Dişleri güçlendirmek, yapısını korumak ve dişlerin yerinde tutulması üzerine yapılan bu işleme tam seramik kuron denir. Tam seramik kuron işlemi diş etleriniz için uyumluluk sağlar ve işlemin gerçekleştirilmesi kolaydır. Bununla birlikte tam seramik kuronlar oldukça güçlü ve kırılmaya dayanıklılardır. Sitemize bulunan numaradan bizleri arayarak tam seramik kuron işleminden faydalanabilir, dişlerinizi hiç olmadığı kadar güçlendirebilirsiniz.

tam seramik kuronlar

Tam Seramik kuronlar: aşınmış, yıpranmış ya da kaybedilmiş dişlerin kaplanması ve yenilenmesi işlemidir. Doğal dişlerimiz ışığı geçirir. Doğal dişlerimizi kaybettiğimizde yerine yapılan kuron ve köprü protezlerde kullanılan metal üstü porselen uygulaması metalden dolayı ışığı geçirmez. Bu sebeple daha mat ve yapay durur. Özellikle ön bölgede ve doğal diş ile yapılan dişin yan yana olduğu durumlarda, bu yapaylık çok dikkat çekici bir hale gelir. Daha iyi bir estetik ve doğallık için ön bölge kuronlarının alt yapısında güçlendirilmiş porselen kullanılır. Bu güçlendirilmiş porselen alt yapı ve porselen üst yapı ışığı doğal dişe yakın bir şekilde geçirdiği için, derinlik ve canlılık çok daha iyidir. Oldukça gerçekçi görünür ve doğal dişten ayırt etmek pek kolay olmaz. Dişeti ile birleşim yerinde metal destekli protezler gibi koyu renk oluşturmaz.

Tam Seramik Kuron Avantajları Nelerdir? 

  • Tam seramik kuronların ışığı geçiriyor olması onlara doğal diş görünümü kazandırıyor. Estetiğin önemli olduğu ön bölge dişlerde metal destekli porselenlere göre çok daha üstündür. Metal destekli porselenler yoğun ışık alan ön bölgede mat ve oldukça yapay görünür.
  • Metal destekli porselenler dişe mekanik yolla tutunur, tam seramik porselenler mekanik ve kimyasal yolla dişe bağlandıkları için tutuculuk olarak da daha üstündürler.
  • Metal destekli porselenler zaman zaman diş eti ile birleşim yerinde koyu renkli bir görüntüye sebep olurlar. Bazen de diş etinin morlaşmasına sebep olurlar. Tam seramik veneer kuronlarda metal içermediği için bu tür olumsuzluklara rastlanmaz.
  • Doku uyumluluğu metalden çok daha iyi olduğu için, diş etinde alerjik reanksiyon ve iritasyonlara sebep olmaz.

Tam Seramik Kuron Dezavantajları Nelerdir?

  • Her ne kadar güçlendirilmiş porselende olsa metal kadar dirençli olmadığından metal destekli porselenlere göre kırılma riski daha fazladır.
  • Maliyeti metal destekli porselenlerden çok daha yüksektir.
  • Hassas bir yöntemdir, doğal dişi hazırlama aşaması titizlikle yapılmalıdır.

Tam seramik köprüler: Ön bölgede eksik diş vakalarında kullanılır. Tam seramik kuronlarda kullanılan güçlendirilmiş porselenin özel makinalarda sıkıştırılması ile elde edilen alt yapı kullanılır. Köprü yapımında alt yapı direnci daha önemli olduğu için bu yöntem kullanılır. Işık geçirgenliği doğal dişe yakındır. Diş eti uyumu iyidir. Ön bölgede estetik üstünlüğü sebebiyle kullanımı yaygındır, arka bölgelerde çiğneme direncine karşı yeteri kadar güçlü olmadığı için pek tercih edilmez.

Diş eti çekilmesi problemleri mi yaşıyorsunu? Hemen bizimle ieltişime geçin, Diş eti çeklimesi için çalışmalara başlayalım.

Tam Seramik Kuron Nedir?

Tam seramik kuron; aşırı yıpranmış veya kaybedilmiş olan dişlerin kaplanması ve yeniden estetik görünümüne kavuşturulması işlemidir.

Metal Desteksiz Porselen Kuron Nedir?

metal desteksiz kuronlar, ışık geçirgenliklerinden dolayı en doğal görünümü sağlayan kuron yapısıdır.

Tam Seramik Kuron mu Yoksa Zirkonyum Kaplama mı?

Tam seramik kaplama ile zirkonyum kaplama arasında ışık geçirgenlik anlamında farklar olabilir. Bütçe kıyaslaması yapılarak bu konuda karar vermek daha doğru olacaktır.

Tam Seramik Kuron Nasıl Yapılır? 

Tam seramik kaplama yapıldığı sürede ilk olarak dişlerin röntgeni çekilir. Dişlerde var olan kırıklar ve çürükler giderilir, ihtiyaç olan yerlere dolgu yapılır. Sonrasında tam seramik kuron için dişlerden ölçü alınır. Ölçüden sonra  laboratuvardan alınan tam seramik kuron dişlere yerleştirilir ve uyum sorunu olup olmadığına bakılır. 

Tam Seramik Diş Nedir?

Tam seramik, tam porselen ve full seramik gibi çeşitli isimlere sahip olan tam porselen diş kaplama , ön dişler için kullanılan kaplama yöntemidir. Güçlendirme işlemleri için yüksek seviyede basınç aracılığı ile porselen üstüne cam seramik yığılması yöntemi ile üretimi yapılmaktadır.

Tam Seramik Kuron Avantajları Nelerdir?

Tam seramik kuron yapımında metal bir iskelete kullanılmadığı için oldukça avantajlıdır. Diş etleriyle yapısı itibari ile tam uyumluluk gösterir. Bu sebeple metal kuronlara göre daha konforlu ve sıcağa karşı hassas değildir. Işığı geçiren , yarı saydamlıkta yapısı ile beraber doğal dişlerin görünümü ile aynı görüntüdedirler.