Zirkonyum Diş Kaplama Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

zirkonyum diş kaplama yaptırırken dikkat edilmesi gerekenler

Zirkonyum diş kaplama tedavisi, seramik ve porselenden yapılan zirkonyum malzemesinin diş yüzeyine yerleştirilmesi ile sonuçlanan diş kaplama işlemine verilen isimdir. Bu tedavinin amacı genelde çürük dişlerin yeniden kullanılabilir hale getirilmesi olmaktadır. Peki, zirkonyum diş kaplama yaptırırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Zirkonyum kaplama, taç ya da kuron köprü olarak da bilinmektedir. Farklı bir kullanım alanı da estetik bir gülüş kazandırmaktır. Bu tedavilerde kullanılan zirkonyum maddesi beyaz bir malzemeden oluşur ve genel olarak metal destekli değildir. Ön ve arka dişlerde kullanılabilir ve bu rotasyonlarda kullanımı farklı amaçlar barındırmaktadır. Eğer ki, ön dişlerde kullanılırsa estetik açıdan yapılan bir işlem olmaktadır. Arka dişlerde kullanılan bir tedavi yapılıyorsa bu sağlık açısından yapılan bir işlemdir. Şimdi hep birlikte zirkonyum diş kaplama yaptırırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir inceleyelim.

Zirkonyum Kaplama İşleminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Zirkonyum diş kaplama yaptırırken dikkat edilmesi gerekenler kişiden kişiye ve kurumdan kuruma değişmektedir. İyi bir klinik ve uzman bir hekim seçmek dikkat edilmesi gerekenlerin başında gelmektedir. Güvenebileceğiniz bir ortamda bu işlemi yaptırmak, işlem sırasında size ve hekime çok büyük bir fayda sağlayacaktır.

Diş ölçüsünün hekim tarafından düzgün alınması ve kaplamanın bu ölçüler üzerinden doğru şekilde yapılması en önemli husustur. Eğer ki, doğru alınmamış bir ölçü ile kaplama yapılırsa ilerleyen zamanlarda farklı sağlık sorunları ile karşılaşmak da mümkündür. Diğer önemli bir durum ise zirkonyum dişin uygun malzemeden ve doğru şekilde hazırlanmasıdır. Dirençsiz ve kalitesiz bir malzemeden oluşturulan diş, zaman geçtikçe yıpranır ve hasar görebilir. Bu da dişin kısa sürede işlevini kaybetmesine neden olacaktır. Zirkonyum diş kaplama yaptırırken dikkat edilmesi gerekenler temel olarak budur.

Zirkonyum Diş Kaplama Tedavisinin Avantajları

Zirkonyum diş kaplama yaptırırken dikkat edilmesi gerekenler neler bunlardan bahsettik. Şimdi zirkonyum kaplamanın avantajlarından bahsedeceğiz. Metal içerikli olan kaplamalar ışık geçirebilir. Bunun sonucunda diş eti üstünde koyu bir rengin oluşmasına sebebiyet verebilmektedir. Fakat bunun aksine zirkonyum, ışık geçirgenliği yüksek bir madde olmasından dolayı tedavide olumlu sonuçlar alınmasını sağlar.

Metal destekli olan kaplamalar estetik değer taşımaz. Bununla birlikte zirkonyum kaplaması, estetik olarak da uygun ve kullanılabilir bir uygulamadır. Zaman içinde dişlere gelen mat görünüm, bu işlemde gözlemlenmez. Dişlerin orijinal görüntüsüne daha yakın olması yanında daha sağlıklı bir diş sağlığı için de tercih edilmektedir.

Zirkonyum Diş Kaplaması Fiyatları

Zirkonyum kaplama fiyatları, dişlerin durumuna ya da tedavinin süresine göre değişmektedir. Bu yüzden bu tedaviyi düşünüyorsanız ve yaptırmaya karar verdiyseniz, en doğru fiyat bilgisini almak için bir diş hekimi ile görüşmelisiniz. Size özel hazırlanan bir teklif ile zirkonyum diş fiyatları hakkında bilgi alabilir, tedavi detaylarını öğrenebilirsiniz. Bunun yanında zirkonyum diş modelleri de bu fiyatlandırmayı etkileyen etkenlerden biridir. Bu modeller şu şekilde sıralanabilir:

  • Metal altyapılı porselen diş kaplama
  • Zirkonyum altyapılı porselen diş kaplama
  • Tam seramik empress diş kaplama
  • Porselen laminate veneer (yaprak porselen) diş kaplama
  • Kompozit laminate veneer diş kaplama

Bunlar zirkonyum diş modellerinden sadece birkaçıdır. Bu model seçenekleri zaman içinde ve gelişen yeni yöntemler neticesinde artış gösterebilir.

Zirkonyum Diş Kaplama Hakkında Merak Edilenler

Metala karşı alerjim var, bu işlemi yaptırabilir miyim?

Zirkonyum kaplama içeriği bakımından metal içermez ve ağızda metalik bir tat bırakmaz. Bu yüzden metal alerjisi olan hastalar rahatlıkla kullanabilir.

Zirkonyum diş ileride renk değişikliği gösterir mi?

Hasta uygun şekilde diş bakımına dikkat ederse uzun süreli bir işlemdir. Hatta bir uzman doktor kontrolü ile ömür boyu kullanılabilir duruma getirilebilir.

Zirkonyum dişin bakımı nasıl yapılır?

Kullanılan diş normal bir dişten farkı olmadığı için bakımında da farklı bir şey yapılmasına gerek yoktur. Sadece yumuşak kıllı bir diş fırçası tercih etmek çok daha doğru olacaktır.

[Toplam: 1 Ortalama: 5]
WhatsApp WhatsApp
Arama Yap
Yol Tarifi