Lamine ve Zirkonyum Arasındaki Farklar Neler?

lamine ve zirkonyum farkları

Dişlerimiz zamanla yıpranabilen ve kullanım zorluğuna neden olabilen yapılara sahiptir. Neyse ki hem kullanım zorluğu oluşturan hem de kötü bir görünüm çizen dişlerin görünümünü iyileştirmek ve daha sağlıklı hale getirmek mümkün. Bu aşamada en çok başvurulan yöntemler arasında ise lamine ve zirkonyum uygulamaları olduğunu söyleyebiliriz. Peki ama lamine ve zirkonyum arasındaki farklar neler? Diş tedavinizde hangisini tercih etmelisiniz?

Lamine ve Zirkonyum Uygulamaları

Diş protezlerin üretiminde, sadece fonksiyonel değil aynı zamanda estetik gereksinimleri de karşılayan malzemelere ihtiyaç vardır. Sonuçta protezlerle sorunsuz bir şekilde gülebilmenin, konuşabilmenin, yemek yiyebilmenin yanı sıra iyi görünmek de istenir. Bu aşamada ise estetik çözümler sunan materyaller kullanılmaktadır.

Diş protezinde estetik çözümler sunan materyallerin başında zirkonyum ve lamine gelir. Lamine uygulaması yaprak seramik olarak da bilinmektedir. Her iki uygulamada bazı farklılıklar öne çıkmaktadır. Kendiniz için doğru seçeneği tercih edebilmek için bu farkları bilmek oldukça önemlidir. Zirkonyum kaplama ve lamine, diş hekimlerince kullanılan yüksek kaliteli malzemelerdir. Hasarlı bir diş kronunun değiştirilmesi, diş köprüleri ve diğer protez yapıları için uygundurlar.

Lamine Kaplama Tedavisi

Lamine uygulaması, dişlerin tamamına tek parça olarak uygulanan kişiye özel bir diş protez tekniğidir. Laminate veneer veya yaprak protez adıyla da bilinmektedir. Lamine uygulaması, özel malzemelerle üretilmiş tabakaların, dişin ön yüzeyine yapıştırılmasıyla gerçekleştirilen bir tedavi şeklidir. Bu uygulama ile dişler doğal bir görünüm kazanırlar.

Laminat kaplamalar temel olarak renk varyasyonunu ortadan kaldırmak ve bir dereceye kadar diş şeklini düzeltmek için yapılabilir. Çoğu hasta bu tedaviden fayda görebilir. Kaplamalar, uzun yıllar sağlıklı bir şekilde kullanılabilirler.

Lamine Kaplama Avantajları

Lamine kaplama uygulamasının diş tedavisi yaptırmak isteyenlere sağladığı çeşitli avantajlar vardır. Her şeyden önce lamine sayesinde ufak bir müdahale ile sağlıklı ve doğal bir görünüm elde edilir. Buna ek olarak:

 • Lamine kaplamalar, leke bırakmayan malzemelerden yapılmıştır.
 • Lamine kaplamalar, dişlerinizin doğal yapısına müdahale etmeden estetik özelliklere sahip dişler oluşturmak için kullanılabilir.
 • Uygulama sırasında dişte ya hiçbir değişiklik yapılmaz ya da küçük bir düzeltme ile daha mükemmel bir sonuç elde edilebilir.
 • Sigara, kahve ve benzeri nedenlerle oluşan renklenmeleri ve tartar oluşumunu en aza indirir.
 • Kahve, çay, sigara gibi dış etkenlerden dolayı zamanla renk değiştirmez.
 • Aşınmaya karşı yüksek dirence sahiptir.

Bu nedenler sizin diş problemlerinizi karşılıyorsa lamine kaplamayı değerlendirebilirsiniz.

Zirkonyum Protez Uygulaması

Zirkonyum protezler, yüksek teknolojiyle üretilmiş monolitik seramikten oluşur. Tek parça uygulaması ile dişe yerleştirilir. Böylece diğer malzemelerle elde edilemeyen bir montaj hassasiyeti sağlar.

Zirkonyum kaplamalarda yapı malzemesi olarak porselen kaplamalarda kullanılan malzemeler kullanılmaz. Porselen kaplamalardaki metal materyal yerine zirkonyum kaplamada zirkonyum dioksit maddesi kullanılmaktadır. Bu materyal, estetik, dayanıklılık, doku uyumluluğu ve doğallık gibi ihtiyaçları maksimum düzeyde karşılayan en iyi malzemedir.

Zirkonyum Avantajları

Zirkonyumun en büyük avantajı kuşkusuz doğal diş yapısıyla mükemmel uyum içinde olmasıdır. Bu uyum nedeniyle zirkonyum protezler uzun yıllar rahat bir şekilde kullanılabilmektedir. Bu özel kaplama uygulaması çeşitli sebeplerle kullanılabilir. Örneğin;

 • Eksik dişler için implant uygulanamadığı durumlarda,
 • Ayrık dişlerde lamine uygulamasının dahi yapılamadığı durumlarda,
 • Renk farkının eşitlenmesinde,
 • Estetik diş uygulamalarında doğal ve sağlıklı bir görünüm amacıyla,
 • Kırık gibi diş problemlerinin mükemmel biçimde giderilmesi amacıyla kullanılabilmektedir.

Zirkonyum Diş Fiyatları ve Lamine Diş Fiyatları

Hem zirkonyum hem de lamine uygulaması, kaplama diş yapımı söz konusu olduğunda sık sık başvurulan profesyonel çözümlerdir. Bu çözümlerin tam maliyeti hakkında fikir sahibi olabilmek, laminete veneer fiyatları detaylarını öğrenmek ise diş hekimiyle görüşme sonrasında mümkün olabilmektedir. Dişlerin durumu ve ne şekilde bir tedaviye ihtiyaç duyulduğu bu aşamada önemli bir bilgidir. Yaprak diş fiyatları hakkında bilgi sahibi olabilmek için diş hekimi ile iletişime geçmeniz gerekir.

Sıkça Sorulan Sorular

Dayanıklı dişler için lamine ve zirkonyumdan hangisi tercih edilmelidir?

Kaplama dişlerin uzun yıllar kullanılabilmesi için diş protez ve kaplama malzemeleri özel teknolojilerle üretilmektedir. Özellikle lamine ve zirkonyum uygulamaları dayanıklı yapıları ile öne çıkmaktadır. Diş hekiminin yönlendirmesine uygun tercihler yapılırsa her ikisi da uzun yıllar kullanılabilir.

Lamine mi daha pahalı zirkonyum mu?

Lamine ve zirkonyum uygulamalarından materyal bakımından daha pahalı olan lamine uygulamasıdır. Ancak uygulama biçimine göre fiyatlandırmada değişiklik olabilir.

Lamine mi daha pahalı zirkonyum mu?

Lamine ve zirkonyum uygulamalarından materyal bakımından daha pahalı olan lamine uygulamasıdır. Ancak uygulama biçimine göre fiyatlandırmada değişiklik olabilir.

[Toplam: 0 Ortalama: 0]
WhatsApp WhatsApp
Arama Yap
Yol Tarifi