Zirkonyum Kaplama Yaptıranlar Memnun mu? Avantajları ve Dezavantajları

zirkonyum kaplama yaptıranlar

Zirkonyum kaplama, diş tedavilerinde sık sık tercih edilen dayanıklı ve estetik görünüm sağlayan malzemelerden üretilmektedir. Bu kaplamalar genellikle en yüksek estetik standartları karşılar. Çünkü zirkonyumdan yapılan yapay dişler doğal dişlere o kadar benzemektedir ki aradaki farkı ancak diş hekimi anlayabilir. Zirkonyumun bu doğal ve dayanıklı görünümü nedeniyle zirkonyum kaplama yaptıranlar diş kliniklerinden mutlu bir şekilde ayrılmaktadır.

Zirkonyum kaplamada katmanlama tekniği ile doğal diş renginin hemen hemen her tonu eşleştirilebilir. İnce porselen gibi, zirkonyum da ışığın parlamasına izin verir ve eşit derecede pürüzsüz bir yüzeye sahiptir. Bu nedenle, zirkonyum diş modelleri ile yapay dişin minesinin yapısı, doğal diş modeline benzer.

Zirkonyum uygulaması profesyonel diş kliniklerinde kişiye özel biçimde gerçekleştirilmektedir. Diş ölçülerinin alınmasının ardından tedaviye uygun ürünler bilgisayar destekli teknolojiyle üretilmektedir. Bu üretilen malzemeler özel bir zirkonyum diş yapıştırıcısı ile dişlere entegre edilir. En iyi çözümler için profesyonel uygulamaları tercih etmek oldukça önemlidir.

Zirkonyum Kuron Uygulaması

Zirkonyum kuron, zirkonyum oksitten yapılmış ve metalsiz üretilmiş bir diş protezidir. Kuron köprü protezi ve zirkonyum kuronlar, yarı saydamdır ve doğal dişler gibi diş rengindedir.

Zirkonyum kaplama, esas olarak ön dişler alanında kullanılır. Ön dişlerin yanı sıra doğal dişlere kolayca adapte edilebildiği için yan dişler için diş kuronu yedeği olarak da kullanılır. Bir zirkonyum kaplama doğal dişlere son derece uyumludur.

Protez alanında sadece metal ile mümkün olanın çoğu işlem zirkonyum uygulamasına da adapte edilebilir. Metal alerjisi durumunda büyük bir avantaj olan biyouyumlu zirkonyum seramikte hasta için maksimum güvenlik ve hassasiyetle protezler %100 metalsiz olarak üretilebilmektedir.

Zirkonyum çok yüksek bir dayanıklılık ve kırılma tokluğu sunar. Zirkonyum seramik bu nedenle tam seramik kuronların ve ayrıca tam seramik diş köprülerinin üretimi için çok uygundur. Bunun yanı sıra zirkonyum oksit, özellikle yüksek düzeyde ışık geçirgenliği ile karakterize edilir bu da doğal görünüme neden olur. Zirkonyum kaplama yaptıranlar ne gibi avantajlarla karşılaşıyorlar gelin hep birlikte göz atalım.

zirkonyum kaplama yaptıranlar öncesi ve sonrası

Zirkonyum Diş Kaplamasının Avantajları

Zirkonyum uygulaması, diş tedavisinde kullanılan oldukça avantajlı bir uygulamadır. Zirkonyum kaplama yaptıranlar bu işlem sonunda oldukça memnun kalmaktadırlar. Bu avantajlardan bazıları şunlardır:

  • Zirkonyum diş kaplama, tamamen metalsiz olarak üretilmiştir ve özellikle metal alerjisi olan kişiler için uygundur.
  • Zirkonyum taç, yüksek kalitede malzemeye ve büyük bir dayanma gücüne sahiptir. Böylelikle zirkonyum kaplama yaptıranlar güçlü dişlere sahip olurlar.
  • Tüm dişlerin rengini ve görünümünü iyileştirmek için de zirkonyum uygulaması tercih edilmektedir.
  • Ayrık dişlerin görünümünü düzeltmek için de zirkonyum uygulamasına başvurulmaktadır.
  • Zirkonyum diş renkleri, doğal dişlere tam olarak uyum sağlamakta ve çoğu zaman doğal dişlerden ayırt edilmeyecek estetik bir görünüm sunmaktadır. Zirkonyum kaplama yaptıranlar genellikle bu sebeple tedaviyi tercih etmektedir.
  • Kırık dişlerin, bazı çarpık diş tedavilerinin vazgeçilmez uygulaması olarak da ön plana çıkmaktadır.
  • Zirkonyum kaplamalar uzun yıllar kullanım kolaylığı sağlayan dayanıklı yapılardır.
  • Zirkonyum diş kronu ve porselen kaplamalı zirkonyum yarı saydam olduğundan doğallık sağlar ve bu nedenle biyoprotezde popülerdir.
  • Yaşlılık nedeniyle diş eti çekilmesinden dolayı görünüm değişse bile zirkonyum uygulamaları kötü görünüme neden olmaz. Işık geçirgenliği nedeniyle diş boynunda herhangi bir siyah kenar göstermez.
  • Diş implant tedavisi için de bir destekleyici olarak zirkonyum kullanılabilmektedir. İmplant uygulamasının yapılamadığı durumlarda zirkonyum değerlendirilmektedir.

Zirkonyum Uygulaması Dezavantajları

Zirkonyum kaplama yaptıranlar bu işlemi en çok maliyet nedeniyle dezavantajlı bulmaktadır. Çünkü diş restorasyon maliyetleri metal-seramik bir kuronun fiyatından daha yüksektir. Ancak avantajları ve kullanım ömrü düşünüldüğünde maliyeti hak eden bir uygulama olduğu anlaşılmaktadır.

Uzun süre diş kaplamalarını sağlıklı bir şekilde kullanmak amaçlandığında zirkonyum oldukça uygun bir uygulama yöntemidir. Zirkonyum kaplama yaptıranlar bu işlemden oldukça memnun kaldıkları için, maliyet dezavantajının da bu şekilde gözden geçilmesi gerekir. Zirkonyum diş kaplama yaptırırken nelere dikkat edilmesi gerektiği hakkında bilgi almak için “Zirkonyum Diş Kaplama Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler” adlı içeriğimize göz atabilirsiniz.

Zirkonyum Diş Uygulaması Hakkında Merak Edilenler

Zirkonyum yaptıranlar memnun mu?

Zirkonyum uygulaması sonrasında genellikle memnuniyet bildirilmektedir. Çeşitli diş uygulamaları için pratik, acısız ve dayanıklı bir çözüm olması zirkonyumu avantajlı hale getirmektedir.

Zirkonyum diş rengi zamanla değişir mi?

Zirkonyumda zamanla renk değişimi gözlenmez. Uygulama ilk günkü sağlıklı görünümünü uzun yıllar boyunca korur. Her diş rengine adapte edilebilen yapısı nedeniyle de zamanla doğal dişlerle arasında fark gözlemlenmez.

Zirkonyum diş ömrü ne kadar?

Zirkonyum uzun yıllar kullanılabilen bir uygulamadır. Bu uygulamanın ömrü tıpkı doğal dişler gibi kullanım durumuna göre değişiklik gösterebilir. Bu nedenle iyi bakım dayanıklılığı arttırmaktadır.

[Toplam: 4 Ortalama: 4]
WhatsApp WhatsApp
Arama Yap
Yol Tarifi