıları ile yapıştırılır.

 

Laminate Veneer Tedavisi Adımları Nelerdir?

Porselen diş öncesi-sonrası için uygulama adımları şu şekilde sıralanabilir:

 • Değerlendirme ve planlama: İlk adım, bir diş hekimi veya estetik diş uzmanı tarafından hastanın durumunun değerlendirilmesidir. Dişlerin mevcut durumu incelenir, istenilen estetik sonuçlar değerlendirilir ve tedavi planı belirlenir.
 • Ölçü alımı: Tedavi planı belirlendikten sonra dişlerin ölçüsü alınır. Bu, hastanın ağzının içine yerleştirilen özel bir alginat veya dijital tarayıcı kullanılarak yapılır. Ölçüler laboratuvara gönderilir ve özel olarak hazırlanan lamine veneerler üretilir.
 • Diş hazırlığı: Lamine veneerlerin uygulanabilmesi için dişlerin ön yüzeyinden ince bir tabaka çıkarılması gerekebilir. Bu, dişlerin yüzeyinin hafifçe zımparalanması veya şekillendirilmesi anlamına gelir. Veneerlerin doğru bir şekilde yerleştirilmesini ve doğal bir görünüm elde edilmesini sağlar.
 • Geçici veneerler: Dişlerin hazırlık aşamasından sonra geçici veneerler yerleştirilebilir. Böylece tedavi süreci boyunca dişlerin korunmasına ve hastanın estetik ihtiyaçlarının karşılanmasına yardımcı olur.
 • Veneerlerin yerleştirilmesi: Özel olarak hazırlanan lamine veneerler, dişlerin yüzeyine yapıştırılır. Veneerlerin uygun şekilde yerleştirilmesi ve sabitlenmesi için özel bir yapıştırıcı kullanılır. Bu adım, hastanın istenen estetik sonuçları elde etmesini sağlar.
 • Son kontrol ve ayarlamalar: Veneerler yerleştirildikten sonra diş hekimi hastanın gülüşünü ve veneerlerin uyumunu değerlendirir. Gerekirse veneerlerin boyutu, şekli veya renginde küçük ayarlamalar yapılabilir.
 • Bakım ve takip: Lamine veneerlerin bakımı, düzenli diş hijyeni uygulamayı içerir. Diş hekimi, hastaya veneerlerin bakımı ve korunması konusunda önerilerde bulunur. Ayrıca düzenli kontroller yaparak veneerlerin durumunu izler ve gerektiğinde ayarlamalar yapar.

Laminate Veneer (Yaprak Diş) Tedavisinin Avantajları

Günümüz şartlarında, tedavi yöntemlerinde kullanılan teknoloji de oldukça ilerleme kaydetti. Böylece vakaların büyük bir kısmında doğal dişlere zarar verilmeyen yöntemler tercih edilir hale geldi. Ağızdan kalıp alınacağı zaman özel kameralar ve programlar sayesinde hiçbir madde kullanmadan dijital olarak kalıp hazırlanabilmektedir.

Lamine diş tedavisi de kişinin doğal dişlerinde kayıp yaşatmadan uygulanan bir işlemdir. Bu işlem hastaya bu ve daha fazla avantajı sağlayabilmektedir. Yaprak diş uygulamasının sağladığı avantajları şöyle sıralayabiliriz:

 • Hastanın doğal diş dokusundan en az miktarda mine tabakası aşındırılır. Bu miktar yaklaşık 0,3-0,7 mm kadardır. Dişleri kısa ve ufak olan kişilerde hiç aşındırma yapmaya gerek kalmaz.
 • Porselen lamineler oldukça dayanıklı bir yapıya sahiptir.
 • Hastanın ağız yapısına uygun olarak hazırlanmış lamineler doğal duracak renk stabilitesine sahiptir. Işık geçirgenliği doğal dişe yakın olduğu için son derece doğal bir diş görüntüsü vermektedir.
 • Çay, kahve ve boyayıcı maddelerden etkilenmez. Temizliği düzenli yapıldığı sürece yıllarca ilk günki renginde kalır.
 • Lamine kaplamalar aşınmaya karşı yüksek dirence sahiptir.
 • Yüzeylerinin oldukça pürüzsüz olması sayesinde diş taşı oluşumunu en aza indirir.
 • Yaprak lamine diş tedavi süresi 5-6 günlük kısa süren bir uygulamadır. Tedavi bitiminde doğal, sağlıklı ve estetik bir gülüşe sahip olursunuz.
 • Bu tedavi yönteminde, uygulama yapılmadan önce tedavi sonrası dişlerinizin alacağı son hali bir örnek sayesinde görebilmeniz mümkündür. (MockUp İşlemi)

Tüm bu avantajlı durumlardan dolayı laminate veneer tedavisi ihtiyaç duyan herkesin tercih ettiği bir uygulama olarak düşünülebilir.

Kaç Çeşit Porselen Diş Var?

Diş porselen kaplama modelleri, estetik diş tedavisi için belli ihtiyaçlara ve estetik tercihlere uygun olarak farklı tiplerde üretilir. Çeşitleri ise dişlerdeki estetik veya yapısal sorunları çözmek için kullanılan değişik materyallerden yapılmış kaplamaları ifade eder. Aşağıda sıralanan bu kaplamalar, kişinin ihtiyaçlarına ve dişlerin durumuna göre değişiklik gösterebilir. 

 1. Metal altyapılı porselen diş kaplaması: Metal altyapılı porselen kaplamalar, dayanıklılık için metal bir alt yapı kullanılarak yapılır. Bu yöntem, çoklu diş kaplamalarında tercih edilir ve dayanıklılığı artırmak için tercih edilir.
 2. Full seramik (empress) diş kaplaması: Metal içermeyen seramik materyallerden yapılan bu kaplamalar, tek diş kaplamalarında sıkça kullanılır. Diğer kaplamalara göre daha dayanıklıdır, ancak güçlü darbelere karşı kırılabilirler.
 3. Zirkonyum altyapılı porselen kaplama: Estetik bir görünüm elde etmek için kullanılan bu kaplamalar, doğal dişe benzeyen bir görünüm sunar. Dayanıklıdırlar ve özellikle ön dişlerde tercih edilirler.
 4. Porselen lamine kaplama: Dişin sadece ön kısmına uygulanan bu kaplama yöntemi, son zamanlarda popülerlik kazanmıştır. Dişlerin mükemmel görünmesini sağlar ve çeşitli estetik problemleri gidermek için kullanılır.
 5. Kompozit lamine kaplama: Dişin sadece ön kısmına uygulanan ve kompozit malzemeden yapılan bu kaplamalar, çürükleri veya kırıkları onarmak için kullanılır.

Bu çeşitlerin her biri, hastanın ihtiyaçlarına ve tedavi gereksinimlerine göre tercih edilir. Uygulama süreci ve sonuçları, tüm kaplama çeşitleri için farklılık gösterebilir. Bu nedenle bir diş hekimi ile görüşmek ve kişiselleştirilmiş bir tedavi planı oluşturmak önemlidir.

Laminate Veneer Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Porselen lamine diş kaplamalar oldukça sağlam yapıda kaplamalardır. Ancak dişlerinize iyi ve özenli bakmanız kaplamaların daha uzun yıllar kullanılmasına olanak sağlayacaktır. Laminate veneer sonrası kaplamaların daha uzun ömürlü olmasını sağlayacak dikkat edilmesi gereken bazı konular bulunmaktadır:

 • Sert kabuklara sahip yiyeceklerin yenmesinde dikkatli olunmalıdır.
 • Eğer hasta gece diş sıkması ya da gıcırdatması problemi yaşıyorsa masseter botox veya gece plağı kullanmalıdır.
 • Hasta yaprak porselen dişlerini düzenli bir şekilde fırçalamalı ve diş ipi ile temizlemelidir.
 • Kişi toka, iğne, kalem gibi nesneleri ısırma alışkanlıklarından uzak durmalıdır.
 • Yenecek gıdalar eğer elastik ya da esnek yapıda ise dilimlenerek yemek tercih edilmelidir.
 • Dövüş sanatları ile uğraşan kişiler dişlere yumruk gelmesine  engel olmalı veya koruyucu dişlik kullanmalıdır.
 • Kabuklu çerezler kesinlikle dişler ile kırılmamalıdır.
 • Laminate veneer tedavisi uygulanan kişi belli aralıklarla diş hekimine kontrole gitmelidir.

Belirtilen hususlarda dikkatli olunduğu takdirde lamine porselen diş uzun yıllar, rahatlıkla kullanılabilir.

Pembe beyaz diş estetiği ile daha mutlu gülüşler için bizimle iletişime geçmeyi unutmayın!

Yaprak Porselen Diş Ağrı Yapar Mı? 

Porselen dişler, estetik bir görünüm elde etmek ve dişlerdeki çeşitli kozmetik kusurları düzeltmek için kullanılan yaygın bir dental tedavi yöntemidir. Doğal dişlere benzer bir şekilde tasarlanır ve uygulanır, bu nedenle ağrı yapma eğiliminde değillerdir. Fakat bazı nadir durumlarda porselen dişlerde rahatsızlık veya ağrıya neden olabilecek durumlar olabilir. Bunlardan biri porselen dişlerin uyumsuzluğu veya kötü yerleştirilmesidir. Porselen dişler, hastanın ağız yapısına ve diğer dişlere tam olarak uyum sağlamazsa veya doğru şekilde yerleştirilmezse, rahatsızlık hissi veya ağrı oluşabilir. Bu durum porselen dişlerin ağızda yerleştirilmesinden sonra ortaya çıkar ve diş hekiminizin gerekli ayarlamaları yapması gerekebilir.

Bir diğer olası sorun, porselen dişlerin çene ve diş yapısına uyum sağlamamasıdır. Özellikle dişlerin ısırma veya çiğneme işlevini etkileyebilecek şekilde yüksek veya düşük bir hizaya yerleştirilmişse ağrı veya rahatsızlık oluşabilir. Diş hekiminiz dişlerinizi yeniden ayarlayarak veya hizalayarak bu sorunu çözebilir. Ayrıca porselen dişlerin altındaki dişlerde çürük veya enfeksiyon gibi temel sağlık sorunları varsa bu da ağrıya neden olabilir. Böyle bir şey yaşanırsa önce altta yatan sağlık sorunları tedavi edilmelidir. Porselen dişler ağrı yapmazlar ve çoğu kişi için konforlu bir seçenektir. 

Yine de nadiren uyumsuzluk, yerleştirme sorunları veya altta yatan diş sorunları nedeniyle rahatsızlık veya ağrı oluşabilir. Herhangi bir örnek vermek gerekirse bir sararmış porselen diş problemi ile karşılaşmanız halinde bunun sebebi yüzeyindeki lekelenmeler olacaktır. Dolayısıyla diş hekiminizle iletişime geçmek ve sorunu çözmek için uygun tedaviyi almak önemlidir.

Porselen Diş Yaptırmak Sağlıklı mı?

Porselen diş yapımı, diş estetiğini iyileştirmek ve çeşitli diş problemlerini düzeltmek için popüler bir seçenektir. Ancak bu tedavinin sağlıklı olup olmadığına karar verirken bazı kıstasları göz önünde bulundurmak gerekir. Öncelikle porselen dişlerin doğru şekilde uygulanması ve bakımı sağlanmalıdır. Uzman bir diş hekimi tarafından yapılan porselen diş tedavisi, dişlerin doğal yapısını taklit eden ve ağız içinde uyumlu bir şekilde yerleştirilen porselen kaplamaların kullanılmasını içerir. Bu, estetik sonuçların yanı sıra çiğneme fonksiyonunun da korunmasını sağlar.

Porselen dişlerin sağlıklı olmasını sağlayan bir diğer faktör, diş hekiminin hastanın ağız sağlığını değerlendirmesi ve tedaviye uygun olup olmadığını belirlemesidir. Bazı durumlarda diş yapısının yeterli olmaması veya altta yatan diş eti veya çene problemleri gibi sağlık sorunları varsa porselen diş tedavisi önerilmeyebilir. Diğer yandan porselen dişlerin doğal dişlere benzemesi ve diş etleriyle uyumlu olması, ağız hijyenini korumak için önemlidir. Bu dişler; düzenli diş fırçalama, diş ipi kullanma ve düzenli diş hekimi kontrolleri ile bakıldığında uzun vadeli sağlıklı sonuçlar sunabilir.

Ek olarak porselen diş tedavisinin maliyeti ve uzun vadeli bakımı da göz önünde bulundurulmalıdır. Tedavi maliyeti, kullanılan malzeme, tedavi süreci ve tedaviyi gerçekleştiren diş hekimi gibi etkenlere bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Ayrıca porselen dişlerin uzun vadeli bakımı ve olası onarımları da ek maliyetler gerektirebilir. Sonuç olarak “Porselen diş yaptıranlar memnun mu?” diye merak ediyorsanız bu tedavi metodu doğru şekilde yapıldığında ve dişlere uygun şekilde bakıldığında sağlıklı bir seçenektir. Elbette tedavi seçeneğinin uygunluğunu belirlemek için bir diş hekimi ile beraber kişisel ihtiyaçları değerlendirmek gerekir.

Laminate Veneer Fiyatları

Laminate veneer (yaprak diş) tedavisi için net bir fiyat bilgisi vermek doğru olmayacaktır. Çünkü fiyat hesaplamasında değişken durumlar mevcut olabilmektedir. Tedaviyi yaptıracağınız hekim ya da kuruma göre fiyatlandırmalar değişiklik göstermektedir. Bunun haricinde diş probleminizin derecesi ve kaç dişe uygulanacağı gibi faktörler de belirlenecek fiyatta değişikliğe neden olacaktır.

Porselen lamine dişler, diş estetiğini iyileştirmek ve gülüşü yeniden şekillendirmek için etkili bir yöntemdir. Ancak porselen lamine dişlerin fiyatı çeşitli kritere göre değişir ve kişinin spesifik durumu, kullanılan malzeme ve tedaviyi gerçekleştiren sağlayıcının yeri gibi faktörler göz önünde bulundurulur. Porselen lamine dişlerin fiyatını etkileyen faktörlerden biri kullanılan malzemenin kalitesidir. Daha yüksek kaliteli ve dayanıklı malzemeler daha yüksek maliyetlidir. Ayrıca porselen lamine dişlerin tasarımı ve üretimi için gerekli olan teknoloji ve ekipman da fiyatı etkileyebilir.

Diğer bir etken ise tedaviyi gerçekleştiren diş hekiminin uzmanlık düzeyi ve deneyimidir. Daha deneyimli ve uzman diş hekimleri daha yüksek fiyatlar talep edebilir. Ek olarak daha az deneyimli veya yeni mezun diş hekimleri daha uygun fiyatlar sunabilirler. Bunların yanı sıra hastanın spesifik durumu da fiyatı etkileyebilir. Örneğin; kaç dişin kaplanacağı, dişlerin mevcut durumu, estetik beklentiler ve tedavinin karmaşıklığı gibi durumlar fiyatı belirleyebilir. Birden fazla dişin kaplanması veya tedavinin daha karmaşık olması yüksek bir maliyete yol açabilir.

Porselen lamine diş tedavisi bir yatırım olarak düşünülmelidir. Çünkü bu tedavi, uzun vadeli bir çözüm sunar ve estetik sonuçlar uzun yıllar boyunca devam edebilir. Ayrıca porselen lamine dişlerin doğal dişlere benzer bir görünüm ve dayanıklılık sağladığı da göz önünde bulundurulmalıdır. en doğru fiyat teklifi için bir diş hekimine danışmak ve spesifik durumunuzu değerlendirmek en iyisidir. Diş hekiminiz, size uygun bir tedavi planı ve fiyatlandırma hakkında detaylı bilgi verecektir.

Fiyat konusunda net bilgi almak için gittiğiniz hekim veya kuruma danışmanız en doğrusu olacaktır.

Lamine Diş Yaptıranların Yorumları

Lamine diş yaptıranların yorumları genellikle, tedavi sürecinin ağrısız ve konforlu olduğunu, sonuçların ise beklentileri aşan bir estetik güzellik sunduğunu ifade eder. Yaprak lamine diş yaptıranlar her zaman bu yöntemin dişlerine doğal bir görünüm kazandırdığını ve gülüşlerini daha estetik hale getirdiğini vurgulamışlardır.

Hastalarımız arasından yaprak porselen diş yaptıranlar sıklıkla, tedavinin dişlerini sadece daha beyaz ve düzgün hale getirmekle kalmayıp, aynı zamanda özgüvenlerinde önemli bir artış sağladığı belirtirler. Lamine diş öncesi ve sonrası karşılaştırmaları, bu tedavinin sağladığı dönüşümün gerçekten etkileyici olduğunun bir kanıtıdır. Dolayısıyla, estetik gülüşe yönelik bir adım atmayı düşünen bireyler için lamine diş kaplamalarının, güvenilir ve tatmin edici bir seçenek olarak öne çıkacağından şüphe yok.

Laminate Veener – Yaprak Diş Hakkında Merak Edilenler

1Lamine Diş Fiyatları Ne Kadardır?

Lamine diş (yaprak diş) uygulaması fiyatları kişilere göre değişkenlik göstermektedir. Herhangi bir şekilde net fiyat vermek mümkün değildir.

2Lamine Veneer Porselen Kaplama Ağrılı Bir Süreç midir?

Lamine kaplama işlemlerinde dişten fazla madde aşındırılmadığı için genellikle ağrısız olarak tamamlanmaktadır. Hastalar çok büyük problemler yaşamazlar.

3Laminate Veneer Nedir?

Estetik probleme sahip ön dişlerin porselen yöntemi ile kaplanması işlemidir. Laminate Veneer estetik diş tedavisi yöntemlerinden birisidir. Laminate kelimesi “yaprak” anlamına gelmektedir. Veneer ise kaplama anlamına gelmektedir. İkisi birlikte kullanıldığında “Yaprak diş kaplaması” anlamına gelmektedir.

4Laminate Veneer Ömrü Ne Kadar?

Laiminate veneer kullanım ömrü, kullanıcıya bağlı olarak 5 ile 15 sene arasında değişmektedir.

5Laminate Veneer Kimlere Uygulanmaz?

İleri derecede diş eti çekilmesinin olduğu durumlarda lamina tedavisi uygulanmaz, ayrıca daha önceden kaplamak yapmak için kesilmiş dişlere laminate veneer yapılamaz.

6Porselen Laminalar’ın bakımı nasıl yapılmalıdır?

Genel olarak çocukluğunuzdan beri yaptığınız rutin ağız ve diş sağlığı bakımını porselenlerde uygulamalısınız. Yani doğal dişleriniz için ne yapıyorsanız aynısını uygulamalısınız. Sert cisimleri ısırmamalısınız veya diş sıkma davranışlarında bulunmamalısınız.

7Porselen Laminalar takıldıktan sonra nelere dikkat edilmelidir?

Estetik diş tedaviniz sonrasında ilk dikkat etmeniz gereken şey diş gıcırdatma alışkanlığına kapılmamalısınız. Doğal dişler ile ısırabildiğiniz sert cisimleri ısırmamalısınız. Normal dişlerinize uyguladığınız diş fırçalama alışkanlığınızı bunda yapmamalısınız. Son olarak düzenli bir şekilde diş hekimi kontrollerine gitmeye özen göstermelisiniz.

8Porselen Laminalar nasıl yapılır?

Öncelikle muayeneye gelen kişiler lamine rengini ve formunu seçmektedir. Böylece yeni görünüme karar verilmiş olur. Kişinin ağızından ölçü alınır ve bireye özgü gülüş tasarımı planı yapılır. Kişi ikinci defa geldiğinde bu planlanan tasarım oluşturulur. İlk ve ikinci muayene arasında zaman zarfı 5-6 gündür. Ölçü alınması işlemi yapıldıktan sonra ağız içinde dişlere laminalar yapıştırılır. Bu süreçte aşındırma veya kesme gibi işlemler yoktur. Herhangi bir acı hissetmezsiniz.

9Porselen Diş Ne ile Temizlenir?

Porselen dişler, günlük ağız hijyeninizde diş fırçası ve diş ipi kullanılarak temizlenir. Diş hekiminizin önerdiği diş macunu ve ağız gargarası da kullanılabilir.

10Porselen Kaplama Diş Düşer Mi?

Porselen kaplama dişler, doğru bir şekilde uygulandığında ve uygun bakım yapıldığında düşmez. Ancak uygun olmayan bakım veya travma gibi durumlar sonucunda düşebilir.

11Zirkonyum mu Yoksa Porselen Mi?

Zirkonyum ve porselen kaplama arasında tercih, kişinin ihtiyaçlarına, estetik tercihlerine ve diş hekiminin önerilerine bağlıdır. Zirkonyum, dayanıklılığı ve doğal görünümüyle öne çıkarken porselen ise estetik ve translusens özellikleriyle bilinir.

12Porselen Dişler Sararır Mı?

Porselen dişlerin dış yüzeyindeki plak aşındırılmadığı sürece renk değişimi nadirdir. Kaplama dişlerde renk değişimi ve sararma görülmez.

13Porselen Diş Kırılır Mı?

Porselen dişler genellikle dayanıklıdır, fakat aşırı kuvvet uygulanması veya sert cisimlere sert bir şekilde çarpması durumunda kırılabilirler.

14Porselen Diş Hava Alırsa Ne Yapılmalı?

Porselen diş hava alırsa diş hekiminize başvurmanız önerilir. Hava alması, dişin altında oluşan sorunları işaret edebilir ve bu durumda diş hekiminiz gerekli müdahaleyi yapacaktır.

Sizleri Ne Bekliyor?

Gayrettepe diş kliniğinde 14 yıl, alanında ise 16 yıllık tecrübeye sahip Diş Hekimimiz, binlerce hasta tedavisi, eğitimler, seminerler ve sunumlara katılmıştır.

Dt. Özlem Özcan Diş Kliniği tamamen etik çalışan %100 hasta memnuniyeti odaklı bir sağlık kuruluşudur. Hastalarımız en büyük referansımızdır.

Kliniğimiz Metrobüse 5 dk uzaklıkta olan Kliniğimiz Gayrettepe ve Esentepe mahallelerinin sınırı olan Yıldızposta caddesi üzerinde bulunmaktadır.

Ağız sağlığı beklemez.
Hemen randevu alın, gülüşlerinize sağlık katın!

4.9/5 - (36 votes)