Laminate Veneer Tedavisi Kimlere Hangi Durumlarda Uygulanabilir?

laminate veneer tedavisi kimlere uygulanır

Laminate veneer tedavisi, diğer bilinen ismiyle yaprak diş tedavisi günümüzde hekimlerin ve hastaların fazlaca tercih ettiği bir uygulamadır. Lamineler kırık ya da yapısı bozulmuş dişlerin onarımında, ayrık yapılı dişlerin birleştirilmesinde ve yapısı bozulmuş dolguların düzeltme işlemlerinde kullanılır. Dişlerde en az kayıpla uygulanan ve oldukça başarılı sonuçlar alınan tedavi yöntemi, birkaç istisna dışında çoğu hastada uygulanabilmektedir. Öyleyse, laminate veneer kimlere ve hangi durumlarda uygulanabilir? Laminate veneer tedavisi uygulanamadığı istisnai durumlar var mıdır? Bu soruların cevaplarını sizler için derledik.

Lamine Diş Kaplama Çeşitleri

Lamine diş kaplama uygulamasında en çok tercih edilen iki tür bulunmaktadır. Bunlar:

 • Kompozit Lamine: dişte bulunan kırıklık, çarpıklık ve renk bozukluğu gibi problemlerin düzeltilmesinde kullanılan kompozit esaslı veneer türüdür. Bu uygulama tek seansta yapılabilmektedir.
 • Porselen Lamine: diş hekimlerinin yaygın olarak kullandığı kaplama yöntemidir. Porselen laminate veneer tedavisi için bir çeşit diş restorasyonu işlemi de denebilir. Ağrısız ve sancısız bir işlemdir. Estetik diş hekimliğinde gülüş tasarımı yapmakta başvurulan bir tedavi yöntemidir.

Diş kaplama konusunda tercih edilecek çeşit hastanın diş problemine göre diş hekimi tarafından belirlenmektedir.

Estekik Diş Hekimliğinde Laminate Veneer Uygulaması

Estetik diş hekimliği, diş sağlığının yanında estetik ve doğal bir diş yapısının da sağlanmasını amaçlar. Veneer yaprak diş tedavisi sayesinde estetik yapıdaki dişlerinize kavuşmak uzun bir zaman almaz. Bu yüzden bu uygulama estetik diş hekimliğinde önemli bir yere sahiptir. Dayanıklı ve oldukça sağlam malzemelerden elde edilen laminate veneer uygulaması dişlerde kesilme olmaksızın yapılan bir uygulamadır. Hastaların da oldukça fazla tercih ettiği bir tedavi yöntemidir. Yaprak diş uygulaması, özellikle ağrısız ve kısa sürede sonuç vermesi nedeniyle kişiler tarafından çokça tercih edilmektedir. Halk arasında “ön diş kaplama” olarak da bilinmektedir.

Laminate Veneer (Yaprak Diş) Tedavisi Kimlere Uygulanabilir?

Ağız ve diş sağlığının kişilerin psikolojileri üzerinde etkisinin oldukça fazla olduğu uzmanlar tarafından da onaylanmış durumdadır. Diş yapısındaki bozukluklar en çok da insanların gülüşleri üzerinde etki yaratmaktadır. İnsanların bozuk diş yapıları yüzünden gülüşlerini sakladığı ve bunun da özgüven eksikliği yarattığı bilinen bir gerçektir.

Bunun haricinde diş yapısındaki ve sıralanımındaki bozukluklar kişinin konuşmasında da etki yaratmaktadır. Bu durum da sosyal hayatta zorluklar yaratabilmektedir. Dolayısıyla tüm bu sebepler göz önüne alındığında estetik kaygıların diş hekimliğinin alanında olduğu söylenebilir.

Laminate veneer tedavisi (yaprak diş) uygulaması, kişinin görünüşünü olumsuz yönde etkileyen birçok diş bozukluğunun pratik bir kozmetik çözümüdür. Lamine porselenler sağlam yapıları ve bozulmaya uğramayan renkleri sayesinde dişlere doğal bir güzellik verir. Aynı zamanda kişiye herhangi bir zararı olmayan bir uygulama olduğu için bazı istisnalar dışında hemen herkese yapılabilir. Lamine diş tedavisinin uygulandığı durumlar şunlardır:

 • Dişlerde mine defektlerinin (mine eksikliği) varlığı
 • Dişler arasında açıklık olması
 • Hastada çarpık diş dizilimi olması
 • Kırık diş olması
 • Kahve, sigara ve çay gibi etmenlerle rengi bozulmuş dişlerin olması
 • Kaplama ya da dolgu yapılmış fakat gereğinden büyük duran diş tabakası olması
 • Dişlerinin yapısından psikolojik olarak rahatsız olunması
 • Diş beyazlatma işlemine olumlu cevap vermemesi
 • Diş minesinin çeşitli nedenlerden dolayı aşınmış olması
 • Kanal tedavisi sonrasında oluşan diş çevresindeki siyahlıkların giderilmesi
 • Genetik diş bozukluğuna sahip hastalar

Bu gibi durumlar ve sorunlar olması halinde lamine porselen kaplama işlemine başvurulmaktadır.

Laminate Veneer Tedavisinin Uygulanamadığı Durumlar

Laminate veneer diğer adıyla yaprak diş tedavisi aslında hemen herkese uygulanan bir yöntemdir. Ortodontik tedaviye alternatif olarak sunulabilecek kozmetik bir yöntemdir. Ancak bu yöntem bazı durumlar söz konusu olduğunda uygulanamamaktadır:

 • Özelikle uyku durumundayken diş sıkma ve diş gıcırdatma alışkanlığı olan kişilerde
 • Diş yapısı aşırı çarpık ve rotasyona sahip kişilerde
 • Çürük oluşumu olasılığı yüksek olan hastalarda
 • Ağız hijyeni kötü durumda olan hastalarda
 • Çene ya da damak yapısı gereği alt ve üst dişler arasında başa baş kapanış olması durumunda
 • Sağlıklı ve yeterli miktarda mine yapısına sahip olmayan dişleri bulunan hastalarda
 • Tırnak yeme alışkanlığı olan kişilere
 • İleri derecede diş eti çekilmesi olan hastalara

Maddelemiş olduğumuz bu tip durumları bulunanlara laminate veneer seramik uygulanamamaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

Lamine diş kaplamaları düşer mi?

Alanında uzman bir diş hekimi tarafından, olması gerektiği gibi yapılan bir lamine diş kesinlikle düşmez. Lamine dişin oldukça dayanıklı bir yapısı bulunmaktadır.

Laminate veneer yaptırıldığında her şey yenilebilir mi?

Dişlere uygulanan porselen laminelerin dişten ayrılması mümkün değildir. Yiyecekleri ısırırken ya da çiğnerken uyguladığınız kuvvet kaplamalara herhangi bir zarar vermez. Gönül rahatlığıyla eskisi gibi çiğneyebilirsiniz.

Tedavi için yaş sınırlaması var mı?

16 yaşından büyük kişilere uygulanabilmektedir.

[Toplam: 0 Ortalama: 0]
WhatsApp WhatsApp
Arama Yap
Yol Tarifi